06.08.2023, 19:04 | czytano: 2999

Podsumowanie XV Góralskiej Pielgrzymki Rowerowej Zakopane – Hel - Wilno (zdjęcia)

zdj. uczestników pielgrzymki
XV Góralska Pielgrzymka Rowerowa Zakopane – Hel - Wilno, odbywająca się w dniach 22.07 do 06.08.2023 pod hasłem Maryja, Matka Kościoła, do modlitwy nas woła, dobiegła końca. Kolarze dziś wieczorem wyjadą z Wilna i jutro pojawią się na Podhalu. Ale już dziś można krótko podsumować tegoroczną pielgrzymkę.
Rowerzyści z Podhala, Śląska, Podkarpacia a także z województw: dolnośląskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego a nawet pomorskiego rozpoczęli pielgrzymkę rowerową 23 lipca w Zakopanem. Dzień wcześniej część z nich wyszła na Giewont. Podczas 12 dni jazdy na rowerze pokonali ok. 1627 km i spędzili na rowerze ok. 70 h i 39 min. Mieli trzy dni odpoczynku – jeden w Helu i dwa w Wilnie. Przejechali przez następujące województwa: małopolskie, śląskie, łódzkie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie oraz kilkadziesiąt powiatów i gmin.
Pielgrzymi w trakcie trwania pielgrzymki nawiedzili kilkanaście sanktuariów i kościołów: w Zakopanem (św. Krzyż, Krzeptówki, Olcza), Ludźmierzu, Kalwarii Zebrzydowskiej, Jasnej Górze, Zduńskiej Woli, Licheniu Starym, Górce Klasztornej, Sianowie, Swarzewie, Helu, Stoczku Klasztornym, Świętej Lipce, Sejnach, Nowej Wilejce, Wilnie.
Trasę z Zakopanego do Wilna pokonało 8 kobiet, 6 księży, 1 brat szkolny i 55 mężczyzn. Najstarszym uczestnikiem był mieszkaniec Katowic liczący 77 lat, najmłodszym – 18 – letni Krakowianin. Trasę z Zakopanego do Wilna pokonały również dwa busy (jeden z przyczepką na rowery) oraz ciągnik z naczepą cateringową. Obsługę pielgrzymki stanowili kierowcy, kucharz i jego pomocnice oraz mechanik rowerowy.

Natomiast nie sposób ująć w liczby ogromu ludzkiej życzliwości i gościnności na trasie przejazdu, atrakcji krajoznawczych i walorów turystycznych Polski i Litwy, wpływów miejsc kultu religijnego na uczestników czy owoców duchowych pielgrzymki rowerowej. Te wartości są niepoliczalne.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął poseł na Sejm RP Andrzej Gut-Mostowy.

Anna Blańda
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Mm07.08.2023, 09:39
Gratulacje za wytrwałość w pielgrzymowaniu tak trzymać dalej
radny07.08.2023, 07:49
a catering obsługiwany przez pana jana też podsumowany ? i jak ?
Optymista06.08.2023, 21:48
Jeżeli czynicie coś, nie czyńcie tego na pokaz
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl