15.10.2023, 08:00 | czytano: 12809

Owce zeszły z hal – tradycyjny redyk w Szczawnicy (zdjęcia)

zdj. Pieniny24
W Szczawnicy odbył się tradycyjny jesienny redyk. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczą tłumy turystów, które przyjechały do uzdrowiska specjalnie, by wziąć udział w tym wydarzeniu.
Trasa przejścia owiec zgodnie z tradycją rozpoczęła się na halach znajdujących się w Malinowie i prowadziła przez całą Szczawnicę. Ulicami uzdrowiska przeszło około 2000 owiec prowadzonych pod czujnym okiem bacy Andrzeja Majerskiego oraz juhasów i psów pasterskich. Na czele pochodu jechała banderia konna ISKRA Dolina Dunajca oraz dorożki z zaproszonymi gośćmi. Nie mogło także zabraknąć akompaniamentu góralskiej muzyki w wykonaniu m.in. kapeli Jaworcanie. Zakończenie redyku miało miejsce obok końcowej przystani technicznej „na piaskach”, gdzie owce zostały przekazane swoim właścicielom, a licznie zgromadzeni turyści mogli posłuchać góralskiej muzyki i wziąć udział w koncertach oraz innych przygotowanych na tę okazję atrakcjach.
W trakcie kończącej redyk imprezy plenerowej dla wszystkich smakoszy Pieniński Odział Związku Podhalan w Szczawnicy, Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworkach oraz baca Andrzej Majerski przygotowali degustacja potraw regionalnych. Nie mogło także zabraknąć barana z rożna po pienińsku przyrządzonego przez rodzinę Zachwiejów-Bulisiów. Można było także podziwiać prace członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, a także wziąć udział w pokazie rzeźbienia w drewnie w wykonaniu rzeźbiarza Marka Wolaka. Na najmłodszych czekały zabawy o tematyce regionalnej prowadzone przez animatorów. Pokaz tańca regionalnego przygotował zespół góralski „Śtadra” z Szaflar.

Na zakończenie redyku odbyły się występy gwiazd polskiej sceny muzycznej – zespołów Dikanda oraz Zakopower. W trakcie trwania imprezy można było wesprzeć podopiecznych PSONI biorąc udział w loterii fantowej.

źródło: pieniny24, zdj. wb, zl, jd/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Gosć16.10.2023, 06:11
Wszystko pięknie i zamiast wykorzystać ma maksa okazję zaprezentować zespoły góralskie hucznie, tradycję folklor to przez pół miasta szedł " niemy " redyk a goście czekali , ludzie obudźcie się to trzeba na przyszły rok inaczej zorganizować, wykorzystajcie tę szansę
bardziej doceniana owca od barana15.10.2023, 18:47
Popularności owiec mogą pozazdrościć wielcy tego świata bywający w Polsce.
Jas15.10.2023, 14:21
Jak zyje to jeszcze tyle aut i ludzi nie widzialem w tym rejonie.w sobote korki byly od poludnia a dzis w niedziele powroty i juz sie korkowalo od 9 tej rano!!!
Remember15.10.2023, 12:00
Redyk w Szczawnicy powinien zostać wpisany na listę dziedzictwa kulturowego regionu
owca bardziej doceniana od barana15.10.2023, 11:07
Mogą pozazdrościć owcom popularności nawet prezydenci USA.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl