NOWY TARG. Radni miejscy podjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego Miasta Nowy Targ. To nowy instrument planistyczny, który ma zastąpić dotychczas obowiązujące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które będzie obowiązywać do końca 2025 r.
Urząd miasta przypomina, że od 1 stycznia 2026 r. sporządzenie planu miejscowego, jego zmiany lub wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla terenu bez planu miejscowego - będzie możliwe tylko wtedy, gdy gmina będzie posiadała plan ogólny. W planie ogólnym określa się strefy planistyczne oraz gminne standardy urbanistyczne a ustalenia planu ogólnego uwzględnia się przy sporządzaniu planów miejscowych. W planie ogólnym można również określić obszary uzupełnienia zabudowy czyli te obszary gdzie będzie można wydawać decyzje o warunkach zabudowy oraz obszary zabudowy śródmiejskiej. Dotychczasowe, obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego zachowują moc.Procedura sporządzania planu ogólnego jest analogiczna jak przy planie miejscowym. Zgodnie z nowymi zasadami konsultacje społeczne będą musiały być organizowane w bardziej zróżnicowanych formach, a spotkania organizowane w ramach tych konsultacji będą się odbywały po godzinach pracy Urzędu Miasta.
Pierwszym etapem tych konsultacji jest składanie wniosków do projektu planu ogólnego. Zgodnie z opublikowanym ogłoszeniem Burmistrza Miasta termin składania wniosków do planu ogólnego mija 29 lutego 2024 r. (i znacznie przekracza minimalne 21 dni wskazane w ustawie). Tak długi termin na składanie wniosków został wyznaczony po to, aby jak największa część zainteresowanych mieszkańców Nowego Targu miała możliwość brania udziału w pracach nad planem ogólnym już na początkowym etapie jego sporządzania.
"O kolejnych etapach sporządzania projektu planu ogólnego będziemy informować mieszkańców miasta na stronach internetowych Urzędu Miasta oraz w sposób przewidziany przepisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym" - zapowiadają urzędnicy.
s/