22.12.2023, 22:00 | czytano: 9094

Ostra kłótnia między burmistrzem, a radnym: "Zadbaliście o swoje interesy","Wzywam pana do przeprosin" /aktualizacja/

Grzegorz Watycha i Paweł Liszka / zdj. Podhale24
NOWY TARG. Wymiana zdań między radnym Pawłem Liszką, a burmistrzem Grzegorzem Watychą przerodziła się w kłótnię i wzajemne przerywanie swoich wypowiedzi. Poszło o pieniądze. Zarówno te z budżetu miasta, jak i te którymi dysponuje Nowotarska Spółdzielnia Mieszkaniowa.
Podczas debaty nad przyszłorocznym budżetem, Paweł Liszka zapytał skarbnik Miasta o rezerwę finansową, a konkretnie czy ujęte w niej zostały środki na wypłatę ekwiwalentów za niewykorzystane przez burmistrzów urlopy. - Chciałbym się też dowiedzieć, jaki jest stan niewykorzystania urlopów przez wszystkich trzech burmistrzów - sprecyzował radny.
- Rezerwa jest obliczona limitem według wzorów. Są tam ujęte wydatki przeznaczone na podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników. Nie da się wyszczególnić ile jest na niewykorzystane urlopy a ile na inne cele. Jest ogólna kwota i w razie potrzeb będzie ona rozdysponowana - tłumaczyła Ewa Bobek.

- A na jakim poziomie jest niewykorzystanie urlopów panów burmistrzów - drążył Paweł Liszka.

- Moi zastępcy mają wykorzystane urlopy, a ja mam zaległy urlop, ponieważ - z różnych względów - nie mogłem nawet tego planowanego w tym roku dłuższego urlopu sobie zrobić - odpowiedział Grzegorz Watycha.

- Ale ile konkretnie dni panie burmistrzu... - dociekał radny

- Nie wiem ile dni, ale zakładam do końca kadencji uda mi się urlop wykorzystać - odparł burmistrz.

- Ale urlop zaległy jest z zeszłego roku. Za ten rok jest 26 dni, a ile jest z ubiegłego roku zaległego? - nie odpuszczał Paweł Liszka.

- Tak "z głowy" nie pamiętam. Pocieszająca niech będzie dla pana informacja, że przynajmniej moim zastępcom udało się urlopy wykorzystać. Wie pan? Ta taka troska o to, żebym czasem ja nie dostał... a może by pan od siebie zaczął i powiedział jak to w spółdzielni wygląda? Od stycznia pana dieta wzrośnie, bo powiązaliście swoje wynagrodzenia z najniższym wynagrodzeniem krajowym. O tym jest cisza. I tu pan nie myśli, że to też jest z pieniędzy spółdzielni, że czynsze wzrosną, bo trzeba było sobie podnieść. I nie było głosu sprzeciwu, a siedzicie po prostu tam cicho - mówił poirytowany burmistrz.

Uwaga do radnego Liszki dotyczyła jego funkcji przewodniczącego Rady Nadzorczej Nowotarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz członka Komisji Rewizyjnej spółdzielni.
Od tej chwili wymiana zdań między obu panami była gwałtowna i nieco chaotyczna

- Pan mi zazdrości, że jak nie wykorzystam urlopu to dostanę ekwiwalent - zaczął burmistrz.
- Co ma spółdzielnia do pana urlopów?
- To, że pan obłudnie mówi. To obłuda z pana strony.
- Ja jestem przedstawicielem Rady Miasta i przedstawicielem mieszkańców - bronił się radny.

- A ja mówię jako reprezentant członka spółdzielni i powiem, że to jest obłuda z pana strony, że pan się martwi, że ja dostanę jakiś ekwiwalent za niewykorzystany urlop, ale wy o swoje interesy dobrze zadbaliście - skwitował Watycha.

- Wzywam pana do przeprosin, ponieważ mówi pan nieprawdę. Ja, ani żaden z radnych w spółdzielni mieszkaniowej nie podniósł sobie żadnych diet. To wynika ze statutu, który został uchwalony przez Walne Zgromadzenie Wspólników. Podobnie jak Rada Miasta ma uchwaloną uchwałę i stawka zmiany diety radnego wynika ze zmiany stawki w uchwale budżetowej. Więc oczekuje przeprosin panie burmistrzu - oświadczył Liszka.

Odpowiedzi się nie doczekał.

Między Miastem a NSM iskrzy od dawna i to na tyle, że strony spotkały się w sądzie. Najpierw spółdzielnię pozwał burmistrz jako Miasto Nowy Targ i sprawę przegrał (wyrok zapadł 17 października br), potem nowotarska Spółdzielnia Mieszkaniowa pozwała burmistrza i przegrała.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
moje 3 grosze19.01.2024, 17:52
Do Buła
Wypraszam sobie publiczne obrażanie Przedsiębiorców i wrzucanie wszystkich do jednego worka. Jeśli Twój pracodawca nie daje Ci urlopu złóż skargę do Inspekcji pracy a nie pisz kłamstw że wszyscy przedsiębiorcy w Nowym Targu nie dają urlopu. Ekwiwalent wypłaca się jak ktoś kończy umowę i nie wykorzystał urlopu. Pozdrawiam
Obserwator15.01.2024, 01:19
Do @
Według Ciebie lepiej by było żeby Radny siedział jak myszka pod miotłą i zachowywał się dokładnie jak wszyscy klakierzy burmistrza, niestety radny ma wręcz obowiązek wyrażać wolę mieszkańców i obnażać patologię władzy
To nie jest władza absolutna, a klakierzy burmistrza w pierwszej kolejności do wymiany.
Przypominam że radni są przedstawicielami mieszkańców a nie burmistrza, w przypadku radnych burmistrza jakoś dziwnie nie mogę zauważyć żeby w jakikolwiek sposób reprezentowali wolę mieszkańców.
Brawo panie Liszka
@28.12.2023, 09:32
Panie Liszka dajże pan sobie już spokój,czy podczas każdej sesji musi pan wywoływać jakąś absurdalną aferę.Weź się pan solidnie do pracy i przestań pan być taki upierdliwy dla wszystkich:(((((
Wyborcy28.12.2023, 07:08
Już w kwietniu wyślemy Watychę na dłuuuugi urlop od miasta.
Zgred27.12.2023, 20:39
Oni się tak lubią, tyle lat walczą i my na to patrzymy. Podziękujmy im nowotarzanie. Dość
ulla27.12.2023, 12:50
reasumując jeden i drugi do wymiany
nowaotrżanka27.12.2023, 12:40
Jeżeli Pan Przewodniczący Rady Nadzorczej wypowida słowa Walne Zgromadzenie "Wspólników' NSM to chyba nieopatrznie powiedział prawdę paranoja gdzie radca prawny
Alternatywy 424.12.2023, 12:39
Pytanko mam takie... Jak człowiek, który nie jest w stanie zaplanować i zorganizować swojej pracy i podległego mu urzędu, może pełnić funkcję burmistrza? No, właśnie chyba tak, jak z tym urlopem. Od przypadku do przypadku, byle jak, bez wizji i poszanowania prawa. Tak wygląda zresztą całe miasto. Miasto nierozwiązanych problemów i chaosu. Nowy Targ 2014-2023!
Knt23.12.2023, 20:06
Do Ober - którzy tak trzepią i tam pracują bo mała się słyszy?
Knt23.12.2023, 20:05
Działacz spółdzielni a mieszka na wylocie do Krakowa...
Ania23.12.2023, 19:38
Przecież pan Watycha jest od 9 lat na urlopie... w starostwie. Czas na powrót z urlopu
rozwaga23.12.2023, 18:57
@ Barbara Majcherczyk
Pani Barbaro, pytać Pana Burmistrza o cokolwiek, to tak jakby nie pytać I nic? Od lat na kłopotliwe pytania ma tylko trzy odpowiedzi: nie wiem, nie widziałem i nie byłem tam gdzie być powinienem.

Mamy zatem sytuację klasyczną, określaną przez mądrzejszych ludzi, że nie ma głupich pytań - są tylko głupie odpowiedzi. W tych lubuje się burmistrz Watycha. Wystarczy poczytać publikowane na stronie Miasta "odpowiedzi" na interpelację radnych.

I jeszcze jedno. Ludzie mający problem z komunikacją słowną zawsze obrażają swoich adwersarzy, sugerując, że przecież wszyscy wokół żyją nieetycznie, to i mnie wolno więcej, bo mam władzę.

Taki stan kompletnej degrengolady z klakierami w tle, bo przecież na sesjach Rady Miasta ktoś mu na to bezkrytycznie pozwala i biernie akceptuje.
STAŚ23.12.2023, 17:56
O jo joj!
Zabawa trwa, koguty dwa,a mieszkańcy cierpią, dajcie spocznij i do roboty, a urlop wykorzystać trzeba, głowę przewietrzyć!
Ulka23.12.2023, 16:20
Czas na zmianę burmistrza. Ten jest konfliktowy. Dlatego jest jak jest. Stracone 9 lat i zepchnięcie miasta do pozycji zaścianka. A jego aroganckie zachowanie na sesji przemilczę
Barbara Majcherczyk23.12.2023, 14:48
Do L
Spółdzielnia może i przegrała,czekamy na uzasadnienie pisemne wyroku, natomiast Burmistrz mówiąc to co powiedział na sesji, że nie wpuszczono jego przedstawicieli na Walne Gromadzenie nie miał racji, art 92 Statutu Nowotarskej Spółdzielni Mieszkaniowej mówi, że członek może brać udział w Walnym Zgromadzeniu osobiście lub przez pełnomocnika.Burmistrz może mieć upoważnienie Gminy-Miasta Nowy Targ jako członek - osoba prawna. Każdy członek dysponuje jednym głosem bez względu na ilość udziałów ( w domyśle mieszkań)Dlatego w Walnym Zgromadzeniu mógł brać jeden przedstawiciel członka, natomiast ten miał prawo korzystania z pomocy prawnej lub pomocy eksperta na co jak mniemam powinni mieć upoważnienie członka. Paragraf 101 określa też ryczałt za posiedzenie Rady. Ten ryczałt zgodnie z prawem jest powiązany z płacą minimalną i nie odbiega od ryczałtu w innych Spółdzielniach ( jego wymiar był analizowany na przykładzie 30 różnych spółdzielni o podobnym potencjale i zakresie działania) Pan Burmistrz dobrze wie, że praca w Radzie to nie tylko posiedzenie Rady, ale też praca między posiedzeniami.Wchodzenie na ścieżkę porównań wynagrodzeń nie jest dobrym pomysłem, ale zapytam czy Pan Burmistrz sprawdzał ryczałty Rad Nadzorczych w podległych sobie jednostkach? Odrębną sprawą jest podnoszone przez członków reprezentowanie ich przez osoby nie mieszkające na blokach, natomiast zachowują one prawa członkowskie podobnie jak Pan Burmistrz reprezentujący zasoby dziewięciu mieszkań.Nie wnikam i nie oceniam obiektywizmu ani sposobu postrzegania przez Radnych spraw wynagradzania w UM. Bez obrazy - Panie Burmistrzu, Zarządzie Spółdzielni nie spierajcie się, o głupoty nie "włóczcie" się po sadach , współpracujcie dla dobra mieszkańców niezależnie od miejsca zamieszkania, to są ci sami wasi wyborcy
Zawisza Czarny23.12.2023, 12:42
@Wata
z Czorsztyna ich przegoniliśmy. Miescany też ich przegonią z NT. Już na wiosnę
Czytelnik23.12.2023, 12:20
do z Maniów
Obecny Wójt i Vive Wójt z Czorsztyna chyba ich przebiją ekwiwalentem za urlop. W 2018 niewiele brakło.
wyborca z dawnego 2123.12.2023, 12:02
Hrzegorz Watycha też chciał do rady nadzorczej spółdzielni i też chciał brać dietę. Niestety raz przegrał w wyborach z emerytką a drugi raz nie potrafił poprawnie wypełnić zgłoszenia. Gdyby się bardziej przyłożył to by brał dodatkową kasę i po cichutku, powolutku. A teraz niech wybiera urlop żeby mieszkańcy nie musieli wypłacać oprócz odprawy ekwiwalentu. Obrażając radnych obraża ich wyborców
Danka23.12.2023, 11:15
Watycha idz juz na zasłużony urlop i daj odpocząć mieszkańcom od siebie ,i jeszcze jedno cos bardzo ucichła pani burmistrz Wstazka tez sie juz napracowala.
Zagadka23.12.2023, 11:12
Kurcze mieć dwóch kompetentnych wykfalifikowanych zaufanych dobrze opłacanych zastepcow i nie wziąść urlopu to po co ci zastępcy??? wygenerowali gigantyczne koszty wypłat premi a nie mogą zastąpić.... ?
Wata23.12.2023, 11:12
tak dla przypomnienia rok 2011: Przez 2 ostatnie lata zarówno Waldemar Wojtaszek, jak i Grzegorz Watycha sporadycznie korzystali z urlopu. Pierwszemu z nich nazbierało się 47 niewykorzystanych dni, drugiemu 29. Odchodząc z urzędu, były wójt pobrał 17 tys. zł (brutto) ekwiwalentu za niewykorzystane wolne. Grzegorzowi Watysze z gminnego budżetu wypłacono prawie 10 tys. zł (brutto)
h23.12.2023, 10:34
Wqtycha jak zwykle nie pamięta. Koniec z kolesiostwem w UM. Byle do wiosny
JJ23.12.2023, 10:32
Jeden wart drugiego.
szambo-lot23.12.2023, 09:57
Raz byłem na walnym zebraniu , i to był pierwszy i ostatni raz .Pierwsze kilka godzin jest czytanie sprawozdań ( jak by nie mozna było tego zrobić przed zebraniem w domu ) a na koniec głosowanie ok 22 jak zostaje parę osób bo reszta wychodzi .
xzy23.12.2023, 08:52
cóż to liszka w nowym targu a nie warszawie nie pojechał bronic tvp info i wspierać swojego naczelnika w w sumie liszka to populista jak każdy pisowiec narobić wrzasku by zaistniec w mediach i potem cisza nic nie słychać nic nie widać
Pinokio23.12.2023, 08:50
Panie Watycha można odejść z honorem. Więc po co robić hucpę i pokazywać swoje prawdziwe oblicze
obłudnik W23.12.2023, 08:31
Arogancja i chamstwo, nie po raz pierwszy w wykonaniu burmistrza Watychy, w czystej postaci... Taddam! No, chłop jest tak zarobiony, że nic nie pamięta i nic nie wie. Ale o swoich nagrodach pamiętał, bo ostatnia jego podwyżka podatku od nieruchomości o 15%! świadczy o wyjątkowej trosce o ciężko pracujących mieszkańcach, rozwój Miasta i wreszcie urzędniczych kieszeniach.
Edek z fabryki kredek23.12.2023, 08:27
Pan Watycha zapomniał o podniesieniu podatków dla mieszkańców do maksimum i że z tych podatków będzie wypłacony ekwiwalent. O podwyżce dla siebie i diet radnych bezradnych zapomniał? To jest właśnie obłuda i hipokryzja
Ober23.12.2023, 08:09
Członkowie spółdzielni mieszkaniowej powinni się obudzić. Pan Liszka "wasz przedstawiciel" nie jest mieszkańcem żadnego z osiedli i od spółdzielni czyli od was trzepie tylko kasę. Zresztą nie tylko on. Spółdzielnia to specyficzne miejsce w którym zatrudnienie znaleźli byli naczelnicy i dyrektorzy związani z poprzednią władzą. I trzepią kasę równo . Waszą kasę mieszkańcy bloków.
Rychu23.12.2023, 07:53
Przygarniał kocioł garncowi,taka prawda , chłopcy politycy
kris23.12.2023, 00:22
jak ja nie znoszę Li...i !
Buła23.12.2023, 00:15
Jej..przepychanka kto jakie pieniądze wziął za urlop, czy wogóle wziął, jaki ekwiwalent odebrał...Zapracowani po pachy.
A na to wszystko patrzą "szarzy" obywatele, co u pracodawcy muszą się prosić choć o tydzień urlopu w ciągu całego roku, a o wszelkich ekwiwalentach za niewykorzystany urlop mogą zapomnieć. Kontrole czasu pracy w przeważającej ilości firm na Podhalu to fikcja, bo każdy pracownik w trakcie kontroli kiwnie głową jak mu szef każe i podpisze wszystko, byle roboty nie stracić.
Tego problemu jakoś nikt nie chce publicznie poruszać...
Osiol22.12.2023, 23:30
Dobrze ze radny pyta, ma prawo do jasnej odpowiedzi wszak zaległy urlop za dwa lata na moje kaprawe oko tak z 50tys a miasto w potrzebie wszak podniosło podatki na max
To jak jedni tylko mają wpłacać i dostawać podwyżki co rok... Prosimy odpocząć po doprowadzeniu miasta do blasku i drogi rozwoju o ścieżce wzrostu nie wspomnę (za co była wypłata i premie) odpowiedzialny za urlop jest przewodniczący
Felek22.12.2023, 22:43
Watycha nie odpowoada na proste pytanie. Zapomniał że na sesji rady miejskiej jest gościem i ma obowiązek informować o wydatkowaniu publicznych pieniędzy. Szybko się irytuje. Widać coś ma za uszami.
z Maniów22.12.2023, 22:36
Jeżeli ktoś jest obłudny to jest to Watycha. Jako wicewójt Gminy Czorsztyn pobrał z ówczesnym wójtem Wojtaszkiem prawie 30 tysiaków ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. No ale u Watychy wszystko jest na odwrót
g22.12.2023, 22:18
Watycha nie lubi bloków. Słoma z butów. Prawda jest taka że najbardziej rosnące kwoty w rachunkach mieszkańców bloków to te odprowadzane do moiasta i miejskich spółek
L22.12.2023, 22:15
Spółdzielnia właśnie tą sprawę przegrzała
Weryfikijcie te newsy z Bożej łaski
Kazek22.12.2023, 22:14
Radny owija kota ogonem, dostali podwyżki i nie ma o czym mówić
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl