25.08.2023, 07:50 | czytano: 4037

Oto zwycięzcy 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Złote ciupagi w trzech kategoriach otrzymały zespoły z Rumunii, Chorwacji i Węgier. Ceremonia wręczenia nagród poprzedziła koncert inauguracyjny.
54. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem dobiegł końca. Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
W kategorii tradycyjnej
- Złota Ciupaga przypadła Grupie Tradiţii Ormănene z Rumunii, Srebrna Ciupaga - Zespołowi Regionalnemu Mszalniczanie, Brązowa Ciupaga Zespołowi Regionalnemu Magurzanie.

W kategorii artystycznie opracowanej: Złota Ciupaga - Zespół Folklorystyczny Turopolje z Chorwacji, Srebrna Ciupaga - Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Ilinden - Północna Macedonia, Brązowa Ciupaga - Grupa Folklorystyczna Ti Ualanegli z Włoch.

W kategorii stylizowanej - Złota Ciupaga - Grupa Sopron Tancegyuttes z Węgier, Srebrna Ciupaga - Zespół Folklorystyczny Khareba z Gruzji, Brązowa Ciupaga - Zespół Tańca Folklorystycznego Veselie z Bułgarii.

Dodatkowe nagrody - wyróżnienia w formie Parzenicy góralskiej - przyznawane zespołom nie nagrodzonym nagrodami głównymi otrzymali:
- Zespół Regionalny Dolina Popradu z Polski - za przeniesienie na scenę rzadko spotykanych tradycji flisackich,
- Zespół Regionalny Turnie z Zakopanego - za odtworzenie charakterystycznego dla Podhala obrzędu kolędniczego w formie archaicznej,
- Zespół Folklorystycznemu Kečera ze Słowacji - za przedstawienie fragmentów tradycyjnego jakubiańskiego obrzędu weselnego,
- Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Lola - z Bośni i Hercegowiny - za prezentację archaicznych form tanecznych,
- Stowarzyszenie Tańca Folklorystycznego Ciudad de México z Meksyku - za rekonstrukcje zoomorficznego tańca dawnych mieszkańców Meksyku oraz meksykańskiej fiesty Guadalajara,
- Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Dimitrije Tucović z Serbii - za przedstawienie tradycji pasterskich w tańcu,
- Grupa Ankara Desen Spor Kulubu z Turcji - za stylową prezentację różnorodnych tradycji tanecznych regionu.

Wyróżnienie Im. Jeana Roche'a za wierne odtworzenie obrzędów i ich mistycznego znaczenia otrzymała Grupa Traditii Ormanene z Rumunii - za przedstawienie tradycji obrzędowej (Păpăluhăra, czyli człowieka-liścia).
Wyróżnienie im. Mircea Cîmpeanu za rewitalizacje materialnego i niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w formie instrumentu muzycznego w oparciu o badania terenowe lub archiwalne przyznano Zespołowi Regionalnemu Turnie - za wykorzystanie w obrzędzie kolędniczym piszczałki odtworzonej na podstawie dziewiętnastowiecznego źródła.

Ponadto, przyznano nagrodę im. Prof. Romana Reinfussa, której inicjatorem i fundatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, w postaci statuetki ŻELAZNEGO KOHUTA dedykowanej zespołowi polskiemu, występującemu w kategorii I, za autentyzm i wierność tradycji, oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej. Nagrodę otrzymał Zespół Regionalny Dolina Popradu z Piwnicznej.

Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane otrzymał Zespół Góralski Skalni.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl