29.11.2023, 15:00 | czytano: 1473

Energetyczna rewolucja na XXIII Tatrzańskim Forum Gospodarczym w Zakopanem (zdjęcia + wideo)

zdj. Marcin Szkodziński
Tegoroczne Forum odbywa się wraz z jubileuszem 30-lecia Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Hasłem spotkania jest "siła i charakter”, które zostaną poruszone w trzech panelach dyskusyjnych.
W zakopiańskim hotelu Belvedere od samego rana trwają dyskusje w ramach XXIII Tatrzańskiego Forum Gospodarczego. W trzech blokach tematycznych eksperci wypowiadać się będą o "Energii jutra", "Technologii przyszłości" i "Algorytmach zmiany - Gospodarka 2030". - Będzie elektromobilność, będzie AI i inne technologiczne aspekty niezbędne na Podhalu. Ludzie zamieszkujący te tereny począwszy od Wołochów zawsze przodowali w najnowszych rozwiązaniach, ale także dlatego, że ta ziemia może obsłużyć ruch turystyczny i nic innego nie rodzi. W związku z tym musimy przyjmować na tzw. klatę w pierwszej kolejności wszystkie rozwiązania, które przynosi świat aby podrasowywać jakość naszych usług i móc przyjmować, co jest także bardzo istotne nowe pokolenia, które oczekują innych standardów - mówi Karol Wagner, członek zarządu Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
W ramach poruszanych podczas tegorocznego spotkania tematów jest elektromobilność oraz ochrona środowiska. - Wydaje się, że jest to niezbędny ruch obserwując inne resorty turystyczne w Alpach Szwajcarskich, włoskich Dolomitach, czy Austrii - mówi o konieczności wprowadzenia strefy wolnej od samochodów zanieczyszczających powietrze w centrum Zakopanego Karol Wagner. - Tego typu rozwiązania są niezbędne. Z punktu widzenia ekologicznego są obligatoryjne. Musimy zachować Tatrzański Park Narodowy nie tylko górnolotnie dla przyszłych pokoleń, ale dla nas. To jest nasz największy partner biznesowy. Nas nie ma bez parku, czyli ekologia to priorytet. Kolejne pokolenia już nie tylko używają różnych narzędzi rezerwacji, ale też różnymi środkami transportu przyjeżdżają jak elektryk, czy komunikacja publiczna, bo jest mniejszy ślad węglowy. Na miejscu też oczekują, że będzie segregacja śmieci, a nie tylko udawana, że nie będzie smogu spalinowego i tzw. kopciuchowego, że obiekty będą dostosowywały usługi do ich potrzeb świadomościowych. To wszystko w synergii generuje potrzebę zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami - dodaje.

30 lat istnienia TIG Zakopane, to także okazja do podsumowań i podziękowań. - Dzisiaj jubileusz. Myślę, że jest okazja do podziękowań jeśli chodzi o 30 lat zrzeszania przedsiębiorców. Organizacja na przełomie ostatnich lat wyraźnie im pomaga. Myślę, że też integruje, a to jest istotne. Nasz obszar stoi turystyką i dobrze, że są ludzie, którzy 30 lat temu podjęli się tej próby i stworzyli tą organizację - mówił Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.



ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Obserwator29.11.2023, 18:58
I brniemy w totalną utopię !!!
Osiol29.11.2023, 15:11
No no popieranie tego transportu elektrycznego.... To geniusz po trzech godzinach w korku na zakopiance samochody te trzeba porzucić i ratować się pieszo i czym odblokować zakopianke?? elektrycznymi samochodami pomocy drogowej?? które po trzech godzinach też będą puste????
O Stwórco co te dotacje powodują u ludzi??? Jak płacą tak gadają.
A jak tam transport elektryczny w NT cisza? Zyski licza?)
Pełny parking podziemny takich pojazdów to spokojny sen?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl