18.07.2023, 15:30 | czytano: 6990

"Powódź błyskawiczna" na terenie powiatu nowotarskiego. Strażacy ewakuowali obóz harcerski

Fot. KP PSP Nowy Targ
Strażacy podsumowali wczorajszą swoją pracę podczas poniedziałkowej nawałnicy. W sumie interweniowali w ponad 150 zdarzeniach. Największa ilość zdarzeń, ponad 80, miała miejsce na terenie Rabki-Zdroju i sąsiednich miejscowości Ponic i Rdzawki.
W wyniku bardzo intensywnych opadów deszczu z koryt wystąpiły lokalne potoki zalewając posesje i drogi. Strażacy interweniowali również na terenie gmin Czarny Dunajec, Szaflary i Nowy Targ, gdzie w wyniku silnych podmuchów wiatru powalone drzewa uszkodziły linie energetyczne i zablokowały drogi.
Również w wyniku intensywnych opadów deszczu i silnego wiatru ewakuowano stacjonujący w Lipnicy Małej obóz harcerski ZHP Chorągwi Krakowskiej. Dzieci i młodzież, w ilości 57 osób, uczestnicząca w obozie ewakuowała się sama, z wykorzystaniem firmy transportowej oraz pieszo, do Szkoły Podstawowej nr 3 w Lipnicy Małej.

W Podczerwonem w wyniku wyładowań atmosferycznych wystąpiły braki w zasilaniu prądem. Jedna z mieszkanek miejscowości potrzebowała pomocy strażaków ponieważ ze względu na stan zdrowia potrzebowała stałego dostępu do tlenu. W związku z zanikiem prądu przestał działać koncentrator tlenu i działania miejscowej jednostki OSP polegały na tlenoterapii biernej oraz podłączeniu agregatu prądotwórczego i zasileniu koncentratora do czasu przywrócenia przez pogotowie energetyczne zasilania.

W działaniach na terenie powiatu nowotarskiego w działaniach związanych z intensywnymi opadami deszczu i wichurami w kulminacyjnym momencie brało udział ponad 30 jednostek ochrony przeciwpożarowej i ponad 150 strażaków.

Źródło: KP PSP Nowy Targ, r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl