12.10.2023, 17:00 | czytano: 7548

Mieszkańcy skarżą się na korki w Klikuszowej. "My też jesteśmy ludźmi, a nie możemy wyjechać z domów na zakupy"

Radna powiatowa Józefa Guziak i światła na zakopiance w Klikuszowej. Fot. Robert Miśkowiec, arch. Starostwa Powiatowego w Nowym Targu
Wiceprzewodnicząca Józefa Guziak powiedziała na sesji Rady Powiatu Nowotarskiego, że to, co się wyprawia na światłach w Klikuszowej, to tragedia.
- Światła są wyłączone cały czas i my z Klikuszowej, Sieniawy, Lasku, nie możemy się włączyć do ruchu. To dla nas bardzo uciążliwe. Nie staną jak jadą - Kraków, Warszawa - oni uważają, że mają pierwszeństwo i trzeba stać nie wiadomo ile. Jak się któryś ulituje, puści jedno, dwa auta, to wszystko. Wiele razy było to zgłaszane na policję. Raz przyjechała nawet policja, ale to się ogranicza do tego, że przyjechało ich nawet czterech, dwoma radiowozami i siedzieli w nich. Na moją interpelację odpowiedzieli mi, że akurat w tym czasie, w tym momencie mieli przerwę śniadaniową. Wszystko w porządku, ale nie można tego tak zostawić. Podejrzewam, że to nie sprawa naszej policji, ale komendy wojewódzkiej, jednak coś z tym trzeba zrobić - mówiła. - My też jesteśmy ludźmi, mamy swoje sprawy do załatwienia, a w sobotę i niedzielę nie możemy wyjechać z domów, na zakupy, bo wszędzie korki i tłok.
Problem poruszają też w listach do Podhale24 sami mieszkańcy.

- W imieniu mieszkańców Obidowej i Klikuszowej proszę o pomoc - napisał do nas mieszkaniec Stanisław Wróbel. - W czym problem? Kilka lat temu zainstalowano w Klikuszowej światła na "zakopiance" co powinno uporządkować i być bezpieczniejsze dla ruchu samochodowego. Niestety od czerwca do września każdego roku (z małymi wyjątkami) światła są przez policyjną drogówkę wyłączane - jest żółte pulsujące, dotyczy to również wszystkich świąt i długich weekendów. Dla mieszkańców wymienionych wiosek to prawdziwy koszmar, bo bardzo trudno włączyć się do ruchu, trzeba bardzo często "na chama" włączać się do ruchu, gdyż w przeciwnym razie można czekać długi czas - opowiada.

Sprawą zainteresowaliśmy Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, która zarządza drogą i światłami. Czekamy na odpowiedź.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Drugi mieszkaniec13.10.2023, 17:40
W czerwcu 2024 problem korków zniknie , bo planowane jest otwarcie nowej zakopianka. Wytrzymalismy tyle lat w korkach , to wytrzymały te parę miesięcy .
mhm w dopowiedzi do opdowiedzi na mhm13.10.2023, 13:47
Literówka i miało być "włączone = korek, korek, korek"
Można wyczytać myśl z dalszego kontekstu ;)
ens13.10.2023, 13:46
Tamto miejsce się klasyfikuje do przebudowy na rondo, te światła w ogóle się tam nie sprawdzają. To niezły debil tam wymyślił
Józefa Guziak13.10.2023, 13:38
Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej rozumiem, dlaczego Noe zabrał tylko zwierzęta na pokład.
Henryk13.10.2023, 13:17
O ile światła Klikuszowa - Obidowa mają jeszcze sens tak światła na Sieniawe MOIM zdaniem są zbędne.
Karaluch13.10.2023, 12:39
Jeśli ktoś nie potrafi się włączyć do ruchu to może niech idzie na piechotę dla zdrowotności.
Jojko13.10.2023, 12:30
Nie ma świateł nie ma problemu. W niedzielę na zakupy? Ktoś chyba nie wie że niedziele są nie handlowe.
@mhm, mogę prosić jaśniej bo nie kumam13.10.2023, 11:53
"Światła wyłączone: ruch idzie płynnie....
Światła wyłączone: korek, korek i jeszcze raz korek...."
Ziggy13.10.2023, 11:43
To miejsce to jedno , proszę w Jabłonce od strony Nowego Targu włączyć się na drogę Chyżne - Chabówka .Miałem sposobność znaleść się w takiej sytuacji 30 min. stałem w kolejce . Cóż samo życie . Pozdrawiam wszystkich cierpliwych !
Mieszkaniec13.10.2023, 11:43
O tym,że jest pproblem ze światłami na skrzyżowaniu wiemy doskonale,zwłaszcza użytkownicy - urzednicy w Nowym Targu pracujacy.Nie sztuka jest mówić o tematach oczywistych lecz dbać racjonalne rozwiązania. Sz.Pani, cytat "prawdziwą miarą inteligencji jest działanie" (koniec cyt.),a nie tylmo gadanie.
Mieszkaniec13.10.2023, 11:43
O tym,że jest pproblem ze światłami na skrzyżowaniu wiemy doskonale,zwłaszcza użytkownicy - urzednicy w Nowym Targu pracujacy.Nie sztuka jest mówić o tematach oczywistych lecz dbać racjonalne rozwiązania. Sz.Pani, cytat "prawdziwą miarą inteligencji jest działanie" (koniec cyt.),a nie tylmo gadanie.
Sieniawianka13.10.2023, 10:47
Ja to wogóle się zastanawiam po co tam są światła... Bo byłam przekonana, że światła są dla poprawy bezpieczeństwa, a właśnie wtedy gdy wzrasta ruch na drodze i zaczyna się robić niebezpiecznie to właśnie wtedy są wyłącznane. Dla mnie tu nie ma żadnej logiki. Mieszkańcy Lasku jeżdżą przez Nowy Targ po dzieci do przedszkola w Klikuszowej. My z Sieniawy jeździmy przez Pyzówkę. Od strony Obidowej niestety nie ma takiej możliwości...
mhm13.10.2023, 09:33
Jeżdżę tamtędy codziennie 2 x dziennie i takie mam następujące spostrzeżenia:

Światła wyłączone: ruch idzie płynnie. Samochody jadące zakopianką zwalniają, samochody z bocznych dróg są raz po raz wpuszczane. Sam wpuszczam, kiedy tylko mam możliwość.

Światła wyłączone: korek, korek i jeszcze raz korek. Przy dobrych wiatrach traci się na te światła 5 min, zazwyczaj 10 min.
Najgorzej jak jest dzień targowy i nie wyłączą świateł. Wtedy to armagedon się dzieje.

Te światła to jedno wielkie NIEPOROZUMIENIE i powinny być pernamentnie wyłączone.

Autorka listu widać ma problem z włączaniem się do ruchu i robi z igły widły, szczególnie, że za około rok problem zniknie.
Mieszkaniec13.10.2023, 09:32
No,cóż wybory tuż, tuż wiosna 2024 więc ma potrzebę przypisać sobie zasługi. Włodarz wsi Klikuszowa i radni w okresie przygotowań projektu skrzyżowania nic nie zrobili, nic !!! Można było w miejscu skrzyżowania rondo zaprojektować bo o takim rozwiązaniu mieszkańcy mówili.Jednak na zebraniach organizowanych w ramach wspólnoty leśnej w Klikuszowej brakowało rozmów o projekcie skrzyżowania. Wiekszosc mieszkanców nie uczestniczyła,nie dano nam szansy bycia na zebraniachw tematach zadań inwestycyjnych dla Klikuszowej. "pseudo działacze" wspólnoty leśnej.Im wsteż były obojętnena ważne sprawy wsi. A obecnie przypisują winę trudnionych warunkow korzystania ze skrzyżowania przyjętych przez decydentów wówczas czyli Inwestora.Obecnie problem świateł i takiego korzystania ze skrzyżowania oraz nie zadowolenie z zanienidbań przypisuje się nagannej pracy policji.Pani radna wówczas nie zadziałała A teraz komentuje !? Dopiero teraz? Przecież nie jest kierowcą.W kącie siedzieć, na zebrania wiejskie zero, krytykować w dekadencji, A przed wyborami kolejnymi udawać zaintetesowanie.
oscypek13.10.2023, 09:01
Radna na głowę upadła. Chyba nie ma innych problemów w powiecie. Kiedy światła nie działają dużo szybciej można wyjechać ze wsi. To zależy w dużej mierze od umiejętności kierowcy. Pani radna kolejny raz zajmuje się pierdołami i czymś co absolutnie nie ma sensu.
PasterzPPP13.10.2023, 08:58
A jak światła są włączone to jest jeszcze większa masakra
Gryzli13.10.2023, 08:55
Bez przesady z tymi światłami. Fakt, czasami nie jest łatwo włączyć się do ruchu, zwłaszcza od strony obidowej bo przez barierki z lewej strony nie widać samochodów, ale i tak jest dużo lepiej niż przy włączonych światłach, które powodują mega korki nawet na bocznych drogach dojazdowych do skrzyżowania. Przy wyłączonych światłach korki praktycznie tam nie istnieją. Tam powinno być rondo, a nie światła, no ale jakiś amator wpadł na pomysł świateł i jest jak jest
baca13.10.2023, 08:46
Po pierwsze, wyjazd z Klikuszowej do NT w lewo jest ekstremalnie niebezpieczny bez tych świateł. Po drugie, można było temu zaradzić robiąc przejazd dołem pod mostem (droga jest) i potem wyjazd w prawo. Jakiś geniusz wstawił tam blokadę. Niestety widziałem kilka razy skutki, tj. wypadek i rozbity samochód lokalnego mieszkańca. Komuś u góry (GDDKiA, komenda powiatowa) jest po prostu wygodniej.
lb13.10.2023, 08:02
ciekawe czy Pani czeka na wyjazd od siebie godzinę, tak jak często mieszkańcy NT żeby w ogóle wjechać na Niwę. teraz mamy korki wszędzie i Pani niech się z tym pogodzi - płacimy za lata nieudolnego rządzenia, ooo, proszę, rządzenia którego i Pani jest składową. ale zakładam, że Pani przynajmniej nie musi się użerać, z pieszymi blokującymi budowę obwodnicy :)
Leonid13.10.2023, 01:19
Nie można wyjechać? Bo się trzeba patrzeć na ten kolorowy ekranik trzymany w dłoni zamiast kierownicy. A jak już trzeba się porozglądać, skupić na jakiś czas uwagę na drogę to afera, bo mi foty albo czat zniknie z fejsa czy insta. jak są światełka to wszystkie główki w dół patrzą grzecznie i czekają i klikając zerkają czy przed nimi jeszcze jest autko czy już trzeba ruszać bo zielone. To jest tylko dla ich wygody. Tych co jazdę traktują jak grę komputerową gdzie nic nie trzeba myśleć i nie ma żadnych konsekwencji. Żadnych świateł.
mieszkaniec13.10.2023, 00:24
Chyba kpi, codziennie tamtędy jeżdżę i jak światła są wyłączone to nie widać korków na bocznych wjazdach. A czym większe natężenie ruchu na zakopiance tym lepiej jest wjechać z bocznych.
o_O12.10.2023, 23:34
Wytrzymajcie jeszcze chwilę, niedługo natężenie ruchu znacznie się zmniejszy. Będziecie się mogli cieszyć światłami włączonymi 24h/dobę. Tak jak teraz, w środku nocy stoisz na światłach, mimo że droga pusta. Inna sprawa, że na drogach o takim natężeniu ruchu jak obecnie w Klikuszowej, w ogóle nie powinno być miejsc z sygnalizacją świetlną.
Adam12.10.2023, 23:14
Przy wyłączonych światłach jest o niebo lepiej i szybciej włączyć się do ruchu, światła są dla niedzielnych kierowców i tyle.
Loko12.10.2023, 22:54
W sierpniu tego roku miala byc oddana zakopianka do Nowego Targu ktora by problem rozwiazala. Moze w przyszlym roku ja oddadza to bedzie po problemie.
Czasem bywam12.10.2023, 22:52
Z tego co pamiętam wszyscy chcieli ronda w tym miejscu ale kilku ?fachowców ? ze spółki leśnej zażyczyło sobie światła więc nie rozumiem w czym problem ?teraz trzeba między sobą szukać winnych a nie płakać
Prawdziwy Góral12.10.2023, 22:39
Do Marco Polo. A po co mi Ci turyści? Żebym ino w korku stał przez nich? Czy może żebym w nocy nie mógł spać przez hałas bo szlachta z Polski przyjechała i myślą że mogą pić i bawić się do rana. Podobno drogo jest w Polsce a Oni co weekend jeżdżą.. mimo że już dawno po wakacjach. Dawniej nie było tyle hoteli i u nas w regionie ludzie żyli i pracowali uczciwie a teraz każdy by pensjonat chciał mieć i liczyć dutki. Weźcie się do normalnej roboty jak Wasi dziadkowie a nie tylko dutki i dutki i jak najwięcej ceprów
Mieszkaniec podhala12.10.2023, 21:45
Skandal, światła powstały aby było bezpieczniej więc powinny działać cały czas. Jeśli je policja wyłącza to ma obowiązek stać i kierować ruchem. Na miejscu mieszkańców wyszedłbym na ulicę protestować a za każdy wypadek przy wyłączonych światłach skarżył policję.
Sportek12.10.2023, 21:31
No biedna nie może na zakupy jechać. No coś strasznego. Zrobią autostradę i będzie ok
Mieszkaniec Obidowej12.10.2023, 21:06
Czy Szanowny Oan Oani zdaje sobie sprawę, że jak włączą te światła to Szanowny/a Pan/i do domu będzie wracała 3x dłużej, bo będą korki olbrzymie w każdym kierunku???!!
PTS12.10.2023, 20:18
Jak światła nie działają to nie ma korków. Ta Pani bredzi
Marco Polo12.10.2023, 20:12
Jak się mieszka w regionie turystycznym to trzeba się liczyć z tym, że będą korki i utrudnienia na drogach. Na nowe drogi nie chcą działek oddać. Jak ten turysta ma dojechać? Jeśli będzie stał w korkach 6 godzin to wybierze inne miejsce, gdzie nie ma takich utrudnień. Dutki ludzie chcą zarabiać, a narzekają na Warszawiaków czy innych przyjezdnych. Gdyby nie turysta i Słowacy na targu, to byłoby kiepsko w regionie. O co takie halo! O co tu chodzi????Pomyślcie.....
mądry12.10.2023, 18:11
ta pani ma niestety rację wiele razy widziałem jak Policjanci zamiast rozładować korek siedzieli w radiowozach i nic nie robili oni mają to gdzieś poco mają się męczyć
Ceper z Cyrhli12.10.2023, 17:37
Czekaj Tatka latka - Tu jest Polska !!
Burok12.10.2023, 17:35
Gdyby głup.....e z Warszawki , Krakówka i reszty Polski jeździli jak potrzeba a nie zostawiali dziur na 100 m między samochodami to nic by się nie działo , ale jeden z drugim musi "se pooglądać , jak budują drogę " , a potem 3 km korek
pka12.10.2023, 17:35
Chyba na odwrót. Jak światła sa włączone to dopiero jest dramat .
Urlich von Pipke12.10.2023, 17:20
Szanowni Mieszkańcy, jesteście zaangażowani w tę sprawę, jesteście bardzo delikatni i dlatego tak Was traktują. Jest tskie powiedzenie, jak się nie będą Ciebie bać, to się będą z Ciebie śmiać.
Weźcie sprawy w swoje ręce, zjedoczcie się i ... chyba wiecie co trzeba zrobić żeby zaczęto zaraz Wami rozmawiać.
Abrakadabra12.10.2023, 17:04
Dlaczego zmieniliscie te piekne zdjecia w 3 artykułach :D
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl