07.12.2023, 13:19 | czytano: 4506

Pomnik Katyński odsłonięty. "Nowy Targ, Podhale, pamięta" (zdjęcia)

Fot. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Z udziałem władz samorządowych, państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, kombatantów, rodzin katyńskich, służb mundurowych, na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu odbyło się uroczyste odsłonięcie odbudowanego Pomnika Katyńskiego.
- Dzisiejszą uroczystością zwieńczamy kilkuletni okres starań o rewitalizację tego miejsca, ponieważ pomnik pomordowanych w Katyniu wymagał remontu - powiedział burmistrz Grzegorz Watycha. Jak mówił, dzięki pracy historyków i osób zaangażowanych w projekt, udało się wydobyć z archiwów i umieścić na pomniku nazwiska oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z Nowym Targiem, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni. - Chcieliśmy, aby ich rodziny miały miejsce godnego ich upamiętnienia - podkreślił.


Burmistrz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do remontu pomnika i do zdobycia pieniędzy na jego przeprowadzenie. - Jestem szczęśliwy, że ta idea została doprowadzona do końca. Trzeba kolejnym pokoleniom pokazać, ze Nowy Targ, Podhale, pamięta, że ta tragedia, która była wymazywana, że pamięć o tej zbrodni jest w naszej pamięci - zaznaczył.



- Zbrodnia Katyńska to była jedna z największych tragedii, jakie dotknęły polski naród w czasie II wojny światowej - przypomniał dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Instytutu Pamięci narodowej w Krakowie. - Pamięć o niej po wojnie była przechowywana w rodzinach, próby publicznego przypominania o niej kończyły się represjami. Dopiero kiedy upadł reżim można było o niej przypominać i na miejscu pierwszych, spontanicznych upamiętnień, tworzyć trwałe pomniki. I tak było w Nowym Targu, gdzie na miejscu dawnych krzyży brzozowych postawiono wtedy ten pomnik.

- Pamiętając o ogromnie tej zbrodni, warto pamiętać, że to było ponad 22 tysiące indywidualnych morderstw. Dlatego tak ważne jest, żeby pamiętać o każdym z zamordowanych z nich osobna. Z imienia i nazwiska o nich przypominać - dodał.

Odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele rodzin poległych w Katyniu Oficerów i funkcjonariuszy z Nowego Targu. Okolicznościowe wiązanki w imieniu wszystkich zgromadzonych złożyli burmistrz miasta, zastępca dyrektora IPN oraz Jan Łapsa, wiceprzewodniczacy Rady Miasta Nowy Targ, a także w imieniu społeczności Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu kanclerz Dariusz Jabcoń. Podczas uroczystości pieśni związane z tą historią zaśpiewali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 pod kierownictwem Doroty Kret, a listy - wspomnienia oficera pomordowanego w Katyniu odczytał Marcin Kudasik.

Pomnik Katyński na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu, którego budowę zakończono w 1990 roku, powstał w południowej części kwatery nr 25, w której znajdują się również groby sowieckich żołnierzy biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej podczas II wojny światowej.

Lokalizacja pomnika nie była przypadkowa, ponieważ w tym miejscu, w latach 80-tych mieszkańcy Nowego Targu stawiali brzozowy krzyż, który miał być świadectwem pamięci o zamordowanych przez sowieckie NKWD oficerach Wojska Polskiego i funkcjonariuszach Policji Państwowej. Inicjatorzy tych działań narażali się na restrykcje ze strony organów komunistycznej władzy.

Pod środkowym kamieniem krzyża wkopana została urna z ziemią przywiezioną z katyńskich mogił.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
z tąd09.12.2023, 18:06
@Staś.Za te pieniądze na odnowienie(setki tyś.po co,wygląda tak samo)można by było JANUSZA i nie tylko jego na nogi postawić.
pamięć i zapomnienie08.12.2023, 19:33
Polacy z unicestwianych na Wołyniu polskich wsi, prosili swoich zwyrodniałych banderowskich oprawców: "zabijcie nas ale nas nie mordujcie".
Z około 200 000 zamordowanych na Kresach Wschodnich tylko nieliczni mają upamiętnione mogiły. Po pozostałych nie ma śladu a ich poszukiwanie na Ukrainie jest zabronione.
Wałek08.12.2023, 04:54
Tylko 424 tysiące wydano.
Helena07.12.2023, 20:12
Czy na pierwszym zdjęciu to brat Pana radnego Łapsy? Bardzo podobny...
STAŚ07.12.2023, 18:24
Teraz, pasowałoby troszkę pomóc Januszowi!!!
Tofik07.12.2023, 16:31
Janusz Słowakiewicz, Leszek Pustówka
zmora07.12.2023, 14:43
No to z imienia i nazwiska przypomnijcie również projektantów i wykonawców tego pomnika (sprzed rewitalizacji)...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl