05.01.2024, 12:11 | czytano: 5080

Znikają nowotarskie "kopciuchy"

arch. Podhale24
NOWY TARG. W ramach programów dotacyjnych prowadzonych przez samorząd, w ub. roku w Mieście zlikwidowanych zostało ok. 200 starych pieców węglowych.
Jak podsumowuje Grzegorz Watycha, podpisane zostały 44 umowy z mieszkańcami na łączną kwotę 220 tys. zł.
- Dodatkowo wykonywane były także wymiany na podstawie 5 umów podpisanych i niezrealizowanych w 2022 r. Trwają rozliczenia ostatnich umów dotacji. Zakończona została także realizacja programu dofinansowań do wymiany kotłów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Łącznie w ramach tego programu w latach 2022 -2023 podpisałem 118 umów dotacji, na podstawie których zlikwidowane zostało 136 starych kotłów/pieców węglowych - wylicza burmistrz.

Całkowita wartość projektu wyniosła 1,7 mln, wkład własny gminy to 42 tys. zł.

W punkcie informacyjno-promocyjnym Programu Rządowego "Czyste Powietrze", znajdującym się w Urzędzie Miasta obsłużono ok. 350 osób. Za pośrednictwem UM mieszkańcy złożyli do WFOŚiGW w Krakowie 79 wniosków o przyznanie dotacji.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Stachu07.01.2024, 01:24
Powyrzucajcie wszyscy piece, pozakładajcie sobie pompy, kolektory i wiatraczki.
Ciekawe co zrobicie w razie awarii, kilku mroźnych ale bezwietrznych i nieco pochmurnych dni (a nawet tygodni, bo tak się zdarzało) albo gdy cena za prąd zeżarty przez pompę ciepła będzie niewiele mniejsza niż wartość waszego domu. Pewnnie schowacie się pod kocyki i będziecie ciepło myśleć o wiośnie.
Burok06.01.2024, 12:00
Wymian jednych syfów węglowych na inne w miejscach gdzie jest gaz nie powinna być dotowana . dotacja winna być kierowana na dostosowanie instalacki CO budynku . No cóż . Nikt na to nie wpadł
Osiol06.01.2024, 10:51
W stolicy oraz w dużych miastach europejskich porownuje się dane powietrza z czasu zamykania gospodarki czyli 40 procent samochodów tylko się poruszało, puste ulice po miastach i co?? Ano stężenie wszystkiego ani drgnelo (wyjątkiem azotany niewiele) dane są dostępne.
Więc tu zamiana pieców na 6 klase wydaje się.....
Jak tu być,, bogatym'' właścicielem kamienicy?? Prowincja miejska(tereny przyłączone do miasta w 57r) patrząc z góry podziwiają wytrzymałość rdzennych nowotarzan....
Remember06.01.2024, 08:54
To wygląda jak gonienie królika...UE zakazała najpierw palić węglem, za chwilę ekogroszkiem i gazem. Za moment okaże się z pewnością, że i pelletem i olejem. Co pozostanie do wyboru? No to co w naszym klimacie jest w deficycie. No bo jak ogrzewać pompą ciepła, do której trzeba dodać pv, gdy słońca od listopada do marca mamy najmniej w roku...UE robi wszystko na jedno kopyto bez zróżnicowania choćby geograficznego. Do jednego worka Szwecja i Hiszpania. A my tych specjalistów mamy małpować. Gdzie wytłumaczenie tym specom z Brukseli, że tak się nie da zrobić... Zamarzniemy w imię głupiej ideologii klimatycznej. Można wymagać pieców 5 klasy ale na węgiel, którego mamy jeszcze w Polsce. Rozwijać sieci ciepłownicze, u nas geotermię i tyle w temacie. A najlepiej wyjść z UE jak Brytyjczycy. Zostać stowarzyszonym jak np. Norwegia i Szwajcaria i korzystać ze wspólnego rynku unijnego. Gdzieś mam unijne dotacje na chodniki, fontanny, place zabaw czy przejadane na szkoleniach gdy w tym czasie ludzie będą chorować i umierać z wyziębienia.
Welon05.01.2024, 23:41
To ile w sumie tych kopciuchów zlikwidowano w 2022 i 23 roku? bo już się pogubiłem.Sprawdzono,że faktycznie ich nie ma czy tylko pieniądze wzięte za likwidację.
A co dalej dlaczego taki mizerny efekt?
Zamierza miasto wybudować stację ładowania elektrycznych aut bo takie też przyjeżdżają do naszego miasta a raczej przejeżdżają
karol05.01.2024, 22:46
to zapraszam do Rynku w Krościenku.SMRÓD po zmierzchu do rana od parkingu za gminą do ul.Jagiellońskiej!!!!
i to od strażaka!!!!!!!!!!
Wii05.01.2024, 21:30
Popatrzcie proszę, na samą górę tej strony i zobaczcie jaką jakość powietrza mamy. Teraz stacja pokazuje 264% ppm. Pomyślcie co było jak stała na starym miejscu. Inna rzecz to świadomość mieszkańców naszego miasta. Każdy krzyczy, wrzeszczy i pokazuje palcem na innych samemu nic nie robiąc. Zmieńcie piece, przestańcie wyrzucać śmieci do lasu, a może wtedy to miasto będzie jakoś wyglądać....
.....05.01.2024, 20:24
zamarzniemy ,a wszytsko dla dobra junii jewropejskiej
Jan Tek05.01.2024, 16:53
Gdyby MPEC przestał kłamać wszystkich dookoła i pozorować działania, to już dawno by nie było problemu z piecami. Ale po co?
Dyrektor i jego pracownicy to kłamcy. Opowiadają, że domy będą podpięte, kasa jest a później się chwalą, że dostali dotacje, o której rok wcześniej mówili, że maja.
Watycha umie dbać tylko o siebie, ale takie zlewania mieszkańców przez urzedników, to nie było nawet za komuny. Kiedyś władza bała się ludzi, dziś władza gardzi zwykłym człowiekiem. Liczą się tylko ludzie z Maniów.
Ewa05.01.2024, 16:28
Jasiek masz rację, zamiast od razu robić geotermię niezależną od nikogo bez konieczności dostaw gazu, w Mieście inwestują w gaz ????. Gdzie logika ????, chyba, że o czymś nie wiemy jako mieszkańcy ????
fan05.01.2024, 14:03
przywieźli stacje badan zanieczyszczenia półwiecza i robia ludzi w ciele A potem się podpisuje jak walczę z smogiem
Kajetan Dzioboń05.01.2024, 13:55
Do Jasiek,
To prawda - tempo rozwoju sieci ciepłowniczej jest minimalne. U mnie w rodzinie jest kilku potencjalnych chętnych na podłączenie do sieci. Z tego co się dowiedziałem, obecnie podłączenia realizowane są w miejscach, gdzie MPEC-owi najbardziej się to opłaca tj. tam gdzie ilość chętnych do podłączenia jest największa (chętni muszą złożyć pisemne zgłoszenie). Pytanie do burmistrza, czy realnym działaniem na rzecz poprawy jakości powietrza nie było by dofinansowanie rozbudowy sieci ciepłowniczej w taki sposób, by nowi klienci mogli przyłączyć się na preferencyjnych warunkach. Jestem pewien, że wielu chętnych by się znalazło gdyby przed ich domem tak czy inaczej prowadzono sieć. Obecnie ciężko jest namówić sąsiadów do złożenia zgłoszenia a to i tak nie gwarantuje, że dany fragment ulicy zostanie przyłączony. Dlaczego nie ma tego rodzaju wsparcia? Czy coś stoi na przeszkodzie, by taki program wdrożyć?
Do redakcji: /.../
Olek05.01.2024, 13:04
taa ale smog nie znika. Największy sukces burmistrza to przeniesienie stacji monitoringu bo tu wszystko jest na odwrót
Nowotarżanin05.01.2024, 12:55
Mam nadzieję, że zgodnie z prawem od 1 maja 2024 będzie przestrzegany zakaz palenia piecem pozaklasowym, przede wszystkim na podmioty gospodarcze w centrum miasta.
Jasiek05.01.2024, 12:51
Od roku 2030 w woj. małopolskim ma obowiązywać zakaz palenia węglem (ekogroszek), a od roku 2050 UE ma zabronić ogrzewania domów gazem. W Bańskiej Niżnej powstaje odwiert o głębokości 7 km, a woda geotermalna ma zostać doprowadzona do nowotarskiej ciepłowni. Tymczasem nowotarski MPEC prawie w ogóle nie rozbudowuje sieci ciepłowniczej w centrum miasta (nie licząc kilku małych inwestycji), a UM dofinansowuje wymianę kotłów, które mają być zakazane. Czy ktoś w Urzędzie Miasta myśli?
kopciuch05.01.2024, 12:20
Myślę, że byłoby lepiej tylko macie mało aktywnych i słabo przygotowanych "specjalistów" w referacie OŚ Panie Burmistrzu. Można by tu trochę przykładów wypisać ale co to zmieni?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl