19.12.2023, 12:56 | czytano: 2161

Otwarcie wystawy "Zagrojcie dudzicki..."

Fot. Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu
W auli Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu przy placu Słowackiego 13 odbyło się otwarcie wystawy podsumowującej projekt pt.: "Zagrojcie dudzicki...".
Otwarciu towarzyszyła prelekcja Andrzeja Budza - budowniczego instrumentów pasterskich, muzykanta góralskiego, lutnika i przewodnika tatrzańskiego, na temat dud podhalańskich i instrumentów pasterskich. Obecni mogli obejrzeć instrumenty i ich elementy powstałe w wyniku realizacji projektu oraz dzięki pokazowi Andrzeja Budza mogli poznać tajniki gry na tym unikatowym instrumencie.
"Były kozy, trombity, palice, piszczałki jednootworowe i sześciootworowe, dwojnice - całe instrumentarium towarzyszące kulturze pasterskiej góralskiej, które staramy się dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pokazać jak największej rzeszy osób, które interesują się kulturą ludową i tradycyjną Podhala. W ramach projektu powstał również film na temat kozy - dud podhalańskich, który oprócz budowy oraz historii prezentuje podstawy gry na tym oryginalnym instrumencie" - informuje PCK.oprac. r/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl