22.11.2023, 18:15 | czytano: 7941

Uzdrowisko zabiera się za remont najstarszego parku w mieście

Fot. Grzegorz Niezgoda / Facebook
Miasto Szczawnica przygotowało umowę z Uzdrowiskiem Szczawnica, na mocy której samorząd przejmie od spółki w użyczenie Park Górny im. hrabiego Adama Stadnickiego, gdy tylko pozyska pieniądze na jego remont.
Gmina planuje rewitalizację całego terenu. - Do 30 czerwca 2024 roku powinna zostać przygotowana inwentaryzacja zieleni, koncepcja rewitalizacji oraz projekt budowlany - informuje burmistrz Grzegorz Niezgoda. - Od momentu podpisania umowy miasto może dysponować nieruchomością na cele budowlane. Park przejdzie w użyczenie dla samorządu z dniem pozyskania przez samorząd miasta dofinansowania umożliwiającego rewitalizację terenu. Odpowiedzialność Miasta i Gminy Szczawnica za utrzymanie parku, wykonywanie wszelkich napraw oraz odtworzeń niezbędnych do utrzymania parku będzie obowiązywać od momentu pozyskania dofinansowania do końca 2034 roku.


Jak podkreśla burmistrz, Park Górny im. hrabiego Adama Stadnickiego w Szczawnicy to najstarszy park zdrojowy w mieście. Jego budowa i zagospodarowanie rozpoczęły się jeszcze w I poł. XIX wieku, a jej inicjatorem był Jan Kutscher - w 1824 roku rozpoczął planowanie i tworzenie parku, zlokalizowanego wokół niewielkiej rozlewni wód leczniczych. Swoją nazwę zawdzięcza lokalizacji - położony jest na zboczu i szczycie wzniesienia, czym góruje nad innymi obszarami miasta. Park Górny zawdzięcza swoją świetność Józefowi Szalayowi, który sprowadził kilkadziesiąt gatunków różnych roślin, które miały stworzyć niezwykły kompleks parkowy. Część z nich była na tyle egzotyczna, że stanowiła podwaliny pod mały ogród botaniczny.

oprac. r/ Grzegorz Niezgoda / Facebook
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Czytelniczka24.11.2023, 07:19
Jak można ratować prywatną własność za pieniądze państwowe,nasze pieniądze podatników.Chyba że Mańkowscy przekażą własność na rzecz miasta.Inaczej wara od moich podatków ,chyba że burmistrz wyłoży swoje pieniądze.
wieloletni mieszkaniec23.11.2023, 23:05
Faktycznie ten stary park potrzebuje pilnego zainteresowania i mądrej rewitalizacji.Niestety cały teren uzdrowiska od lat straszy.Przejęcie terenów i budynków przez Mańkowskich cofnęło Szczawnicę o jedną epokę w tył.Ze starych domów uzdrowiskowych nie zostało już prawie nic.Uzdrowisko administruje już tylko Inhalatorium w którym jest 35 miejsc sanatoryjnych W latach 70 w Szczawnicy było ponad 2700 łóżek sanatoryjnych były przychodnie byli lekarze ludzie mieli pracę,całe rodziny.Buńczuczne zapowiedzi Mańkowskiego o odrodzeniu uzdrowiska stały się tak naprawdę jego celowym upadkiem.Co zostało ze starej Szczawnicy uzdrowiskowej.?Papiernik stoi i straszy.Modrzewie Nawigator zamknięte.Hutnik przerobiony na hotel z podejrzanym rosyjskim finansowaniem.Kilkanaście starych budynków które straszą i nadają się tylko do rozbiórki.I bardzo wiele rzeczy które bardziej nadają się dla prokuratora niż opisywania ich tutaj.Dobrze że Burmistrz podjął taką inicjatywę by ratować ten cenny Park.A tak ta Szczawnica Uzdrowiskiem stała
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl