14.11.2023, 12:40 | czytano: 4043

Ponad 95 tys. cudzoziemców w Małopolsce

Arch. Podhale24.pl
Na koniec września tego roku w województwie małopolskim było 95,3 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. Co ciekawe, w naszym regionie wciąż wzrasta liczba obywateli Indii. Są trzecią co do wielkości nacją wśród obcokrajowców w Małopolsce. Najwięcej niezmiennie jest obywateli Ukrainy, na drugim miejscu są Białorusini.
Na koniec września w województwie małopolskim było 95,3 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS, natomiast w maju liczba ich wyniosła 95,4 tys.
W Małopolsce najliczniejszą grupą obcokrajowców w rejestrach ZUS są obywatele Ukrainy. Na koniec września było ich niemal 61 tys. (w krakowskim ZUS ponad 43,3 tys., prawie 9,5 tys. w sądeckim oddziale, w chrzanowskiej placówce – 5,4 tys., a w Tarnowie – ponad 2,8 tys.). To niewielki wzrost porównując do maja, kiedy było zgłoszonych 60,8 tys. Ukraińców.
Na drugim miejscu są Białorusini – 8,4 tys. Na trzecim – Hindusi, których w rejestrach ZUS jest już ponad 2,8 tys.

W naszym regionie obcokrajowcy zgłoszeni do ubezpieczeń w ZUS to przedstawiciele 131 krajów. Większość z nich pochodzi ze wschodu. Poza Ukraińcami i Białorusinami liczną grupę stanowią Gruzini (2,3 tys.) i Rosjanie (1,5 tys.).

W Polsce liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS przekroczyła 1,1 mln.

Źródło: ZUS, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Osiol16.11.2023, 12:25
@Grażyna Mikolajska
Czy to pisowski autorytet na który się pani powołuje?czekam na opinie po przejęciu ministerstwa przez jakiegoś pani towarzysza z po
I na końcu tekstu sama opisuje Pani taka możliwość która istnieje?(jak często ona jest stosowana brak danych bo wojna)
Wiedza ogólna jest dobra ale zapisy niejawne są najciekawsze nadtto proszę nie powolywac się na ekspertów z rady medycznej przy premierze(bo to dzisiaj obciach przy nowych info) oraz na tych głupków co twierdzili ze lada dzień Putin umrze he he na tych od klimatu też teoria upada(przepisy, strefy, obciazenia zostaja) wierzyć im(ekspertom he he) proszę jak premierowowi bodaj 4krotnie skazanemu za mijanie się z....
Wektor16.11.2023, 01:10
No, No, teraz Pani Mikołajska będzie prostować niewiedze w czynie społecznym, to się chwali :), mam nadziej,
że to nie jednorazowy wykład :). Ta pandemia niewiedzy jest tak powalająca, że każda inicjatywa jej naprawy
(leczenia) jest mile widziana. Popieram. Chociaż nie jest mi po drodze :).
mądry i skromny15.11.2023, 09:52
Osło-Smoki w akcji- nuda.
Smok15.11.2023, 07:14
Ukrainiec polski ZUS za darmo, a wy robaki poljaki od stycznia 200zł więcej za ZUS, ktoś musi robić na panów z ukrainy. Więc cicho sza parobki polskie i z4p13rd4l4ć na swoich panów ze wschodu.
Grażyna Mikołajska15.11.2023, 06:28
Odezwali się miłosierni z Podhala. Ci co najczęściej w góralskich strojach biją czołem przed ołtarzami, wielcy obrońcy JP II, panowie z różańcami na ulicach,honorowi górale. Wam wszystkim powiem okrutne słowo WOJNA- zrozumieli ? Nie życzę jej nikomu z Was, wprost przeciwnie, życzę pokoju, spokoju, zdrowia i opamiętania. Człowiek brzmi dumnie- pamiętajcie. Nie powielajcie tez steku bzdur jakim karmi Was rosyjska propaganda na FB,YT itd.Wojna trwa również w przestrzeni internetowej. Łykacie jak pelikany steki najróżniejszych bzdur, ale jedno jest pewne dobry człowiek pomaga, ratuje,nie potrafi patrzeć na cierpienie, robi to kosztem również swoim.Jesteście dobrzy? Jesteście mądrzy? Jesteście chrześcijanami? Odpowiedzcie sobie na to pytanie.Powielacie kłamstwa,głupoty tak jak wielu tych co wlepiają łańcuszki na FB itd. Sprawdźcie zanim coś palniecie,bo się ośmieszacie,a pomagać należy.Mnie tak w domu wychowano.Lepiej dawać niz prosić. Nie mozna wlepiać linków, ale jak nie potraficie korzystać ze źródeł to tu macie: Polskie emerytury dla cudzoziemców

"Wiceszef MRiPS powiedział, że Polska ma standardowe umowy i wspólne systemy zabezpieczenia społecznego z krajami UE i szeregiem innych europejskich, w tym z Ukrainą i Białorusią. Zaznaczył jednocześnie, że aby uzyskać w Polsce prawo do minimalnego świadczenia emerytalnego, trzeba spełniać polskie warunki, czyli w przypadku kobiet przepracowane 20 lat, a 25 w przypadku mężczyzn i osiągnąć wiek emerytalny, czyli odpowiednio 60 i 65 lat.

W innym przypadku - zaznaczył - polska emerytura zostanie obliczona na podstawie składek, które osoba wpłaciła pracując w Polsce i jeśli tych składek jest niewiele, to i świadczenie będzie niskie, analogicznie do tzw. emerytur groszowych. - Opłacenie składki nie oznacza jednak nabycia prawa do najniższej polskiej emerytury - podkreślił Szwed.
Zobacz także:
Pracowała w kopalni uranu. Wystąpiła o polską emeryturę. Dostała 25 zł

Możliwe jest natomiast otrzymanie dopłaty do wysokości polskiej emerytury minimalnej, ale pod kilkoma warunkami. Jak wyliczył wiceminister, obywatel np. Ukrainy musi spełniać warunki otrzymania emerytury na Ukrainie, w Polsce musi przebywać legalnie i mieszkać oraz pracować, czyli mieć opłacane składki.
Ola15.11.2023, 00:00
9 lat temu złożyłam papiery o mieszkanie socjalne , J jako samotna matka nie dostałam odpowiedzi Ukraina dostała lokum w Nowym Targu kpina
Wyrocznia14.11.2023, 22:20
Smutna, przestań kłamczuszko wymyślać bajeczki.
Osiol14.11.2023, 20:31
@ smutna
Jak będziesz rozliczać pit 28 to zrozumiesz więcej, przelewanie z firmy w części państwowej to okradanie akcjonariuszy i udzialowcow a także rodaków bo zniża się wartość firmy.
Prywatna firma to jej sprawa takie przelewy na fundacje lub bezpośrednio.
Reszta to propaganda bo gdzie lista darczyncow?? no gdzie jest na czym opierasz swoje teorie widziałaś listę? Nic niema nikt się nie pochwalił???
Smutna14.11.2023, 19:50
@Osioł
Dużo ruskiej propagandy w mediach społecznościowych i o tym powinni wiedzieć wszyscy, bo jest to niebezpieczna broń. Proszę nie powielać fejknewsów po Konfederacji z cyklu #UkranizacjaPolski.
"Program Health4Ukraine jest w całości prywatną inicjatywą. Żaden polski publiczny podmiot nie był zaangażowany ani w organizację, ani finansowanie programu. 90 proc. środków finansowych pochodzi od zagranicznych darczyńców, reszta to wsparcie oferowane przez polskie organizacje charytatywne oraz prywatne firmy" - przekazała nam epruf SA.
Osiol14.11.2023, 16:20
O tym że za lekarstwa płacą 5proc też cisza.
PL14.11.2023, 14:44
Brawo polska Szacun Ciekawe ilu z was ma ich dość Bo stali się wprost beszczelni i robią co chcą
zuza14.11.2023, 14:39
Zeby było jasne to za rządów Tuska podpisano tak idiotyczną ustawę o emeryturach dla obcokrajowców.
Anna14.11.2023, 14:36
Jakim prawem ukraińcy po przepracowaniu tygodnia mają prawo do polskiej emerytury????mam nadzieję że nowy rząd szybko to zmieni
RODO14.11.2023, 14:14
Tragedia!!!! Drama!!!!!
Osiol14.11.2023, 13:43
Ciekawe czy jest to związane z przepisami o przejściu na polską najniższa emeryture po ok 30 dniach pracy przez ukraińskiego emeryta( tam ok 600zl emerytury tu ok 1300zl)
Tak że do pracy rodacy by kasy na podpisane umowy starczylo
zpodhalanskiej14.11.2023, 13:41
Mamy sie cieszyć czy płakać? Bo Polska sie wynaradawia w strasznym tepie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl