16.11.2023, 11:38 | czytano: 5252

Kolejne gminy przeciwne audytowi krajobrazowemu. "To zablokuje rozwój Podhala. Po co kolejne ograniczenia?"

Rada Gminy Czorsztyn. Kadr z sesji
Czorsztyn, Nowy Targ, Szaflary - kolejne gminy sprzeciwiają się projektowi audytu krajobrazowego. Audyt ma chronić krajobraz naszego regionu, ale samorządy i przedsiębiorcy obawiają się, że zablokuje rozwój turystyczny.
Marszałek małopolski Witold Kozłowski podkreśla, że Małopolska należy do regionów o największych zasobach przyrodniczych w Polsce, co powoduje, że cechuje się wyjątkowym zróżnicowaniem i bogactwem krajobrazów. Ze względu na występujące tu skarby zabudowy – zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich oraz unikatowe elementy przyrody ożywionej i nieożywionej, powinien on podlegać szczególnej ochronie. Pomóc w tym mają nowe przepisy.
Jednak samorządowcy z naszego regionu obawiają się, że kolejna ustawa chroniąca krajobraz zablokuje albo ograniczy powstawanie nowych inwestycji. Nowych obostrzeń obawiają się szczególnie gminy, które dopiero rozwijają swoją bazę turystyczną. Tymczasem po wprowadzeniu nowych zapisów województwo może m.in. nie dofinansowywać tych inwestycji, które ingerują w krajobraz np. wież widokowych. Ograniczenia mogą też dotknąć prywatnych przedsiębiorców, którzy chcą budować wyciągi narciarskie, restauracje czy hotele.

Do końca listopada gminy muszą wyrazić swoje stanowisko w tej sprawie. Jeśli tego nie zrobią, Urząd Marszałkowski w Krakowie uzna, że opinia do projektu Audytu krajobrazowego jest pozytywna. Dlatego samorządy w naszym regionie pilnie zwołują sesje rad gminy, aby podjąć stosowne uchwały. Opinia nie jest jednak wiążąca. Kolejnym etapem mają być konsultacje społeczne.

O Audycie krajobrazowym szczegółowo dyskutowali radni Rady Gminy Czorsztyn. Byli zgodni, że ta nowa forma ochrony krajobrazu ograniczy powstawanie kolejnych inwestycji turystycznych i zablokuje rozwój gminy. Radni zwracali uwagę, że w naszym regionie istnieją już różne plany ochrony i nie trzeba tworzyć kolejnych.

Podobne argumenty padały na sesji Rady Gminy Nowy Targ. - To nie jest głos protestu, ale rozsądku, żeby nie poszerzać ograniczeń - mówił wójt gminy Jan Smarduch. - Trzeba dmuchać na zimne, dlatego nie możemy wyrazić pozytywnej opinii.
Nowotarscy radni wyrazili nadzieję, że również inne samorządy solidarnie poprą ich obawy i wyrażą negatywne opinie do audytu.

Negatywną opinię wyraziła też m.in. Rada Gminy Szaflary. Stanowisko w sprawie audytu ma również zająć Rada Powiatu Nowotarskiego.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
FK21.11.2023, 13:01
Panie, audyty, jeszcze zabronio stawiać tych domków nad Czorsztynem co pińć metrów tyle! Na co komu jakieś przyrody, ład architektoniczny, plan czy coś, jest działka to sie buduje i wynajmuje.
A na serio, mam nadzieję, że dożyję czasów kiedy ci wszyscy turyści będą mieli dość i pojadą w inne miejsca, niekoniecznie ładniejsze ale jednak zabudowane z sensem i smakiem.
Janosik20.11.2023, 08:01
Audyt krajobrazowy to wymysł Unii Europejskiej. Tyle, że nikt nas nie zmuszał do przyjęcia Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Niestety z inicjatywy Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który zgłosił ustawę dot. ochrony krajobrazu, którą ochoczo zatwierdził rząd PO, mamy to co mamy. Niestety wiele takich ustaw (pozbawiających decydowania o życiu we własnym kraju) nas czeka, gdy ukonstytuuje się nowy rząd D.Tuska i zapewniam Was, że ta ustawa o ochronie krajobrazu to pikuś wobec następnych ustaw.
Waks19.11.2023, 15:27
uwielbiam nowotarżan mądrujących się na nie swoim, ale skończyły się czasy gdy szarogęsiliście się na naszych, prywatnych gruntach, niedługo wam jeszcze opłaty za wejście do naszych lasów wprowadzimy i możecie sobie pleść i pleść ale do gadania i tak nic nie macie, i tyle w temacie
Stylchyn19.11.2023, 08:06
Zobaczcie co się dzieje z jeziorem czorsztyńskim, woda tam nie nadaje się już do kąpieli, a będzie jeszcze gorzej. Dawniej można się było kąpać w rzekach wpływających do jeziora. Dzisiaj to kanały ze ściekami a samo jezioro to odstojnik fekali. Na Podhalu osiągnięto już "zrównoważony" rozwój czas pomyśleć o zdrowiu mieszkańców.
aaA18.11.2023, 13:32
Wszytko za póżno teraz to już najlepiej zabudować marketami i domkami do tego paru deweloperów i parę osiedli smogu troche więcej co tam nie robi różnicy nidługo , żywność też zjemy g...ną lekko podtrutą aa i jeszcze będą problemy z wodą ale panie dudki będą lecieć. To nic że dużą część tych dutków trzeba bedzie w alme...dicach i innych clinicach zostawić , jegomoście się też nie obrażą bo chować będzie wiecej kogo.
OBUDŹCIE SIĘ17.11.2023, 23:30
O tym, że trzeba chronić na Podhalu środowisko i krajobraz świadczy o tym, co np. Waksmundziany robią w Gorcach. Ze szlaków turystycznych robią odsnieżane zimą autostrady. To jest rozwój? Za chwilę nikt tu nie przyjedzie bo zamiast szlaków pieszych ma bajora błota od terenówek. Zamiast ciszy i spokoju smród i hałas. Tego się ma szukać na Podhalu?

Poza tym kto tu za chwilę będzie przyjeżdżał gdy powietrze zanieczyszczone na całym Podhalu (skoda, że po wsiach nie ma czujników), w potokach syf z szamb a po krzakach śmieci od plastików po padlinę bo po co padłą jałówkę dać do utylizacji jak można wrzucić do potoka.

Zastanówmy się w końcu czego chcemy na Podhalu, syfu, braku ładu i zaśmiecony krajobraz reklamami i paskudnymi budynkami? Szlaków które stały się torem dla terenówek? Poczytajcie jaką opinię mają górale, jako najgorszy zaścianek łasy na każdego grosza bez poszanowania dla czegokolwiek (no chyba że na pokaz w bukowych portkach na świętach Kościelnych). To nie wzięło się z niczego...

Rozwój to nie robienie wszystkiego byle jak, obkleić banerami, chamską reklamą i kroić ceprów. Rozwój to pomysł, ład i strategia tego, czego chcemy osiągnąć. Wystarczy popatrzeć, że w cywilizowanych miejscach promuje się całe regiony i robi to z głową od promocji po ład przestrzenny jak np. w Tyrolu. No ale na Podhale cywilizacja nie dociera...
aczemunie17.11.2023, 16:59
ekolozka, zobacz najpierw co jest w tym audycie a potem sie wypowiadaj. Ani słowa o zmianach działek budowlanych na coś innego.
A zupełnie czym innym jest fakt, że trzeba zabronić budowania w niektórych miejscach.
Akurat w Waksmundzie jest wystarczająco dużo terenów na budowę domów, macie się gdzie budować. Ale każdy chciałby budować jak najwyżej w górze. Wyciąć trochę lasu żeby nie zasłaniał widoku, wyharatać drogę, dociągnąć elektrykę, za chwilę zażąda doprowadzenia wodociągu, kanalizacji, gazu, wyasfaltowania drogi... i za pare lat bedziecie miec ob***e domami wszystkie pagórki. A najlepsze lokalizacje i tak wykupią deweloperzy i zrobią wam taki syf, że będziecie wtedy żałować. A zrobią - bo sami mieszkają daleko i mają gdzieś was, wasze ojcowizny, działki i warunki życia. Dla nich tylko kasa się liczy. Ale to nie jest tylko wasz problem, bo bedą to oglądać wszyscy. Na wycince lasów, na niszczeniu przyrody i krajobrazu stracą wszyscy. Więc to nie jest tylko wasza sprawa.
Po to władze powinny wskazać miejsca gdzie wolno budować, tak żeby nie niszczyć tego co ważne dla wszystkich. Nie może być tak, że ważny jest tylko interes waksmundzian z działkami, że jak ma ktoś działkę to mu wszystko wolno.
Na całym świecie tak jest, że władze wprowadzają ograniczenia, nigdzie nie ma tak że wszystko wolno tylko dlatego, że mam działkę i chce się budować. Możesz mieć, możesz chcieć i co z tego. Ktoś wcześniej zaplanował gdzie i co wolno budować, i tam sobie może stawiać. Po to jest władza żeby takie rzeczy mądrze zaplanować.
A problem radnych jest w tym że się boją i na wszelki wypadek na nic się nie zgadzają. A skutek jest taki że ci deweloperzy co maja kasę robią co chcą.
Ekolożka17.11.2023, 09:33
Wypowiadają się ci co ich nie dotyczy temat, jestem z Waksmunda kieruje się do wszystkich którzy popierają ochronę przyrody.....co byście zrobili jakby wam z działek budowlanych rezerwat przyrody zrobili??? Pół Waksmunda Steaciłoby działki budowlane, gdzie mamy się budować??? Oddajcie nam po swojej działce jak macie, zobaczymy czy będziecie tak chętni i zgodni. To nie chodzi o developerów ale o zwykłych ludzi którzy stracą działki
kuba17.11.2023, 09:06
@Ib człowieku ja nie mówię wszystko to wina rowerzystów. Jesteście tak na swoim punkcie przewrażliwieni, że głowa boli. Zabetonowali ścieżkę rowerową do Czerwonego klasztoru po kiego? Jeździć nie potraficie po szutrze? Ty to pewnie i tak na elektryku popylasz i płaczesz że nie masz gdzie swojego eko rowerku ładować.
Osiol17.11.2023, 08:06
A gdzież wszyscy obrońcy nowego ładu będą pracować???W budżetówce?? A ich dzieci gdzie się pobudują i będą mieszkać no gdzie?? I gdzie pracować w budzetowce, przecież desperatów prowadzących działalność gospodarczą coraz mniej,jak tym rzuca to gdzie ich zatrudnić w budżetówce?
Borg16.11.2023, 23:46
Hahaha, skupywanie działek dla developerów w miejscach widokowych już trwa, a potem pobudują molochy bo przecież wiadomo "turysta chce i widok i basen i restaurację i spa i inne lexusy, hehehe. Będzie to samo co w Hiszpanii, Grecji, Chorwacji. Pracownicy będą ze świata, a młodzi lokalni będą dorabiać za granicą i kląć na tych starych co im życie tak ułożyli. Jest takie stare przysłowie: Jak Pan Bóg chce kogoś ukarać to mu rozum odbiera. Ja już znam takich mędrków co to tacy byli za rozwojem, a dziś płaczą bo dzieci we świecie, bo nie stać ich na mieszkanie w Zakopanem, i najlepiej żeby już umarli, to po sprzedaży domu dzieci sie podzielą, spłacą swoje kredyty w dużych miastach i tyle z tego rozwoju. Hehehe A mogło być jak w Austrii, Szwajcarii, Bawarii...
Anka16.11.2023, 21:40
Radni przeciwni.... No pewnie, najlepiej wszystko zabetonować, wyasfaltować i zabudować (zazwyczaj średnio legalnie)
Jestem ZA16.11.2023, 21:08
Były wice wójt gminy NT teraz taki przeciw a jak sam z swoja świtą dewastował i nadal dewastuje to teraz przeszkadza.
MAMUSIU RATUJ16.11.2023, 20:13
Tu najwiecej maja do powiedzenia pazerni kolesie z kasa...ktorzy swoimi molochami chca zniszczyc nasz region.
Ekolog16.11.2023, 20:01
W Czorsztynie budują na terenach rolnych a później to legalizują np. Przełazie, Cichorzyn. Oczywiście legalizacja jest możliwa tylko za zgodą Gminy i tylko dla lokalsów.
Jan z Gor16.11.2023, 19:12
Białka Tatrzanska jest przykładem tego ze potrzeba zmian lub ograniczeń!!!! Koszmar architektoniczny zawdzięczamy deweloperom, urzędowi gminy w Bukowinie Tatrzańskiej ( wydział budownictwa należy skontrolować !!!!!)i ludziom którzy sprzedają swoją wlasnosc!
Sam na siebie16.11.2023, 17:13
Radni gminy Czorsztyn popełnili błąd, nie uczą się na błędach, wystarczy zobaczyć co się dzieje na skansenie w kluszkowcach wzdłuż linii brzegu jeziora,patodeweloperka, najgorsze że to wszystko obcy ludzie inwestują, którym nie zależy na krajobrazie a tylko na pieniądze. Błąd radni błąd
avivat16.11.2023, 16:50
Ci pożal się Boże radni, są całkowicie oderwani od rzeczywistości. Wolą banerzyska z dziwnymi nieraz mordami, niż widok gór, drzew i innych pięknych rzeczy natury! Dramat a nie radni!
agrestchoinkowy16.11.2023, 14:45
po pierwsze - wygląda to tak, ze radni w ogole nie wiedzą co to jest ten audyt, żadnemu nie chciało się poczytać. Tam nie ma mowy o żadnych ograniczeniach, tylko opisanie stanu który jest i sugestie co trzeba by ewentualnie chronić.
po drugie - konieczne jest wprowadzenie ograniczeń. I to zupelnie niezależnie od audytu. Patrząc na dziką zabudowę, na wycinanie lasów, na budowę na dziko dróg przez lasy i góry, to widac że za parę lat będzie wszędzie asfalt, pensjonaty, domki na wynajem, i kupa zaczętych budów nigdy nie skończonych. A wszystko na dziko, bez pozwoleń i zgód, be z ładu i składu. Każdy uważa że jak ma działkę to mu wszystko wolno. Zbudować dowolną budę i dojechać przez cale góry motorem , quadem, terenówką... Niedlugo nie bedzie po co przyjeżdżać, bo z okna każdy będzie miał widok na dom sąsiada a nie na góry. A jeżeli góry, to w tle z drogami, samochodami i osiedlami. Rozwój turystyki nie ma polegać na braku ograniczeń dla zabudowy i wycinki. Wprost przeciwnie - żeby ludzie chcieli przyjechać i zostawić pieniądze to nie chcą widzieć tego co mają w miastach i co mają w Zakopanem i w Białce.
Powstanie jakiejś infrastruktury jest konieczne, ale trzeba to robić z głową, zaplanować gdzie i co wolno. A nie tak że nie ma żadnych ograniczeń, każdy kto ma pieniądze niech buduje co mu do głowy przyjdzie. A jak przyjdzie wycięcie lasu i postawienie apartamentowca na szczycie góry, bo się sprzeda "dom z widokiem". ? jeden zarobi, a przez 100lat albo dłużej wszyscy bedą to musieli oglądać.Jeżeli jakiś radny chce żyć w kraju gdzie nie ma żadnych ograniczeń, to na pewno nie bedzie miał mojego głosu. A wybory już niedługo.
xy16.11.2023, 14:28
Na wsiach dom na domie, minimalne działki, zabudowywanie w kilku rzędach, od dróżek gminnych dziesięć odnóg, a przy każdej po kilka działek, bo każdy chce. Żadnego sensownego planu zagospodarowania terenu, niedługo oddychać się nie da. No ale panowie samorządowcy protestujcie, protestujcie... Może jeszcze da się wam upchnąć z pięć bram w Gorce i kilkanaście wież 5G.
lb16.11.2023, 13:42
@kuba - tak, jak zwykle wina rowerzystów, zabawne to jest, jak zwykle. te samowole budowlane, te wycinki na masową skalę, to zanieczyszczenie powietrza i wody - wszystko kolarze. powodzenia życzę w dalszym konfabulowaniu :)
lhotse16.11.2023, 13:32
Właśnie w Gminie Czorsztyn potrzeba takiego audytu! Tak zniszczonej przestrzeni nie ma chyba nigdzie, chaotyczna i dzika zabudowa pod dyktando deweloperów, pseudobiznemenów zalała całą okolice. To jest dramat!
Miotonik16.11.2023, 13:14
Wszech obecne reklamy i deweloperskie czworaki,jak wrzody opanowały krajobraz
kuba16.11.2023, 12:48
zablokuje rozwój turystyczny? Co to za tentegowanie? jak można zablokować coś co już jest na mega skalę? zabudujcie wszystko, pewnie, miejcie w d... krajobraz, naturę i wszystko. Zalejcie betonem, kostka. Co za p..... Mało na tych ceprach zarabiacie? Mieszkam w NT od urodzenia, ale to co się tu odwala to nic w spólnego z rozwojem nie ma. Dalej ścieżki asfaltowe dla pedalaży lejcie wszędzie. Bo nie maja gdzie juździć.. biedaczki /.../
Osiol16.11.2023, 12:06
Autorytety klimatyczne, medyczne czy jak tutaj architektoniczno krajobrazowe pojawiają się i znikają nikt nawet nazwisk ich później nie pamieta a durne uchwały, rozporządzenia, zalecenia, wytyczne,....
Atlantyda16.11.2023, 12:06
Tak wytnijmy wszystkie lasy, zatrujmy wodę i poukładajmy na śmieciach swój świat budując na nim biznesy......
góral NT16.11.2023, 11:52
Dalej niech będzie budowane jak popadnie i gdzie popadnie. Coraz więcej paskudnych budynków nie wpisujących się w panoramę Podhala. Pełno małych bud mieszkalnych wybudowanych jedna na drugiej. Albo wielkich budynków nie mających nic wspólnego z małomiasteczkowym charakterem regionu.
Jak chcecie budować wyciągi to lepiej zacząć od tzw. "mafi" blokującej konkurencyjne inwestycje
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl