NOWY TARG. Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego Marek Wierzba powołał pełnomocnika ds. restrukturyzacji oddziału ginekologiczno-położniczego. Decyzja jest pokłosiem majowej tragedii, gdy w szpitalu zmarła 33-letnia kobieta w 5. miesiącu ciąży.
Pełnomocnikiem został prof. dr hab. med. Łukasz Wicherek. Do jego zadań będzie należało między innymi zwiększenie zaangażowania lekarzy i pielęgniarek w diagnozowaniu i wdrażaniu leczenia zgodnego z potrzebami pacjentek.- Chcę podkreślić, że bardzo mi zależy, aby sytuacja która miała miejsce w naszym szpitalu, już więcej się nie powtórzyła. Powołanie pełnomocnika to kolejny etap zmian które wdrażamy. Zastosowaliśmy się do zaleceń Rzecznika Praw Pacjenta. Przeprowadziliśmy szkolenia na oddziale, wdrożyliśmy też szereg procedur, które mają zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości - tłumaczy dyrektor Marek Wierzba.
Zaznacza również, że wdrożone zostały procedury postępowania w przypadkach trudnych i nagłych. Położony został nacisk zarówno na prowadzenie niezbędnych badań diagnostycznych jak i na informowanie pacjentki o stanie jej zdrowia, dostępnych metodach leczenia, czy zagrożeniach związanych z jego prawidłowym rozwojem w przyszłości.
- Specjalizuję się w restrukturyzacji oddziałów ginekologiczno-położniczych. Kieruję się zasadami, które mają spowodować zbliżenie lekarza do łóżka chorej, zwiększając podmiotowość pacjentki w procesie terapeutycznym, zapewniające jej poczucie godności, zwiększenie identyfikacji personelu ze szpitalem, zwiększenie roli lekarza prowadzącego w pracy oddziału czy też stopniowe wprowadzanie zasad pracy oddziału w systemie konsultanckim – podkreśla profesor Wicherek.
Dodaje, że zależy mu także na zwiększeniu udziału lekarzy, przy współudziale pacjentek, w kształtowaniu ich potrzeb zdrowotnych, jak i na zwiększeniu dostępności do świadczeń medycznych w ramach kontraktu z NFZ czy wyodrębnieniu świadczeń możliwych do realizacji w ramach ambulatoryjnej opieki tzw.„ świadczeń jednego dnia”.
W nowych zasadach organizacji pracy w Szpitalu zaplanowano szczególne miejsce na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań do systemu komunikacji pacjentek z placówką oraz monitorowania przebiegu procesu leczenia i realizacji zaleceń po opuszczeniu szpitala. Poprawi to nie to nie tylko komunikację pomiędzy pacjentką i personelem, ale także zwiększy bezpieczeństwo chorych.
Podhalański Szpital Specjalistyczny im. JP II w Nowym Targu, s/