24.01.2024, 18:00 | czytano: 2621

135 km/h na Kasprowym Wierchu i niemal 85 km/h na Gubałówce. Silne podmuchy wiatru nie ustają

archiwum Podhale24
Od godzin południowych na Podhalu i w Tatrach czuć silne podmuchy wiatru. Z tego powodu nie kursuje dzisiaj kolej na Kasprowy Wierch, a także wyciągi krzesełkowe w Tatrach.
Zgodnie z zapowiedziami synoptyków oraz ostrzeżeniami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Tatrach i na Podhalu zaczął wiać mocny wiatr. W porywach osiąga on prędkość na Kasprowym Wierchu do 135 km/h. Odczuwalne podmuchy wiatru na Gubałówce dochodzą do 85 km/h, a w Zakopanem i okolicznych miejscowościach do 50 km/h. To jeszcze nie są prognozowane przez synoptyków prędkości, które mają osiągnąć w miejscowościach do 75 km/h.
Silne podmuchy wiatru zmusiły obsługę kolei linowej na Kasprowy Wierch do wstrzymania kursowania wagonów. Ze względów bezpieczeństwa nie kursuje także kolej krzesełkowa w Kotłach Gąsienicowym i Goryczkowym.

Na razie wiatr nie wyrządził jeszcze znacznych szkód w drzewostanie i infrastrukturze. Podmuchy mogą jednak przybiera na sile. Synoptycy przewidują, że podmuchy wiatru ustaną dopiero w niedzielę 28 stycznia.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl