07.10.2023, 16:22 | czytano: 3144

Szaflarzanie nie stosują zasad segregacji odpadów. "Zmieńmy postępowanie, bo będą wyższe opłaty za śmieci" - przestrzega Urząd Gminy

zdj. UG Szaflary
SZAFLARY. "Wszystkie odpady budowlane i remontowe można wyłącznie odwieź do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Nowym Targu, po uprzednim zgłoszeniu tego zamiaru do Urzędu Gminy i otrzymaniu stosownego pozwolenia. Nie wolno ich umieszczać w gminnych workach i wystawiać do zbiórek" - upomina mieszkańców Urząd Gminy.
Urzędnicy przyznają, że wpłynęło kilka zgłoszeń od firmy zagospodarowującej oraz odbierającej odpady, dotyczących nieprawidłowości w segregacji odpadów oraz dostawie worków. Gmina zapowiada konsekwencje: "Informujemy, iż z powodu coraz liczniejszych zgłoszeń, kontrole zostaną wzmożone i są przeprowadzane dwutorowo. W momencie odbioru worków oraz następnie na sortowni. Za błędną segregację grożą kary".
Uwagi dotyczą mieszania bioodpadów z odpadami budowlanymi, czy materiałami pirotechnicznymi, umieszczenia folii rolniczej z sianokiszonki w żółtym worku, tymczasem folia taka oraz sznurek z balotów stanowi odpad pochodzący z prowadzonej działalności rolniczej i nie może być oddawany w workach. "Folia rolnicza jest odbierana tylko w trakcie dodatkowej zbiórki dla poszczególnych miejscowości według harmonogramu raz w roku" - przypomina UG.

Na terenie gminy obowiązują wyłącznie worki na odpady wydawane przez sołtysów i w Urzędzie Gminy. Worki posiadają nadruki odpowiednich frakcji odpadów oraz nazwę gminy, tylko takie worki są odbierane. "Worki zakupione indywidualnie, nie posiadające naszych oznakowań będą pozostawiane przed posesją" - czytamy w komunikacie.

"Prosi się mieszkańców gminy o rzetelną segregację odpadów, tak aby w workach na odpady przeznaczonych do odpowiedniej frakcji znajdowały się wyłącznie odpady danej frakcji. Stwierdzenie podczas kontroli nieprawidłowej segregacji lub jej brak skutkować będzie naliczeniem właścicielowi nieruchomości wyższej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi" - zapowiada UG.

Obecnie opłata podwyższona to 120 zł na osobę za miesiąc.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Popieram07.10.2023, 20:27
Popieram! wszyscy chcieliby robić wszystko bez żadnych zasad, byle mi było dobrze, ale płacić jak najmniej, niestety świat tak nie funkcjonuje
wkurzona07.10.2023, 20:14
To bądźmy idiotami dalej i wrzucajmy wszystko byle jak to będziemy płacić po 50zl miesięcznie i ciekawe czy wtedy będą wszyscy tacy szczęśliwi i hej do przodu
sąsiad07.10.2023, 20:10
No i bardzo dobrze, skoro ja segreguję to sąsiad też musi! bo wszyscy płacimy tak samo
Segregacja07.10.2023, 20:07
Przecież to zwykłe zasady segregacji, które obowiązują w całej Polsce takie same, bardzo dobrze że przypominają i upominają ludzi!
Wyborca nie tego wójta07.10.2023, 18:33
W tej gminie dopóki będzie ten wójt to niedługo będzie coraz gorzej. Opłaty i kary za wszystko ale nie stać ich żeby było oświetlenie ulic w nocy. Ale pensja wójta z oświadczenia majątkowego coraz wyższa. Z czego ta pensja? Z zwykłych mieszkańców których trzeba karać i utrudniać im wszystko. Najgorszy wójt w historii
propaganda07.10.2023, 18:09
producent smieci, to sklep w ktorym sie kupuje ,potem ten sklep ma odebrac swoje smieci.
Optymista07.10.2023, 18:01
Czy ludzie się dostosują, czy też gmina będzie zbierać śmieci po lesie i z brzegów potoków?
Wsiokoś07.10.2023, 17:40
W gminie Cz. Dunajec też by się przydała taka akcja.
piotrek07.10.2023, 17:14
co se wkładam do wora to moje , płace za to - i nic nikomu do tego ...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl