16.01.2024, 11:25 | czytano: 1906

Pierwsi laureaci tytułu "IROwicz roku"

zdj. Instytut Rozwoju Orawy
ZUBRZYCA DOLNA. Kapituła honorowa Instytutu Rozwoju Orawy nadała tytuły "IROwicza Roku 2023". Tytuł został nadany po raz pierwszy i będzie przyznawany corocznie osobom, przedsiębiorstwom, grupom nieformalnym oraz osobom fizycznym, którzy przynależą lub współpracują z Instytutem Rozwoju Orawy oraz w danym roku kalendarzowym wnieśli znaczący wkład w rozwój Orawy poprzez różnorodne formy działania.
Za wyróżniające się działania w 2023 r. tytuł "IROwicza Roku 2023" kapituła zarządu Instytut Rozwoju Orawy w składzie: prezes Mateusz Horniak, wiceprezes Beata Zembol, skarbnik Mateusz Bosak zdecydowała, iż tytuły "IROwicza Roku 2023" otrzymują:
- 49 Błękitny Szczep im. Marka Kamińskiego Hufca ZHP Kraków-Śródmieście, który działa w ramach Związku Harcerstwa Polskiego - największej w Polsce z organizacji harcerskiej. W Szczepie działa blisko 60 osób, które poza cotygodniowym zbiórkami jeżdżą wspólnie na zimowiska i leśne obozy. Są częstymi gośćmi na Orawie podejmując różnorodne działania społeczne aktywizując mieszkańców Orawy, a w szczególności dzieci i młodzież. W 2023 r. współorganizowali „II Bezpieczne Harce 2023” w Lipnicy Małej,

- UFC Group Ubezpieczenia - od momentu swojego powstania w 2007 roku to dynamicznie rozwijająca się firma z Południowej Małopolski, która zdobyła uznanie swoich klientów dzięki kompleksowemu i profesjonalnemu podejściu do obszaru ubezpieczeń i finansów. UFC Group to nie tylko firma ubezpieczeniowa, to także ich aktywne zaangażowanie w projekty społeczne. W 2023 r. UFC GROUP wspólnie z 49 Błękitnym Szczepem im. Marka Kamińskiego ZHP po raz drugi zorganizowali „Bezpieczne Harce na Orawie” w Lipnicy Małej aktywizując prawie 200 uczniów szkół podstawowych wraz z rodzicami,

- Dariusz Owsiak – mieszkaniec Zubrzycy Dolnej i działacz społeczny i sportowiec – miłośnik piłki nożnej, który od kilku lat angażuje się w działania społeczne w swojej miejscowości. W Instytucie Rozwoju Orawy pisze wnioski o granty i dotacje. W 2023 r. został jednym z 4 głównych pomysłodawców i współorganizatorów „I Wakacyjnego Pucharu Orawy 2023” w Lipnicy Małej, skutecznie również uzyskując wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystki na ten cel.

- Adrian Sandrzyk – zajmuje się obecnie bankowością, miłośnik sportu – zwłaszcza piłki nożnej. Z wykształcenia jest inżynierem, ukończył kierunek Gospodarka Przestrzenna i Rozwój Regionalny na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołątaja w Krakowie. Pochodzi z Orawy, obecnie wraz z rodziną mieszka w Rabce-Zdroju. Przeprowadzka do miasta nie oderwała go od działalności społecznej na Orawie, dzięki czemu w 2023 r. wspólnie z zespołem jest współpomysłodawcą i współorganizatorem „I Wakacyjny Pucharu Orawy 2023” w Lipnicy Małej, który zaaktywizował kilkaset mieszkańców Orawy.

- Michał Torba – mieszkaniec Zubrzycy Górnej, obecnie studiuje na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie na kierunku psychologia, miłośnik koszykówki, wędrowiec górski. W 2023 r. został jednym z 4 głównych pomysłodawców i współorganizatorów I Wakacyjnego Pucharu Orawy 2023 w Lipnicy Małej, aktywizując w ten sposób w sporcie kilkaset orawskich sportowców do wspólnej rywalizacji.

- Krzysztof Chmura - sołtys Lipnicy Małej. Społecznik, aktywista i samorządowiec, członek klubu Masters ASBiRO, Związku Podhalan oddziału Jabłonka. Jest również wspólnikiem w międzynarodowej firmie zajmującej się gospodarką leśną. W 2023 r. został jednym z 4 głównych pomysłodawców i współorganizatorów „I Wakacyjnego Pucharu Orawy 2023”, który się odbył w Jego sołectwie, aktywizując w ten sposób w sporcie kilkaset orawskich sportowców do wspólnej rywalizacji.

- Kaśka Miąskowska-Paniak – to mieszkanka Zubrzycy Dolnej urodzona w 1974r., pochodzi z czteropokoleniowej rodziny leśników. Od najmłodszych lat lubi malować, wypalać w drewnie, majsterkować i robić ozdoby. Zafascynowana kunsztem staroci, zabytków, malarstwa, ubiorów oraz zauroczona nieskończoną barwnością i kreatywnością natury. Zasłuchana w dawne opowieści, ostatnio poszukująca korzeni, zainspirowana historią swojej wsi i ludzi wniosła znaczący wkład w ochronę dziedzictwa historycznego i kulturowego Orawy poprzez wydanie w 2023 r. publikacji pod tytułem „Skondeś ty, cyjześ ty? Dziedzictwo Zubrzycy Dolnej zawarte na starych fotografiach”.
- Edyta Lis – Orawianka mieszkająca od urodzenia w Zubrzycy Dolnej. Z wykształcenia socjolog ze specjalnością socjolog organizacji. Mimo ograniczonego czasu, który dzieli pomiędzy życie prywatne i zawodowe, postanowiła przyłączyć się do opracowania publikacji o Zubrzycy Dolnej, aby wesprzeć działania społeczności lokalnej i tak oto włożyła ogromny wkład w ochronę dziedzictwa Zubrzycy Dolnej tworząc w 2023 r. publikację pt. „Skondeś ty, cyjześ ty? Dziedzictwo Zubrzycy Dolnej zawarte na starych fotografiach”, zapytując siebie i sołtysa „Skondeś ty się w tym projekcie wzięła”.

- Michał Lis – pochodzi z Piekielnika, mieszka w Zubrzycy Dolnej od 2008 r. Z wykształcenia nauczyciel i tłumacz języka angielskiego, przedsiębiorca działający w branży edukacyjnej i tłumaczeniowej. Współorganizator corocznej akcji krwiodawstwa „Orawa dzieli się krwią”. Wspólnie z żoną został jednym z autorów opracowanej publikacji pt. „Skondeś ty, cyjześ ty? Dziedzictwo Zubrzycy Dolnej zawarte na starych fotografiach”, dokonując tym samym ogromnego wkładu w ochronę dziedzictwa historycznego i kulturowego Zubrzycy Dolnej.

- Agnieszka Martyniak – urodziła się i wychowała w Knurowie na Śląsku. Z wykształcenia technik ekonomista. W Zubrzycy Dolnej mieszka od dwóch lat. Do zespołu opracowującego album o Zubrzycy Dolnej dołączyła jak mówi z przypadku nie wiedząc jak wspaniały projekt powstanie. Z każdym spotkaniem zainteresowanie Zubrzycą Dolną, a głównie jej historią pogłębiało się, dzięki czemu włożyła ogromną cegłę w ochronę dziedzictwa kulturowego i historycznego poprzez wydanie w 2023 r. publikacji pt. „Skondeś ty, cyjześ ty? Dziedzictwo Zubrzycy Dolnej zawarte na starych fotografiach”.


Laureaci otrzymali pamiątkowe gratulacje oraz statuetki od zarządu Instytutu Rozwoju Orawy.

opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Miejscowy20.01.2024, 07:38
Magda, a może warto po prostu nawiązać z nimi współpracę...? Może uda Ci się dzięki temu odbudować dom kultury, albo zacznie się dzięki tobie coś dziać i dostaniesz może nawet tytuł.
Z tego co słyszałem szukają osób do działania :)
Magda16.01.2024, 13:11
Kółko wzajemnej adoracji a w Zubrzycy nic się nie dzieje, nawet dom Kultury zburzyli...
Osiol16.01.2024, 11:39
Przyjdzie dzień że już wszyscy dostaną po kilka nagród i co dalej?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl