18.12.2023, 16:39 | czytano: 3881

Burmistrz Marcin Ratułowski: "Od września centrum kultury nie funkcjonuje prawidłowo. Jeśli dyrektor wróci do pracy, zadamy jej pytania"

Burmistrz Czarnego Dunajca Marcin Ratułowski powiedział na sesji Rady Miasta i Gminy Czarny Dunajec, że jest ogromny problem z Gminnym Centrum Kultury i Promocji, ponieważ jego dyrektor od września nie ma w pracy.
Przypomnijmy, iż we wrześniu dyrektor centrum kultury Małgorzata Kulawiak zarzuciła burmistrzowi, że kazał jej się zwolnić, bo wystartowała w wyborach do Sejmu. Marcin Ratułowski, który był drugi na liście wyborczej Trzeciej Drogi (PSL/Hołownia) miał się obawiać, że startująca z ostatniego miejsca listy Bezpartyjni Samorządowcy dyrektor centrum kultury zabierze mu głosy. - Jestem zbulwersowana zachowaniem burmistrza, a po ludzku jest mi po prostu przykro - powiedziała wtedy publicznie dyrektor Kulawiak.
Na ostatniej sesji o sprawę dopytywał burmistrza radny Bartłomiej Bukowski. Radny twierdził, że burmistrz przedstawia w tej sprawie różne wersje wydarzeń. Dopytywał, jak było naprawdę i zarzucał mu kłamstwo.

- Rzeczywiście, była moja rozmowa w tej sprawie z panią dyrektor Kulawiak, w której uczestniczył sekretarz Jarończyk. - przyznał burmistrz. Jak dodał, nie chciał zwolnić jej z pracy tylko dlatego, że wystartowała w wyborach do Sejmu z innej listy. - To fakt wykreowany przez media - stwierdził.

- Była taka rozmowa. Pan burmistrz zwrócił się do pani dyrektor, żeby złożyła wypowiedzenie z pracy w związku z utratą zaufania. Ale to nie był nakaz - potwierdził sekretarz Michał Jarończyk, pytany o zrelacjonowanie spotkania przez radnego Bukowskiego.

Marcin Ratułowski mówił, że powód rozmowy był inny. - Pani dyrektor powinna być obecna na dzisiejszej sesji. To jest właśnie powód dlaczego pani dyrektor została postawiona... Jeżeli pani dyrektor zajmuje się wszystkim innym, poza zakresem swoich obowiązków, to jako organ, który ją powołuje, mogę dyrektora jednostki w każdej chwili odwołać. Pani dyrektor od września, poza wyjątkami, co do zasady, jest nieobecna w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Mamy ogromny problem, jeśli chodzi o ciągłość pracy. I to jest główny powód. I jedno z haseł rzeczywiście było takie, że jeżeli ktoś bierze na siebie dodatkowe obowiązki, wynikające z tego, że nie pojawia się na sesjach, a w tym czasie prowadzi kampanię wyborczą, nie informując mnie o tym, to ja nie wiem czy ważniejsze jest wykonywanie pracy, za którą bierze pieniądze... Dzisiaj też nie ma jej na sesji. Nie wiem, czy pani dyrektor znajduje się na urlopie, bo mnie o tym nie informuje, mimo że wynika to z przepisów prawa pracy. Nie informuje mnie też, że przebywa na chorobowym. I z tego powodu było to spotkanie - wyjaśnił.
- Pani dyrektor przebywa na chorobowym i z chwilą, kiedy się pojawi w pracy, zostaną znowu postawione jej pytania dotyczące funkcjonowania centrum kultury, bo od września centrum kultury nie funkcjonuje prawidłowo - dodał burmistrz Ratułowski. - To nie jest tak, że zwalniam panią dyrektor z przyczyn politycznych - zapewnił.

Burmistrz tłumaczył, że funkcjonowanie centrum zostało zachwiane, bo podczas nieobecności pani dyrektor, nie został wyznaczony żaden pracownik, który mógłby ją zastępować. - Powoduje to potężne komplikacje. Nie możemy zawierać umów, żaden z pracowników nie może podpisywać wniosków o dofinansowanie - wyliczał. - Ja rzeczywiście utraciłem do tej pani zaufanie, bo centrum kultury nie może funkcjonować bez dyrektora, który jest nieobecny. To jest niedopuszczalne, gdy funkcjonowanie centrum jest zagrożone przez nieodpowiedzialne decyzje jego dyrektora.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Adcd23.12.2023, 09:00
Ale mają pata 1i2 dowywalenia
wieszczka pytia wieszczy19.12.2023, 17:42
Nie tylko w Czarnym D . na wiosnę będzie solidna sraczka i czyszczenie urzędów z tych samorządowców co myślą jedynie o swoich biznesach i swoich wypłatach . Zapracowali sobie solidnie na takie potraktowanie . BĘDZIE WIĘKSZA MASAKRA NIŻ BYŁA W TYM ROKU 15 PADZIERNIKA . To będą historyczne i histeryczna wybory samorządowe. Znikną wszystkie dotychczasowe układy , a powstaną zupełnie nowe układy .
Byle do wiosny19.12.2023, 12:19
Marcin do Ciebie prawie cała gmina utraciła zaufanie po tym co wyprawiasz w urzędzie i po wioskach
Byly kolega19.12.2023, 12:15
Podczas gdy burmistrz to mówił Pani dyrektor była w pracy piętro wyżej. Takze chłopcze drogi zabieraj się na wiosnę z tego urzędu bo nawet nie wiesz co się dzieje!
Obserwator18.12.2023, 22:13
W Jabłonce po tej zbozej laski regionalistce smród w Czarnym Dunajcu smród chyba wystarczy tego. Do kultury ludzie z kulturą są potrzebni
Andrzej18.12.2023, 22:09
Obecnemu burmistrzowi jest raczej wszystko jedno czy go wybiorą czy nie. Na pewno wystartuje po stołek, bo opozycja niech powalczy, niech naobiecuje, a i tak każdy z nas wie, że nic nie zrealizują. Na szczęście będą mieć genialną Dyrektor do pomocy :) Świat staje na głowie. Poprzednia dyrektorka jak i poprzedni dyrektor też byli kiepscy bo w Dunajcu nic ciekawego się nie dzieje z kultury od lat.
Czerwienne18.12.2023, 18:08
Burmistrz ma 100 % racji. Jak był zjazd Podhalan na Bachledówce to nas tak wystawiła Dyrektorka do wiatru, że jej tego nie zapomnimy. Utrata zaufania to mało powiedziane.
Osiol18.12.2023, 18:05
No pełen podziw sam osobiście robił kampanie wyborcza nie zwalniając się ani nie biorąc urlopu i to nie kolidowało (zresztą źle bo...jest tu gdzie był) a innym to kolidowało z pracą?
Jeśli będzie podawał tyle wersji to wyborcy stracą do niego zaufanie lub już go nie wybierając stracili.
Zubrzycon18.12.2023, 17:36
W OCK w Jabłonce do dzisiaj po tej Pani nie mogą się pozbierać i tak biedują jaż żal do teraz
granie w kulki na żywca.18.12.2023, 17:33
Jestem z poza środowiska , ale obserwując media stwierdzam ,że w tej Gminie dzieje się bardzo le , żeby nie powiedzieć bardzo niedobrze , podobnie jak i w wielu innych samorządach. Panuje tam niezły układ ,szklany sufit , który mieszkańcom i pracownikom ciężko przebić .Moim zdanie dużo złego spowodował PIS , który zacementował ten układ, wydłużając kadencje wójtów , burmistrzów i prezydentów i dodatkowo jeszcze spowodował ,że liczenie okresu sprawowania władzy tych stanowisk zamiast wstecz , przesunięto w przód. Brak odwołania tych "władców" jest w praktyce niemożliwy...
Oko18.12.2023, 17:32
Przecie to pan burmistrz jeszcze jako wojt robił "porządki" w centrum kultury zwalniając poprzednią dyrektorkę a zatrudniając wtedy zaufaną nową. Co się dzieje z zaufaniem u burmistrza. Wczoraj było dzisiaj ni ma. Toż to nikt u burmistrza pracować nie będzie chciał. Chyba, że zaufanie stracą także wyborcy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl