03.01.2024, 14:23 | czytano: 8124

Zbiórka na remont szpitala

Szpital po rozbiórce. Fot. Piotr Kuczaj
Szpital Miejski w Rabce-Zdroju ogłosił zbiórkę pieniędzy. Budynek szpitala jest w trakcie odbudowy i trzeba sporo pieniędzy na budowę nowej siedziby. Brakuje 6 mln zł.
Rabczański szpital miał być częściowo wyburzony i rozbudowany. Ale gdy ruszyły prace rozbiórkowe okazało się, że stan murów i stropów jest w tak złym stanie, że trzeba rozebrać budynek prawie do fundamentów. To zwiększyło zakres planowanych prac, ale i koszty odbudowy. Dlatego władze szpitala ogłosiły publiczną zbiórkę.
"Prosimy wszystkich o wsparcie w każdej postaci. Od finansowego po dobre słowo i wsparcie duchowe. Szpital to nie tylko budynek, to także ludzie, którzy muszą widzieć sens swojej pracy. Jesteśmy gotowi na dyskusje, merytoryczne podpowiedzi czy merytoryczną krytykę, która ma na celu poprawę jakichś niedogodności. Na wszystkie działania, które czemuś służą. Dobra atmosfera wokół Szpitala to paliwo do dalszego działania, żeby ten trudny dla wszystkich czas skończyć jak najszybciej i w nowym budynku kontynuować działalność, a także rozwijać nowe specjalności i zabiegi" - napisali we wspólnym komunikacie prezes Witold Latusek i burmistrz Leszek Świder. "Każda wpłacona suma, przyczyni się do osiągnięcia celu, każdy darczyńca zostanie wpisany na listę darczyńców Szpitala oraz otrzyma pamiątkowy certyfikat. Wybitnie hojni darczyńcy otrzymają specjalne statuetki".

We współpracy z Fundacją Rozwoju Regionu Rabka, rozpoczęła się zbiórka na rzecz remontu budynków Szpitala. Wpłat można dokonywać na rachunek bankowy prowadzony przez PKO Bank Polski SA: 58 1020 3466 0000 9102 0189 5218, tytułem przelewu „SZPITAL W RABCE- ZDROJU".

Zachęcamy również do przekazania 1,5% podatku na Szpital: KRS 0000 215 720, cel szczegółowy: SZPITAL W RABCE-ZDROJU.

Jednocześnie władze deklarują, że brakujących ok. 6 mln zł będą szukać w innych dostępnych funduszach zewnętrznych lub bankowym kredycie inwestycyjnym.

oprac. r/ UM Rabka-Zdrój
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ol26.01.2024, 17:26
Zanim szpital wybudują,to się przekonacie ,jak będziecie jeżdzić do N.Targu.Wtedy docenicie,że macie placówkę leczniczą na miejscu.Niestety,najgorsze szpitale ,to powiatowe.Trzeba wszystko robić aby mieć szpital swój a nie błąkać się po innych.Wiem,że trzeba pomóc ale nie wiem jak.Największą pomoc szpital otrzymywał od Blachotrapezu,ale takich darczyńców w Rabce jest niewielu.
Orawianin10.01.2024, 20:48
Pół roku temu było wielkie otwarcie mostw wiaduktuw tras szlakiem its a na najważniejsze nasze zdrowie i życie brakło kasy i kto to robił Pisowcy z naszego rejonu pokazywali się w świetle fleszy
małolatka07.01.2024, 09:03
W Rabce tak rządzą jak i gminie Lipnica, co zremontować i oddać do użytku to rozwalić i nowe a potem trzeba to utrzymywac.
Inspektor06.01.2024, 19:56
Przetarg na rozbiórkę i utylizację odpadów szpitala w Nowym Targu wygrała firma za ponad 300 tyś złotych. Nadmienię o wiele większego budynku z dachem i fundamentami. Więc skąd kwota dobrze ponad milion jak przeczytałem w którymś z artykułów. Czy oni mają ludzi za baranów?
gazda05.01.2024, 21:30
Co za czasy . Każdy tylko zbiera i zbiera a robić nie ma kto. Jeśli już, to zbierać od tych co nie płacą podatków tzn. od tych pracujących za granicą a leczących się całymi rodzinami tu w Polsce. Ci pracujący tu w kraju już są dosyć obciążeni podatkami, wyciągnąć od tych co pracują za granicą.
Nt05.01.2024, 19:58
6 mln zł to nieduży wydatek państwa. Może państwo niech zaplaci grosze...
góral05.01.2024, 17:58
Do obserwator. Owszem szpital jest jak najbardziej potrzebny, w przeciwienstwie do jakiegoś tam sanatorium "były Pstrowski" z tak duzymi obiektami jak szkoła w którym się uczy pare dzieci, no może pare naście i z kilkoma dziesiątek personelu nauczycielskiego, a pacjenci to raczej na rozrywkę przyjeżdżają w domu się nudzą. Tak dogadać się połączyć szpital i Pstrowski przecież to państwowe. Będzie oszczędnie dla wszystkich podatników dla państwa, Jeden zarząd jedna administracja lepsze warunki lokalowe pracownicy są i będzie tak jak powinno być.
do "Obserwator"05.01.2024, 12:49
Chyba Ci na głowę coś spadło człowieku, rozeznałeś ilu pacjentów ma Szebesta? Mogło by być o wiele więcej gdyby nie przekazano pomieszczeń szpitalowi. Owszem szpital jest Rabce potrzebny ale nie kosztem pacjentów innej jednostki. Po drugie pewnie byś zwolnił całą załogę Pstrowskiego żeby szpital istniał a działkę pod szpitalem wydarł za darmo dla siebie, pomysł masz dobry na interes
taki tam05.01.2024, 11:42
A Trzy Róże już mają pięterko.
Inwestor co ma plan, kasę i wolę.
I łeb na karku.
Teraz porównajcie do Anioła i Szpitala...
henryk05.01.2024, 08:01
"Przejąć śląski Ośrodek Rehabilitacyjno Uzdrowiskowy wraz ze szkołą i zaadaptować pod szpital."

Hola, hola. Z tymi zdolnościami tej ekipy to po przejęciu i "remoncie" to za pół roku GORD będzie przypominał aktualny szpital.
Ta ekipa już niech nic nie tyka, bo dobrze się to nie skończy.
Jeszcze jedno.
Ktoś słusznie zauważył, że działka na Słonecznej to dobra pod parking przy szpitalu, a nie szpital. To pokazuje ograniczone horyzonty i sposób myślenia decydentów.
GORD niestety też nie ma miejsca na parking. To słaba strona tej koncepcji.
Tylko o tym trzeba było myśleć na etapie koncepcji i planowania, a nie gdy szpital w gruzach z brakiem finansowania.
Leszek Świder zostanie zapamiętany jako chyba najbardziej nieudolny z rabczańskich włodarzy.
Nawet nie dogadał się z młodzieżą...
Szkoda pisania na to wszystko...
gazda04.01.2024, 22:08
Do obserwator. Masz racje. To jest dobra myśl. Przejąć śląski Ośrodek Rechabilitacyjno Uzdrowiskowy wraz ze szkołą i zaadaptować pod szpital. Szkoła takie olbrzymie powierzchnie nie wykorzystane pare dzieci a personelu nauczycielskiego więcej jak uczniów. Takie sanatorium wraz ze szkołą jest zbędne, ani dzieci a dorosłych wymagających rehabilitacji nie wielu ,ci wymagający będą rehabilitować się w oddziale szpitalnym, jest miejsce wew. budynków jak i na zewnątrz anie ściskać się na nie wielkiej nieruchomość którą można sprzedać a pieniądze przeznaczyć na adaptacje ścru. Będzie oszczędnie dla wszystkich jedna dyrekcja mniej administracji, a do sanatoriów dużo jeżdzi ludzi nie potrzebnie, na rozrywkę bo się w domu nudzą, jedni i ci sami, widać to nawet z filmu. Szkoda publicznych pieniędzy na takie wczasy.
Zagadka04.01.2024, 17:44
A fundacja to ile będzie kosztowac(zabierze na dzialalnosc)
RABIANIN04.01.2024, 17:01
PROSZE SIE ZWRÓCIĆ DO byłego min SIARKI od rozdawał pieniadze gdzie sie tylko dało by dostac sie do sejmu To wasz pupilek , FUNDUSZ , SPRAWIEDLIWOSCI I LASY PANSTWOWE ,
Jakość.04.01.2024, 15:54
Najwyżśzy czas pożegnać tych cwaniaczków niech ruszaja do roboty na budoey,a nie żebgrać na posdkach urzędowych siedząć.
maniek04.01.2024, 12:09
Zbiórka poprzez fundację śmierdzi na kilometr. Mogę dołożyć ale bezpośrednio na konto odbudowy szpitala a nie poprzez pośredników. Może lepiej zorganizować taką zbiórkę przez parafię, ci to dopiero maja wprawę w dojeniu krów..., tych oczywiście dojnych.
Aniela.04.01.2024, 09:23
Dajcie ludzie to zrobimy,takich cwaniakow i wyłudzacy jest cała masa, wyłóżcie ze swoich sejfów swoje pieniądze i budyjcie, bo brać jest kto a dać niema kto.
baranek04.01.2024, 08:34
Na Gorcach: "Dlatego decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o natychmiastowym opuszczeniu budynku nie była wielkim zaskoczeniem i stała się bezpośrednim powodem przeniesienia działalności leczniczej do nowych lokalizacji" - cytat z apelu burmistrza i prezesa .

Ależ mają Rabczan za baranów,co najmniej. Prezes szukał od wielu miesięcy lokalizacji na czas remontu, o czym pisał na Gorcach24 wielokrotnie. Pamiętam nawet kuriozalny paszkwil na władze instytutu i uzdrowiska, bo te nie chcą tracić kontraktów w imię jego widzimisię.

A najlepsze jest o tym, że teraz to oni doprowadzili szpital.
Do ruiny. Dosłownie.
Kasy nie zabezpieczyliście. Projekt spieprzyliscie. Wyburzyliscie.
I idziecie w tej nieudolności do Rabczan po kasę.
Cała Rabka z was się śmieje i płacze nad szpitalem
Takitam04.01.2024, 07:38
Zaraz, zaraz, czegoś tu nie rozumiem.
Przecież Fundacja na czele z Kopytkiem często się chwalą ile to nie udzielili w swojej działalności pożyczek różnym podmiotom. To czemu teraz tego nie mogą zrobić?
Co stoi na przeszkodzie, żeby Szpitalowi udzielić wsparcia na przykład na preferencyjnych warunkach?
Czy środki wpłacone do Fundacji w całości będą przekazane do szpitala?
Czy będzie pobrana jakaś prowizja a jeśli tak to jaka?
Tak tylko pytam ...
CCCP04.01.2024, 06:14
Ciekawe kto się teraz podpisze pod tym by na tych fundamentach betonować nowe mury? Jeśli znajdzie się taki odważny to już dzisiaj wiem, że będzie jak w filmie Grek Zorba, cytuje "Jaka piękna katastrofa"
Franek murorz03.01.2024, 23:13
Słabe mury? Mocniejszych jak te z cegły pełnej napewno nie zrobicie
kr03.01.2024, 23:00
1.Jak mógł i kto podjął decyzję o wyburzeniu nie mając pokrycia w środkach.
2.Projekt remontu powinien opierać się na ekspertyzie stanu technicznego budynku, czy taka była wykonana? Jeżeli nie kto jest za to odpowiedzialny.
3. Jak chcecie wydać te dodatkowe 6 mln bez przetargu? (Grubo)
Tak nieudolnie prowadzonej inwestycji na Podhalu jeszcze nie widziano
Obserwator03.01.2024, 22:19
Krytykują tylko osoby co nigdy nie musiały korzystać i dojeżdżać do szpitala w Nowym Targu.

Szpital w Rabce dla Rabczanina to luxus.

Dyrektorze i Burmistrzu przejmujcie od Urzędu Marszałkowskiego Śl?ska cały obiekt Szebesty i tam zzsinwestujcie 30milionow .obiekt Szebesty jest idealny.
Można w nim zrobić idealne oddziały z rehabilitacją na wysokim poziomie. Kardiologia, chirurgia, położnictwo, dziecięcy wszystko się pomieści nawet SOR.

Działkę szpitala przeznaczyć na blok komunalny - budynki komunalne długo nie pociągną bez remontu.

Budynki komunalne blisko parku sprzedać albo wynajmować pod lokale gastronomiczne, hotelowe.

Powodzenia .
Remont?03.01.2024, 22:14
Remontuje to sie istniejacy obiekt a patrząc na zdjęcia to są zgliszcza - tu jest potrzebna normalna budowa. Już parę razy ratowaliśmy ten szpital, każdy pracownik przez 6 m-cy oddawał na rzecz szpitala 10% swojego uposażenia - nikt nam tego do dzisiaj nie zwrócił. Panie Świder teraz już nie ma chętnych do ratowania czegokolwiek,na kiepskiego gracza Pan postawił. Latusek nie miał pojęcia o funkcjonowaniu służby zdrowia i niestety skończy się to bardzo źle dla Rabki. A może o to własnie Panom chodziło ?
Adam03.01.2024, 21:18
Kpina z mieszkańców Rabki! KPINA !!! Nie mam kasy nie robie i koniec !! Najlpeiej sciągnąć z mieszkańców w podatkach i podwyżkach a jak się już nieda to robić zbiórki. DRAMAT . Urząd wydaje pieniądze w błoto na inwestycje nikomu nie potrzebne a teraz jeszcze TO .Najlepiej wydaje się nie swoje pieniądze , bo mieszkańcy dołożą . A guzik ! trzeba z takimi włodarzami skończyć przy wyborach . Tak samo trzeba wywalić radnych co głosowali za podwyżkami podatku bo działają na szkode mieszkańców . Urząd zrobił wszędzie płatne parkingi niech sobie dołozy z parkingów np. .
epo03.01.2024, 19:31
Prezesie kto przygotował ekspertyzę.kto odpowiada za przygotowanie projektu,kto te pracę zlecał -w moim mniemaniu nie profesjonaliści, którzy powinni ponieść odpowiedzialność
kto03.01.2024, 19:08
Wierszokletów prezes śledzi,
kto zacz? bidok ciągle biedzi

W Rabce ściany mają oczy,
przed upadkiem pycha kroczy

zadufany w sobie, bujdy pisze
krzyki, lament ciągle słyszę

Biesa złajał wielki chwat
co ze słomą za pan brat

prezes świetnie czuje, że już wiosną
z wice spłyną, masz tu kajak
trzymaj wiosło!

Podegrodzie na hołdu kolanach
gdzież jest nasza wyczekana para?

Wszyscy tu czekają czarodzieja
co każdemu gar asfaltu porozdziela

W Rabce nad gruzami fajerwerki
Świder w porządku? ma papierki

Po wyborach na jaw pewnie wyjdą
Trzy literki po nich przyjdą...
chory03.01.2024, 18:56
towarzysze pamiętają przymusowy czyn społeczny ale dziś wypas można dać kaske ha ha;;
Optymista03.01.2024, 18:04
No chyba se ktoś pomylił 3 stycznia z 1 kwietnia.
PIS rozrzutny, obecny budżet na duuużym deficycie a ci teraz proszą. Jak się coś chce zrobić, to trzeba zabezpieczyć środki albo szukać głupiego bogacza
Wciskacz kitu03.01.2024, 17:49
Wiem kto powinien pierwszy dołożyć się do tego "remontu"
p03.01.2024, 17:47
burmistrz w sylwestra wystrzelał w powietrze kilka tysięcy złotych , pytam po co ? nie lepiej to bylo dać na szpital /
Kaczy łupież03.01.2024, 16:49
Hmm dziwna sprawa.Brac sie za budowę nie majac pieniędzy?!
Osiol03.01.2024, 16:48
Może jak są skłonni wysłuchać podpowiedzi i krytyki to by uprościć.... Niech uzasadnia budowę budynku szpitala na działce która powinna być parkingiem przy szpitalu a nie terenem szpitala Nadto obiekt powinien mieć możliwość jeszcze dobudowy, jak to logicznie, inwestycyjne, wyjaśniao to to 1,5proc.....
Ile samochodow personelu plus.... najlepiej postawić szlaban za 50tys i robić państwo w państwie
Ja03.01.2024, 16:21
To już nawet nie żarty ... brak słów.
rzucający jajami03.01.2024, 16:08
Wstrzymać socjale wnukom oprawców z Wołynia i żadne zbiórki nie będą potrzebne. Jeszcze wystarczy na złote klamki w tym szpitalu. Narodzie przejrzyj na oczy !!.
Chory03.01.2024, 15:46
po u władzy ha tfuu, "pinindzy nima i nie będzie"
pytajnik03.01.2024, 15:46
6 milionów złotych to tylko blisko 500 zł na głowę mieszkańca Rabki. Dacie mieszkańcy radę!
Pomijam złe zaplanowanie i oszacowanie inwestycji. Przypominam tylko bulwary.
Smaczku dodaje fakt, że prezes w opublikowanym na gorcach24 "felietonie" twierdził, że inwestycję prowadzi spółka i nie wpływa to na zadłużenie Gminy.
Dodatkowo zaznaczył, że spokojnie stać go na zaciągnięcie kredytu w wysokości 6 mln zł.
Cytaty:
"Mógłbym napisać, że inwestorem jest Szpital Miejski, a nie Gmina Rabka-Zdrój i koszty finansowania remontu nie mają wpływu na zadłużenie Gminy Rabka-Zdrój."

"Jeżeli zajdzie potrzeba zaciągnięcia kredytu, nawet w planowanej wysokości 6 mln zł to można go spłacić w przeciągu kilku lat. I o to chodzi. "

To słowa prezesa.

W artykule na gorcach z 28.12. w opisywanym budżecie na 2024 rok dla Rabki-Zdrój, widać środki na dopłatę dla Szpitala.
Jak to jest? Dopłata z podatków, deklarowana zdolność kredytowa Spółki (też utrzymywanej z naszych podatków) i jeszcze zbiórka dla źle oszacowanej inwestycji.

Gdzie wspominana dobra atmosfera i elementarna uczciwość?
thomss03.01.2024, 15:42
no i się zaczęło... zbiórka na szpital, na radiowóz, na szkołę.. za chwilę odżyją chwilówki bocianowe i providentne.. wszystko wróci do normy..
Mieszkaniec03.01.2024, 15:10
Zawsze bierze się najgorszy scenariusz i się na niego przygotować trzeba , ale jak zwysze UMiG w Rabce o tym nie mysli ! Zacząć robote a potem moze się uda i się nie udaje ! Czy kiedyś to się skończy i czacznie tam pracować ktoś kto zacznie myśleć i wydawać to co MA a nie to co bedzie MIAŁ!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl