07.12.2023, 19:22 | czytano: 10397

Mieszkańcy bloków skarżą się na chłód w mieszkaniach. Spółdzielnia zrzuca winę na MPEC, a MPEC na spółdzielnię

Arch. Podhale24.pl
NOWY TARG. Część lokatorów Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej skarży się na chłód w mieszkaniach, w których temperatura spada do 17°C. Mieszkańcy mówią, że spółdzielnia odsyła ich do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, a MPEC do spółdzielni. "To jest masakra w obydwu tych instytucjach nie ma z kim gadać" - piszą na Facebooku.
Na profilu Nowy Targ - Stolica Podhala przybywa komentarzy.
"Odsyłają od sasa do lasa. Temperatura na Podtatrzańskiej ( 4 piętro narożne) 17 stopni. A mi to się wydaje że palą najgorszym gatunkiem opału. Krótko mówiąc mają to w czterech literach .To jest masakra w obydwu tych instytucjach nie ma z kim gadać" - pisze Irena.

"Im wyższe piętro tym chłodniej. Najgorsze też skrajne mieszkania bloku" - informuje Marcin.

"Również mieszkam w skrajnym mieszkaniu na 4 piętrze, grzejniki miałem odpowietrzane po raz trzeci w dniu wczorajszym i grzeją u góry mniej więcej do połowy a dół zimny, obieg miał zrobić swoje po odpowietrzeniu niestety tak się nie stało. To samo jest u sąsiadów na całym naszym piętrze. Pracownik odpowietrzający klął że nic ostatnio nie robią tylko odpowietrzają grzejniki a to wszystko przez podłączenie domów prywatnych do sieci między innymi na Równi i innych ulicach. Elektrownia podobno nie wyrabia dlatego w blokach poprzekręcali na głównych zaworach i mamy taki efekt. W domu zimno, pół rodziny choruje. Do cholery za co my płacimy" - złościł się Marcin.

Kto zawinił? Nowotarska Spółdzielnia Mieszkaniowa opublikowała komunikat, w którym winą obarczyła MPEC. "Nowotarska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Nowym Targu, w związku z licznymi sygnałami od mieszkańców dotyczącymi niedogrzania mieszkań informuje, iż dostawcą ciepła do budynków mieszkalnych wielorodzinnych jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Pracownicy Spółdzielni dokonali kontroli instalacji centralnego ogrzewania w naszych zasobach, w wyniku których stwierdzili, iż instalacja nie jest zapowietrzona, a problemem jest kwestia parametrów dostarczanego ciepła. Mając powyższe na uwadze Nowotarska Spółdzielnia Mieszkaniowa wystąpiła do MPEC z monitem o jak najszybsze usunięcie problemu dostarczania energii cieplnej, zgodnie z Decyzją Prezesa URE z dnia 13.08.2007 r.".
Grzegorz Ratter, prezes MPEC zapewnia, że spółka reaguje na wszystkie zgłoszenia, ale w większości przypadków zimno w mieszkaniach to wynik problemów z instalacją grzewczą w blokach. A za nią odpowiedzialna jest spółdzielnia. Jak dodaje, MPEC nie obniżał parametrów dostarczanego ciepła i grzeje tak jak zawsze. Zapewnia, że zgłoszenia o problemach z zimnymi kaloryferami spływają tylko ze spółdzielni - pozostali klienci nie mają żadnych problemów. Problem, jego zdaniem, leży więc po stronie spółdzielni i być może wadliwe instalacji. - A to jest wewnętrzna sprawa spółdzielni - dodaje.

Jutro MPEC ma wydać komunikat w tej sprawie.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
obserwator13.12.2023, 09:48
17-18 stopni to dobra temperatura trzeba się hartować
mieszkanka bloku12.12.2023, 09:05
Nie tylko bloki spółdzielni są niedogrzane. W mieszkaniach ZGM jest to samo, więc niech Pan PREZES nie opowiada bzdur. Co nagle we wszystkich blokach jest problem kaloryferów????
Bolka11.12.2023, 07:36
Najlepiej jakby były podzielniki ciepła wtedy , kazdy płaci za siebie nie żeruje na ciepłu sąsiada
cba10.12.2023, 20:16
Do czasu, aż nie zostaną założone podzielniki ciepła w blokach to nikt nie będzie szanował ciepła z systemowego ogrzewania. Dolne piętra - grzanie na fuul, a na górę już może brakować przy słabym przepływie wody. Dziś Podhalańska piętro 2 kaloryfer na "5" parzy.
Lokator09.12.2023, 09:20
Podhalańską 8 4 piętro 16-17 stopni od 3 tygodni!!! Panowie z spółdzielni twierdzą że kotłownia nie wyrabia!!!
yamakay08.12.2023, 22:15
Andrzej lecz sie i to jak najszybciej pieknie masz sprany mozg "prawdziwy Polaku"
Szarak08.12.2023, 17:46
@Andrzej, proszę cię weź leki bo takie farmazony pleciesz że aż oczy krwawią jak się czyta. Władza jeszcze się dobrze nie zmieniła ale oczywiście wina Tuska, burdel przez te 8 lat jaki zrobiła w Polsce władza pisowska będzie odczuwalny ładnych parę lat jak nie paręnaście. OSIEM lat rządzą twoi bogowie ale wszystko co złe to Tusk, kurde ten Tusk to chyba większość w sejmie miał przez te lata bo jak inaczej to tłumaczyć, prezydentem też Tusk był cały czas. Najgorsze w tym wszystkim jest to że PiS ma największe poparcie w ludziach którzy pamiętaj dobrze czasy PRL i nie widza nic w tym złego że PiS robił dokładnie to samo (sądy, media, wojsko itd.) propaganda pełną parą a tak postępuje zawsze dyktatura. Pozdrawiam i życzę spokojnego wieczoru.
bekas08.12.2023, 17:39
MPEC podniósł cenę ciepła o ok. 40 procent jak widać w ślad za podwyżką nie idzie jakość usług. Dramat to co się w tym mieście wyprawia
podhalańska 2608.12.2023, 17:16
powiem tak od kąt w bloku na podhalańskiej 26 zamontowali wymiennik czyli jakieś parę lat temu temperatura osylowła tak koło 19 stopni w porywach 20 i ot tego czasu głowice na grzejnikach sa ustawine na 5 i jak było zimno tak jet zimno w mieszkaniu .
Marian z ul Podhalańskiej08.12.2023, 16:28
09.12.2023 r. Na 4 piętrze w mieszkaniu narożnym przy ul Podhalańskiej nigdy, żadnej zimy nie było tak chłodno w mieszkaniu jak dotychczas. Trzeba ustalić przyczyny i odpowiedzialnych w zarządach bo zima w tym roku dopiero się zaczyna.
Andrzej08.12.2023, 14:49
Do wolna Polska i ty się śmiesz przyznawac do Polski ty który sprzedałeś wolność za mzonki syfu to narobili przez 30 lat komuchy i sprzedawczyki którzy się nazarli na biedzie ludzi i przez ostatnie osiem lat podkładali nogę i bojkotowali wszystkie dobre rzeczy bo nie mogli kraść . Jak ci nie smakuje polski chleb i nienawidzisz Polski to do Europy za pachołka robić a nam zostaw ten znienawidzony przez ciebie kraj. My bez ciebie i podobnych tobie damy sobie radę. Mogła być Polska wielką ale znowu obcy i ich pachoły robią bagno.
Gość08.12.2023, 14:47
Na ulicy Szaflarskiej również grzeją jak pasuje nie wiem za co się płaci te rachunki jak za zboże zaczną palić jak sezon grzewczy się będzie kończyć żeby rachunki podnieść
Osiol08.12.2023, 14:27
No w Niemczech i Rosji bloki z wielkiej płyty już dawno rozebrane u nas też będą wycofywane z eksploatacji to nie do uniknięcia, żadne pudrowanie, styropian tego procesu nie zatrzyma (więc skąd te ceny niezależnie od stanu, wieku rodzaju budownictwa)
Osobiście mnie ciekawi jaka cześć zarządow obsługujących bloki i ich rodzin mieszka jeszcze w,, bloku '' czy to,, zarzadzanie'' już dla nich tylko miejsce pracy a oni z rodzinką już w domku??
Z47NT08.12.2023, 11:31
polana szaflarska cieplutko
Chcę przypomneć że rządzi jeszcze pis a syf w cały08.12.2023, 11:19
Do Andrzej
Wolna Polska08.12.2023, 11:18
Andrzej
przypominam Ci że rudy jeszcze nie jest premierem a za wszystko dla was odpowiada
kiedy wy weźmiecie odpowiedzialność za Polskę skoro przez " osiem ostatnich lat " Wam się nie udało
ps.
17 stopni to zdrowa temperatura
Doda08.12.2023, 11:01
A bloki ZGM też ogrzewa MPEC?? Bo tu szału z ciepłem też nie ma.... Coś prezes EMPEC się myli w zeznaniach
mhm08.12.2023, 10:00
Od kilku lat mam taki problem na 4 piętrze.
Panowie ze spółdzielni byli nie raz, nie dwa i odpowietrzali, dobijali wody w obiegi.
W mieszkaniu jak było 17°C, tak jest.
Ja pamiętam, że kilkanaście lat temu grzejnika w zimie nie dało się dotknąć, bo parzył. Teraz jest jedynie ciepły.
Zalatuje tu obniżonym parametrem na kilometr. Zarządcy mpcu chyba nie zdają sobie sprawy, że aby utrzymać moc grzewczą po obniżeniu parametrów, potrzeba większej powierzchni wymiany ciepła, czyli w tym wypadku grzejników. To z kolei na blokach jest niemożliwe.
Słyszałem też, że w wymiennikowniach są jakieś czujniki pogodowe regulujące krzywą grzewczą. Może to w tym też tkwi problem?

Najgorsze jest to, że wina jest gdzieś pomiędzy spółdzielnią, a mpcem, jednak spychologia działa i nic z tym się nie zmieni.
Ludziom jak było zimno, tak będzie.
Szkoda tylko, że płaci się za to w czynszu i to nie małe pieniądze.

Może jakaś obniżka czynszu w związku z niedotrzymaniem parametrów.
Przypominam: wg obowiązujących przepisów temperatura wewnętrzna w pomieszczeniach mieszkalnych winna wynosić 20°C, a w łazienkach 24°C.
Emeryt08.12.2023, 09:48
Podsumowując cena za ogrzewanie pozostanie bez zmian lub ulegnie podwyższeniu.
Andrzej08.12.2023, 09:00
Do kogo żale chcecie czystego powietrza i ekoogrzewania to macie unia wam da 12 stopni jak za czasów caucedku w rumunii.trza się przyzwyczajać do ciepła Na Sybirze bo nas tam wyślą elity rudego.dzieki ci głupoto narodu za ,, dobry wybór,,
KNT08.12.2023, 08:45
SKANDAL !!! NOWY TARG - MPEC Nowy Targ nie wyrabia z produkcją odpowiedniej ilości ciepła . Podłączają nowych odbiorców a nie mają chyba do tego odpowiednich mocy produkcji ciepła lub nie włączają całej dostępnej mocy . W ubiegłym roku było to samo , dopiero po interwencjach mieszkańców i Spółdzielni grzali już dobrze do wiosny . Podobno muszą włączyć coś dodatkowego i wtedy to już działa . No i próba rozmów z nimi przez telefon alarmowy SKANDALICZNA , mało kiedy odbierają a jak już to bardzo zdawkowo , zlewają wszystkich . No ale jaka władza w mieście, taka i w podległych spółkach .
Miro08.12.2023, 08:42
SKANDAL !!! NOWY TARG - MPEC Nowy Targ nie wyrabia z produkcją odpowiedniej ilości ciepła . Podłączają nowych odbiorców a nie mają chyba do tego odpowiednich mocy produkcji ciepła lub nie włączają całej dostępnej mocy . W ubiegłym roku było to samo , dopiero po interwencjach mieszkańców i Spółdzielni grzali już dobrze do wiosny . Podobno muszą włączyć coś dodatkowego i wtedy to już działa . No i próba rozmów z nimi przez telefon alarmowy SKANDALICZNA , mało kiedy odbierają a jak już to bardzo zdawkowo , zlewają wszystkich . No ale jaka władza w mieście, taka i w podległych spółkach
Obiektywny08.12.2023, 08:29
Do @ Wyrocznia nigdy nie ustawiamy na 5 zawsze na trzy i było ok 20 st teraz na 5 było 17 st. w nocy, kaloryfery wymieniane 8 lat temu niezapowietrzone, teraz na 5 jest zaledwie 20 przy temp. zewn. minus 3 więc co jest nie tak?
tak na marginesie :)08.12.2023, 08:27
Blokowcy poczują smak problemu domków jednorodzinnych. . Jak ich dociśnie sami będą palić czym się da i zniknie ich "wyimaginowany smog"
Baciok08.12.2023, 08:10
Spółdzielnia nie remontowała instalacji od lat, w blokach jeszcze komuna. Koszty spore w stosunku do wspólnot mieszkaniowych. Ale jak ma być dobrze jak to przechowywalnia prezesów.Schronisko dla bezrobotnych dyrektorów, za chwilę na 1 mieszkańca będzie 0,5 dyrektora w spółdzielni. Dziwię się członkom że tolerują taki stan rzeczy.
kopernikanin08.12.2023, 07:09
Parter Kopernika skrajne, u mnie cały czas 22 nie odczułem aby coś grzało gorzej.
górol08.12.2023, 06:23
cytując klasyka.... jest zima i ma być zimno ....
Eliza i rodzina...08.12.2023, 05:17
Bloki - ogrzewanie na ul. Sikorskiego. Mieszkania na /4/ górnych piętrach, raczej są od połowy zimne. Trzeba po kilka razy odpowietrzać. Ten czas trwa od momentu wymienienia /WYMIENNIK/ w piwnicy. Co roku ten sam problem. Ciepła woda na czwarte piętro nie dociera. Brak ciśnienia. Konserwatorzy z Spółdzielni chodzą co tydzień dobijają wodę. Brak na dole, przy wymienniku specjalnego automatu co by tą sprawę regulował... itd. Już dawno winno ta sprawę załatwić. Pozdrawiam. Mieszkaniec IV pietra - mieszkanie narożne. NT. dn. 08. XII. 2023 rok.
Wyrocznia08.12.2023, 01:45
Do Obiektywnego. Ja nigdy nie ustawiałem na termostacie tak żebym miał więcej niż 18 stopni, bo by było mi za gorąco.
ciełpła zima08.12.2023, 01:07
8.12 o 12 ma być zlot niezadowolonych pod ratuszem, ide po pocorn
Scyzor07.12.2023, 22:57
To kolejna strategia władz miasta w ramach programu Czyste powietrze. Jak będzie zimno w mieszkaniach, to nie będą otwierać okien, wietrzyć i przestaną narzekać na smog.
Suskiego07.12.2023, 22:07
Potwierdzam w blokach ZGM też była padaka. Wynika z tego że wszyscy mają wadliwe instalacje za wyjątkiem MPECu. Jedzie mi tu czołg?
PL07.12.2023, 21:53
Mamy luksusy w tym pi...ym mieście na zewnątrz syf,smog aż piecze w gardło, a w mieszkaniu niedogrzane. Dodatkowo chodniki zawalone śniegiem każdy udaje że jest cudownie teraz nikomu nie przeszkadza, a w lecie staniesz samochodem z braku miejsca to ogromny problem mają wszyscy.
PL07.12.2023, 21:45
Obecnie na ulicy Podhalańskiej grzejniki mają temperaturę 34 górą a dołem 29 stopni. Jak to ma nagrzać w mieszkaniu?. Pozostaje ostatnia nadzieja nagłośnić sprawę w jakiejś telewizji lub radiu niech zajmą się dziadami.
NT07.12.2023, 21:35
Tez zimno na ul.Podhalańska na parterem ,ul Szaflarska ,jak zaczęli grzać to rurki były bardzo gorące.
Miela07.12.2023, 21:26
Problem też w blokach zarzadzanych przez ZGM Kopernika Powstańców Śląskich
Agnieszka07.12.2023, 21:19
U nas też byli pracownicy MPEC pogrzebali pogrzebali na chwilę pomogło. Coś mówili o awarii ciepłociągu. Na chwilę pomogło a potem znów zrobiło się zimniej.
Zybertowicz07.12.2023, 21:15
Nagle zła instalacja na blokach a w zeszłym sezonie była dobra. Czyżby spółdzielnia wszędzie robiła jakieś prace na instalacjach grzewczych? Oj ktoś tu ściemnia!
Ted07.12.2023, 21:04
W tym mieście sprawnie działa podnoszenie mieszkańcom podatków i przyznawanie burmistrzom dodatków specjalnych.Czas na zmiany
Osiol07.12.2023, 21:00
Usterka banalnie prosta do usunięcia trzeba zarzady wymienić.
Johny07.12.2023, 20:54
Panie Rater szefie ciepłowni, instalacja w blokach jest niezmiennie ta sama od wielu lat, a problem jest w tym roku. No więc czyja to wina? Ciekawe czy za ten okres niegrzania będzie jakaś obniżka? Chyba trzeba przewietrzyć to miasto w najbliższych wyborach.Masakra co się tu wyrabia. Jeden wielki bajzel
Szarak07.12.2023, 20:50
Wywnioskować można że do tej pory instalacje na blokach były dobre a tu nagle złe, dziwne.
Podtatrzańska07.12.2023, 20:48
Z rozmów z moimi znajomymi wynika że problem występuje tylko w blokach gdzie Mpec wymieniał latem rury. Coś znowu im poszło nie tak.
palacz07.12.2023, 20:46
No i mamy !! A jeszcze nie tak dawno zamiast przykręcić zawory żeby mniej grzało to blokersi woleli otwierać okna żeby było chłodniej. Wykonywałem wiele remontów po blokach i wiem jak było , na dworze -15 a w mieszkaniu +24 i co ? okienka się otwiera bo zaś gorąco. Pytałem czy może przykręcić zawór, oj nie nie bo będzie ciekło lepiej otworzyć okna jak wam gorąco.
Karma wraca
blokers07.12.2023, 20:42
Monity do mpeca dały efekt. grzeją jak szaleni chyba wrzątek w rurach jest.
Nowotarżanka07.12.2023, 20:22
Dziwne,że we wdzystkich blokach naraz zle grzeje i to niby wina spółdzielni.przeciez jeżdżą z MPEC i coś robią u nas tez byli i zaczęło grzać
Józek07.12.2023, 20:14
Nie sądzę żeby to była wina spoldzielni. Raczej niewydolność MPCu. Wzięli na kark tak wiele ... pala miałem syfia na blokach strasznie. Teraz najlepiej spółdzielnie obwiniać. Po prostu żenada.
avivat07.12.2023, 20:02
Ale to nie tylko bloków spółdzielczych ale także pod zarządem ZGM. Tak więc coś jest nie hallo z tym grzaniem. Pan Ratter może podałby prawdziwą przyczynę? Wyjściem jest nie płacenie przez mieszkańców za CO w związku z nie dostarczaniem ciepła do mieszkań.
Optymista07.12.2023, 19:48
Pamiętam zimy jak temperatura podniosła się na -20stopni (minus dwadzieścia) to mówiono że przyszła odwilż.
Co będzie jak temperatura zlezie i zostanie przez kilka dni na poziomie poniżej -25stopni. Pewne jest że powinien zamarznąć zbiornik Czorsztyński i można będzie wędkować.
Obiektywny07.12.2023, 19:41
Nigdy przez ostatnie 30 lat nie bylo tak zimno w mieszkaniach jak teraz.Mieszkamy na I pietrze i przy minus 12 bylo w mieszkaniu 18 st.Zanaczę ze dotyczy to blokow komunalnych przy ul.Szaflarskiej.Placimy niemalo i to przez caly rok.
xzy07.12.2023, 19:38
niech przestaną kombinować z dyszami panowie hydraulicy wiedza o co chodzi
Babusia07.12.2023, 19:28
Na Wojska Polskiego cieplutko
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl