12.01.2024, 09:00 | czytano: 10733

Jeżeli plan zakopianki zostanie zaakceptowany, będą potrzebne wyburzenia w Zakopanem (zdjęcia)

Projekt rozbudowy ronda im. A. Chramca / zdj. Marcin Szkodziński
Trzeci, środkowy pas do lewoskrętów, przebudowa ronda im. Chramca oraz przeniesienie ul. Szymony. To proponowane zmiany w obu wariantach poprawionej zakopianki, których realizacja będzie wymagała wyburzenia dwóch budynków.
W czwartek 11 stycznia w sali obrad Urzędu Miasta w Zakopanem odbyło się ostatnie z cyklu spotkań z mieszkańcami w sprawie omówienia dwóch wariantów przebiegu nowej zakopianki. Spotkania organizowane są w celu konsultacji pomysłów z mieszkańcami oraz po naniesieniu możliwych uwag stworzeniu trzeciego wariantu “wynikowego”, który ma zawierać możliwe do realizacji pomysły mieszkańców i samorządowców.
Jako pierwszy na spotkaniu głos zabrał burmistrz Zakopanego przypominając historię poprzednich rozmów. - Kiedyś było tak, że był gotowy plan, przyszli geodeci i wbili paliki. Była zajętość całego pasa drogowego w szerokości 45 m. Udało się z dyrekcja uzgodnić, że w planach nie będzie więcej niż 25 m. To nie świadczy o tym, że taka będzie zajętość.
Mam nadzieję, że uwagi samorządów i państwa będą brane pod uwagę przez GDDKiA. Dwa punkty udało nam się już uzgodnić z GDDKiA. Spyrkowka już gotowa, jeszcze Ustup. Te dwa skrzyżowania będą za nami. W pozostałej części będą przedstawiać - zaznaczył Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego

Przybyli na spotkanie projektanci przedstawili mieszkańcom i samorządowcom dwa warianty. Wariant minimalny zakłada nieliczne zmiany bez konieczności poszerzania drogi. Wariant optymalny zakłada poszerzenie drogi, aby pomiędzy pasami ruchu wydzielić jeszcze jeden pas umożliwiający lewoskręt. Dzięki temu pojazdy skręcające w boczne ulice oraz do posesji nie będą blokować pasa ruchu.

Dodatkowy, środkowy pas nie byłby jednak na całym odcinku zakopianki na terenie gminy Zakopane. W miejscach zwartej zabudowy blisko centrum budowa byłaby niemożliwa.

Plany przebudowy drogi zakładają m.in. przesunięcie ul. Szymony w taki sposób, aby wylot ulicy był vis a vis ul. Szpitalnej. Te zmiany wymagać będą wykupienia przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad gruntów i wyburzenia znajdujących się tam zabudowań.
Przebudowane ma zostać także rondo wjazdowe do centrum im. dra Andrzeja Chramca. Przebudowa ronda jest niezbędna, aby umożliwić bezpieczny wyjazd patrolom policji z nowej komendy, która ma powstać na terenach przy Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego. W tym przypadku również niezbędny będzie wykup gruntu i wyburzenie zabudowań.

Jeżeli teren miasta jest przyległy do inwestycji, to dajemy to do dyspozycji, aby jak najmniej wchodzić w tereny prywatne - mówił Leszek Dorula wskazując projektantom działkę miejską przy rondzie. Nie wiemy, czy niewielka działka gminna jest na tyle duża, że uchroni ona właścicieli nieruchomości przed wykupieniem prywatnej posesji.

Spotkanie w Zakopanem było ostatnim z cyklu spotkań z mieszkańcami. Teraz projektanci zbiorą wszystkie uwagi mieszkańców i samorządów i postarają się zaprojektować przebieg drogi w taki sposób, aby odpowiadał potrzebom lokalnej ludności. Projektanci zaznaczają jednak, że ustalony przebieg drogi, nie będzie jeszcze ostatecznym. Obecne prace mają zakończyć się wydaniem Decyzji Środowiskowej, po której kolejna firma przygotuje projekt budowy.
Może Cię zainteresować
komentarze
Ja14.01.2024, 09:41
Czas na brutalna walkie biznesmenów o działki aauuuuu
kątem oka, jak masz dobre pole widzenia13.01.2024, 15:56
Wg. Gargamela , każdy kto pisze prawdę to jest szaleńcem, albo bredzi. Widać ,że już ruszyła kampania , albo raczej kompania obrońców nieudacznika .Ale nie wolno miec zeza?
Gargamel12.01.2024, 23:04
Kuba ma rację .... Kontem nosa bredzi
nieten12.01.2024, 17:52
Całe miasto wyburzyć, byle Warszawa stała w korku krócej. Broń boże nie puszczajmy więcej pociągów po lepszych trasach zamiast tego
But12.01.2024, 17:43
Sprzadają Nosal i zrobią rondo
rolował i filipczył nas pan wystarczająco długo12.01.2024, 17:17
W Zakopanem musi się błyskawicznie budować obwodnicę panie burmistrzu. Tę świnie podłoży pan swojemu następcy , bo pana na nic poza sylwesterem marzeń , czy z dwójką nie było w tym mieście stać. Stanął pan w miejscu już kilka lat temu i tak pan stoi w rozkroku. jest pan mało asertywny m, wypalił się pan bardzo szybko , a tak mieszkańcy na pana liczyli i niestety się bardzo zawiedli . Co pan mieszkańcom obiecał to nic nie zrobił, poza bieżącymi porządkami i ukwieceniem miasta .Górale autochtoni w tym mieście nie mają nic do powiedzenia , a rządzi tym miastem nie pan tylko , deweloperzy , przedsiębiorcy i inne przyjezdne kanalie .Budują co chcą , gdzie chcą i jak chcą na pana oczach .Po wyborach się to musi zmienić .Pan zrobił swoje i panu już dzisiaj dziękujemy .
Loko12.01.2024, 16:05
Ta cala koncepcja to jakis zart. Dwa pasy skoncza sie w Nowym Targu i bedzie wieczny korek. Jak juz chca wyburzac to dwa pasy robic do nowotarskiej. Tam niech sobie stoja a nie w Nowym Targu.
Zak12.01.2024, 14:57
Wyburzać!!!! Krupówki też wyrównajcie będzie wtedy naprawdę ładnie
kuba12.01.2024, 14:33
@kontem nosa
czy jak poszerzysz szyjkę to do butelki wejdzie więcej ???
tak na to należy patrzyć, nie kontem własnego nosa12.01.2024, 12:52
Pół Zakopanego powinni wyburzyć jeżeli nielegały zostały pobudowane i dziś po latach próbuje się coś do normy sprowadzać , a droga musi powstać , bo to jest dobro ogólne ,społeczne a nie jednostki .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl