28.08.2023, 16:09 | czytano: 12379

Zakażenia Legionellą w Małopolsce

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Pensjonariuszka jednego z domów spokojnej starości w Brzesku, to pierwsza pacjentka zakażona bakterią Legionella pneumophila w Małopolsce.
W niedzielę w godzinach popołudniowych Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku otrzymała zgłoszenie telefoniczne od lekarza anestezjologa ze Szpitala Powiatowego SPZOZ w Brzesku dotyczące hospitalizacji na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii pacjentki, u której w badaniu laboratoryjnym potwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila. Pacjentka trafiła do brzeskiego szpitala z jednego z domów spokojnej starości.
W kontekście tych informacji wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał na godziny wieczorne posiedzenie sztabu kryzysowego, na którym omawiane były podjęte działania. Ich podsumowanie przedstawił dziś na briefingu prasowym wojewoda Kmita wraz z zastępcą małopolskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego Maciejem Klimą. Obecni byli też państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Brzesku Dorota Żak oraz państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Krakowie Ewa Wiercińska.

Placówka, w której stwierdzono zakażenie, została objęta nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Zgodnie z zaleceniem wojewody Kmity został też wzmożony nadzór medyczny. Wprowadzono działania zapobiegawcze: dezynfekcję termicznej instalacji wewnętrznej oraz wyłączenie z użycia urządzeń wytwarzających aerozol (natryski). Pobrano także próbki wody do badań.

W godzinach wieczornych do szpitala została zabrana kolejna podopieczna placówki, natomiast badania laboratoryjne nie potwierdziły u niej zakażenia Legionellą (podobnie u dwóch innych osób, które wcześniej trafiły do szpitala z tego domu spokojnej starości). Jak przekazała nam placówka, wdrożono reżim sanitarny, do użytku wykorzystywana jest woda butelkowana, regularnie woda jest przegrzewana. Mieszkańcy są obserwowani, żaden nie wykazuje objawów chorobowych.

- Podopieczni, w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, będą kierowany do szpitala. Jeśli będzie konieczność zastosowania złożonych procedur medycznych, będą kierowani do Szpitala Uniwersyteckiego, z którym jestem w kontakcie. Jak przekazał mi też dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, placówka dysonuje dużą liczbą testów potrzebny do weryfikacji zakażeń Legionellą. Zleciłem też badania gminnej sieci wodociągowej oraz wzmożenie nadzoru sanitarno-epidemiologicznego nad miejscami, w których przebywają osoby starsze, oraz nad podmiotami leczniczymi – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

- Na tę chwilę nic nie wskazuje na to, aby we wskazanym domu spokojnej starości istniało ognisko zakażeń, ale ostateczną ocenę sytuacji przyniosą wyniki badań wody. Zaznaczam przy tym, że w tym roku w Małopolsce odnotowano we wcześniejszym okresie 5 zakażeń, zaś w roku 2022 takich zakażeń z wystąpieniem tzw. choroby legionistów było w Małopolsce również 5, zaś w całej Polsce 109 (nie licząc lżejszych przypadków z tzw. gorączką Pontiac) – tłumaczy wicedyrektor WSSE w Krakowie Maciej Klima.

Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).
Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.

Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia

 Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
 Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
 Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
 Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

Małopolski Urząd Wojewódzki, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Masoneczki30.08.2023, 06:58
Noš masoneczki zamknij się w domu bądź bezpieczny
Masoneczki30.08.2023, 06:51
Noš masoneczki zamknij się w domu bądź bezpieczny
KOMUŚ ZNOWU ODWALA29.08.2023, 15:16
POWTÓRKA WARIACJI Z 2020 ?!
Osiol29.08.2023, 10:39
A gdzie przeniesiono biolaby z U
Wicher29.08.2023, 08:35
Czyżby chcieli rozdmuchać i przez sianie strachu zacząć noqą plandemie !???
małolat.29.08.2023, 05:36
Zacznijcie leczyć ludzi a nie wymyslajacie wirusów , bo wirusy są ale trzeba leczyć . Nie wysła wam bajka z COVID to teraz co innego .
antycovidian28.08.2023, 22:36
Robi się na siłę aferę z naturalnych zgonów sędziwych, schorowanych ludzi. Nie ważne na co zmarli, zaczyna się powtarzać scenariusz z covidiozy, przypisywanie zgonów dla odmiany coraz popularniejszej bakterii. Tylko patrzeć, jak ruszy "lawina" - machina socjotechniczna, by odwrócić uwagę od "spadających słupków" antypolskiego nierządu. Czekam na przyjazd - "ja tylko przejazdem" i jego wywody. Ciekawe czym będzie próbował nas "straszyć". Dla przypomnienia - dziennie w Polsce na m.in. pocovidowe zawały serca, zakrzepice, wylewy, itd itd umiera ok 1400 osób. 5 czy 10 z przypisaną "bakterią", to kropla w morzu ale spoko, na przesileniu jesienno - zimowym grypa się utrzyma, czy zastąpi ją kolejna plandemia wirusowo - bakteryjna.
Ewa28.08.2023, 22:07
Bakterie były,są i będą,nic nowego...
AA28.08.2023, 20:19
Ha, ha, ha znowu błąd
Pensjonariusza jednego z domów spokojnej starości w Brzesku,
Sdsss28.08.2023, 19:14
To nie jest wirus! To choroba wywołana bakteriami. W CWU na paliwo stałe temperatura w bojlerze przeważnie jest ok 60 st i więcej, w przypadku na przykład pieca gazowego przepływowego temperatura jest przeważnie ok 45-50 st, więc są to idealne warunki do rozwoju bakterii. W pompach ciepła też, dlatego niektórzy producenci mają opcje "wygrzewania", która nagrzewa wodę do 60 st C. Tyle że sam bojler nie wystarczy wygrzac, trzeba też taka woda przeleciec po armaturze.
Osiol28.08.2023, 18:49
Co zrobić by przykryć c19.... wywołać wojnę na U.... co zrobic by przykryć przegraną nato.... a kolejną ....
jak żyć?28.08.2023, 18:40
nie oddychać? nie pić? nie jeść?
Anty prawo i socjalizm28.08.2023, 18:31
Dziwna sprawa.Za dyktatury pis mieliśmy covid teraz nastepna fala wirusa.Proponuje zamknac lasy i ograniczyc swobode jak to towarzysze z pis zrobili w czasie covidu
117km28.08.2023, 17:01
Co zaś z wirusem wam nie wyszło to znowu staszycie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl