04.09.2023, 13:55 | czytano: 3073

Odsłonięcie nagrobka księdza Vitkaya (zdjęcia)

orawka-kosciol.pl
W niedzielę 3 września Orawce, przy udziale zaproszonych gości i mieszkańców poświęcono nowy nagrobek księdza Pawła Vitkaya / Pavla Vitko (1779 -1842).
Uroczystość rozpoczęto Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. dziekana Leszka Urody, proboszcza parafii w Podsarniu i ks. doc. dra teologii Jerzego Spuchľaka, dziekana i proboszcza w Trzcianie, legata biskupa spiskiego Jana Kuboša oraz ks. Wojciecha Mozdyniewicza, proboszcza parafii Orawka. Ksiądz Spuchľak przekazał zgromadzonym podziękowanie za pamięć o ks. Vitkayu i błogosławieństwo dla zebranych od ks. biskupa Kuboša. Po Mszy św. ks. Mozdyniewicz przypomniał postać ks. Vitkaya, prezbitera diecezji spiskiej, do której wówczas należała Orawka, dziekana i kanonika górnoorawskiego dystryktu, asesora sądowego Orawskiej Żupy, kanonika honorowego Katedry spiskiej, pasjonata botaniki, któremu zawdzięczamy pierwszy opis orawskich roślin. Następnie głos zabrała pani Konsul Śipošová, która również podziękowała proboszczom i parafianom za długoletnią opiekę nad grobem ks. Vitkaya, urodzonego na słowackiej obecnie części Spisza.
Upamiętnienie tej postaci wpisuje się w program wspierający honorowanie zasłużonych postaci pochodzących z terenów obecnej Republiki Słowackiej, których groby znajdują się poza jej granicami. Słowa wdzięczności skierowała do inż. Jana Vitka, za zebranie materiału o ks. Vitkayu i jego wiekopomnym rękopisie Flora arvensis. Podziękowała Delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu, byłemu Konsulowi Generalnemu Republiki Słowackiej w Krakowie panu Tomaszowi Kašajowi, inż. Janowi Vitko, ks. Mozdyniewiczowi i przewodniczce w zabytkowym kościele w Orawce, pani Lucynie Borczuch za zaangażowanie w sprawę postawienia nowego pomnika na grobie ks. Vitkaya.

Nagrobek sfinansowano ze środków Urzędu do Spraw Słowaków za Granicą. Po podziękowaniach miała miejsce ciekawa prelekcja pani dr etnobotanik Małgorzaty Wesołowskiej, opowiadającej o dziele ks. Vitkaya oraz roślinach namalowanych w kościele w Orawce i ich symbolice. Zwróciła uwagę na sufit, antepedia i ławki, dostrzegając na nich m.in. lilie, krokusy, piwonie, szarotki, szachownice cesarskie i tarninę. Następnie uczestnicy zgromadzili się przy pomniku ks. Vitkaya. Ks. Mozdyniewicz odmówił modlitwę i dokonał poświęcenia nagrobka, pan Jan Vitko podziękował za wsparcie w działaniach swojej najbliżej rodzinie oraz pani Lucynie Borczuch i ks. Mozdyniewiczowi za pomoc w upamiętnieniach ks. Vitkaya a przybyłym za obecność na uroczystości.

Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty. Wydarzenie było ukoronowaniem wieloletniego wysiłku odkrywania na nowo postaci i dzieła zasłużonego Kapłana oraz stanowiło okazję do przekazania obecnym pokoleniom wiedzy na ten temat. A.R.D. Paulus Vitkay / Pavol Vitko, jak zatytułowano na nagrobku, czyli Admodum Reverendus Dominus z łac. Wielce Szanowny Pan został wspomniany i uhonorowany. W parafialnej kronice opis jego śmierci i pogrzebu zakończono słowami „Requiescat in sancta pace” (Niech odpoczywa w świętym pokoju). Zwrot ten umieszczony na jego nowym nagrobku przypomina o trosce o miejsce jego spoczynku i zachęca do modlitwy za jego osobę.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością ze strony słowackiej: pani Konsul Generalna Republiki Słowackiej w Krakowie Zlata Śipošová, pan dr Peter Prochácka, zastępca Prezesa Urzędu ds. Słowaków za Granicą, pani mgr Zuzana Nebusová, Prezes Związku Miast i Gmin Spisza, Burmistrz Spiskich Tomášovców, pan mgr Marián Luha, Starosta Spiskiego Bystrégo - rodzinnej wsi ks. Pawła Vitkaya, pani dr inż. Magdaléna Zmarzláková, Burmistrz Trzciany, dr hab. Erika Kulášová i inż. Anna Gogolakova, przedstawicielki Orawskiego Muzeum im. Pavla Országha Hviezdoslava w Orawskim Podzamku, krewni ks. Pawła Vitkaya, a więc inż. Jan Vitko z żoną, synem i córką oraz inż. Miroslav Vitko z rodziną oraz ze strony polskiej: pan Artur Górka, sekretarz Gminy Jabłonka i pani Anna Tomala, podinspektor w Referacie Organizacji Przedsiębiorczości i Promocji reprezentujący Wójta pana Antoniego Karlaka i samorząd Gminy Jabłonka, pan Janusz Fujak, przedstawiciel Babiogórskiego Parku Narodowego i pani Jolanta Garbacz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Orawce.

Mat. prasowy, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
LAM05.09.2023, 22:02
Bo im nie pozwolili...
ABC04.09.2023, 22:51
Dlaczego na tym pomniku nie napisali nic po słowacku, lecz po łacinie?
mądry i skromny04.09.2023, 16:25
Mszów i modlitwów ci u nas dostatek.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl