ZAKOPANE. Przez centrum Zakopanego, obok Urzędu Miasta przy ul. Kościuszki, biegnie linia krakowskiego południka zerowego - polskiego Greenwich, czyli południka Kopernika. Dziś został on uroczyście odsłonięty przez burmistrza Leszka Dorulę, starostę tatrzańskiego Piotra Bąka i Mariusza Meus, czyli "Pana Południka" ze Stowarzyszenia Geodetów Polskich.
Odsłonięciu południka towarzyszyły wykłady „Krakowski Południk Zerowy czyli Południk Kopernika” i „Polskie Greenwich u stóp Giewontu” wygłoszone przez Mariusza Meus oraz Janusza Nicewicza. Uczestnicy wydarzenia mogli także zobaczyć wystawę sprzętu geodezyjnego z XX-XXI wieku. Podhalańscy geodeci symbolicznie wytyczyli kontynuację linii krakowskiego południka zerowego na Górnej Równi Krupowej (przy napisie ZAKOPANE).Południki to geodezyjne linie, poprowadzone po powierzchni elipsoidy Ziemi, tworzące łuki o długości 20003931,458 metrów każdy, łączące oba bieguny i wyznaczające kierunek północ–południe. Południki to obiekty geometryczne i jest ich nieskończenie wiele, ale niektóre, nieliczne, są wyjątkowe, bo pełniły ważne funkcje w badaniach astronomicznych i geodezyjnych. Takim południkiem jest np. południk zerowy (od którego liczy się długość geograficzną), dzielący kulę ziemską na dwie półkule – wschodnią i zachodnią.
Południk krakowski ma współcześnie długość geodezyjną 19°57’21,2367″ E. Jego linia łączy miasta Kraków i Zakopane - duchową stolicę Polski i stolicę polskich gór. Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Zakopanem powstał znak krakowskiego południka zerowego – ten symboliczny medalion i środek budynku obserwatorium astronomicznego w Krakowie dzieli dystans dokładnie 85 km 247,5 m i znajduje się on na wysokości 839 metrów nad poziomem morza.
50 lat temu, w 500. rocznicę urodzin, miasto Zakopane także uczciło pamięć o wybitnym astronomie odsłaniając rzeźbę „Orbity” autorstwa Henryka Burzca, która znajduje się w pobliżu medalionu i usytuowana jest niemal dokładnie na południku Kopernika.
UM Zakopane, opr.s/