05.03.2024, 19:10 | czytano: 12306

Nastolatkowie pod wpływem alkoholu. Rekordzista miał 1,98 promila (zdjęcia)

fot. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Sześciu nastolatków z grupy kilkunastu osób w wieku 14-17 lat postanowiło spróbować alkoholu. Zatrzymała ich policja. Młodzież, która zachowywała się nieodpowiedzialnie pochodziła z Zakopanego, Białego Dunajca, Bukowiny Tatrzańskiej, Białki Tatrzańskiej, Podczerwonego, Poronina i Stasikówki. - Do szkół i rodziców zostanie skierowane stosowne zawiadomienie, a w sprawie sprzedaży alkoholu nieletnim będą prowadzone stosowne czynności - informuje asp. sztab. Roman Wieczorek.
Około godz. 17 w poniedziałek 4 marca Policja została wezwana do grupy kilkunastu osób, która pijąc alkohol zachowywała się wulgarnie. Na miejsce dotarły dwa patrole.
- Policjanci otrzymali zgłoszenie, za willą Turnia kilkunastoosobowa grupa młodzieży spożywa alkohol i pali papierosy zachowując się przy tym głośno i wulgarnie. Policjanci wylegitymowali wszystkie osoby (od 14 - 17 lat) oraz sprawdzili ich trzeźwość. Sześcioro z nich miało w organizmie alkohol w przedziale od 0.12 - 1.89 promila - informuje o zdarzeniu asp. sztab. Roman Wieczorek, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. Do najbardziej pijanego młodzieńca wezwany został Zespół Ratownictwa Medycznego, aby udzielić pomocy.

Młodzież, która zachowywała się nieodpowiedzialnie pochodziła z Zakopanego, Białego Dunajca, Bukowiny Tatrzańskiej, Białki Tatrzańskiej, Podczerwonego, Poronina i Stasikówki. - Do szkół i rodziców zostanie skierowane stosowne zawiadomienie, a w sprawie sprzedaży alkoholu nieletnim będą prowadzone stosowne czynności - informuje asp. sztab. Roman Wieczorek.

Policjanci będą teraz prowadzić dochodzenie, skąd u niepełnoletnich wziął się alkohol. - Młody człowiek, który zostanie przyłapany na spożywaniu alkoholu musi liczyć się z konsekwencjami, że odbędzie się sprawa w sądzie dla nieletnich i zarówno on jak i jego rodzice mogą otrzymać karę. Na ogół jest to albo jeden z domowników, albo znajomych, którzy kupują lub częstują nieletniego napojem wyskokowym. Okazuje się jednak, że im wcześniejsza inicjacja alkoholowa, tym większe ryzyko uzależnienia. Zgodnie z treścią art. 15 Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabroniona jest sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych osobom nieletnim. Karalna jest nie tylko sprzedaż lub podawania alkoholu nieletnim w punktach prowadzenia sprzedaży lub wyszynku, lecz także rozpijanie małoletniego - informuje rzecznik prasowy KPP w Zakopanem. - Kto rozpija małoletniego (art. 208 kodeksu karnego), dostarczając mu napoju alkoholowego, ułatwiając jego spożycie lub nakłaniając go do spożycia takiego napoju, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 - dodaje informując o odpowiedzialności.

e/r
Może Cię zainteresować
komentarze
zygf06.03.2024, 22:21
Bo pić to trza umić
.....06.03.2024, 18:16
Jednego tylko nie potrafię zrozumieć, po co karetka? W wakacje gdy chciałam wezwać karetkę do wujka chorego na nowotwór, który nie mógł zrobić ani jednego kroka, a ja byłam po operacji, niestety odmówiono mi
A do takiej patologii zawsze karetka jedzie w pierwszej kolejności.
maruś06.03.2024, 14:59
qazwsx kto nie pił? mnóstwo osób! przeciez pić w wieku 14 lat czy nawet 16 tu to patologia. To że wychowałeś się w takim środowisku nie oznacza, że każdy tak robił.
Gigu06.03.2024, 11:38
Cudownie ludzie nam rosną, nic tylko zostać w tym wspaniałym wschodnim pijackim kraju.
Szambo -Lot05.03.2024, 22:18
Bezstresowe wychowanie 2.0 , komuno wróć !!
qazwsx05.03.2024, 20:19
Kto nie pił w wieku nastoletnim niech pierwszy rzuci kamieniem :-)
Z tym że 20 lat temu to jeszcze jako nastek potrafiłem się zachować po alkoholu - w miejscu odległym, gdzie nikomu nie będziemy wadzić. Było fajnie, były głupie pomysły ale w granicach normy, wracając do ludzi każdego wysztywniało co by nikt nie pomyślał żeśmy pili. Co do uzależnień od młodości, ciężko mi się wypowiedzieć, wybawiłem się za dzieciaka, im się człowiek robił starszy tym bardziej się nie chciało.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl