06.03.2024, 14:49 | czytano: 7279

Rolnicy z Podhala przyłączyli się do ogólnopolskiego protestu. "Zielony Ład jest przepychany ideologicznie" (zdjęcia)

fot. Marcin Szkodziński
40 traktorów przejechało z Zębu do Poronina. Rolnicy z Podhala w ten sposób chcieli pokazać swoją solidarność z tymi, którzy pojechali protestować w Warszawie.
Po godz. 10 rolnicy w traktorach przyozdobionymi biało-czerwonymi flagami wyruszyli na podhalańskie drogi. Chcieli w ten sposób pokazać, że wspierają Ogólnopolski Strajk Rolników, a także tych, którzy dzisiaj (6 marca) protestują w Warszawie.
- Pierwszy postulat Ogólnopolskiego Strajku Rolników jest odstąpienie od tego słynnego Zielonego Ładu. Naszym zdaniem jest to na siłę ideologicznie przepychane. Dużo ludzi mądrych i też coraz więcej polityków zaczyna wątpić w ten Zielony Ład. Da się od tego odstąpić beż żadnych konsekwencji, ale też szkód dla klimatu i dla ekologii - mówił Józef Bobak, współorganizator lokalnego protestu z Podhala.

Rolnicy eskortowani przez radiowozy Policji wyruszyli z Zębu do Nowego Bystrego, gdzie zawrócili i jadąc przez Suche wjechali do centrum Poronina. Następnie ul. Józefa Piłsudskiego udali się w kierunku Białego Dunajca, aby zakopianką wrócić do ronda na Węźle Tatrzańskim i do Zębu.

Rolnicy obawiają się, że dalsze obostrzenia bezpośrednio dotkną także hodowców, przez co utrzymanie zwierząt stanie się nieopłacalne. - Rolnictwo na Podhalu, to głównie hodowla. Mówią o tym ratowaniu klimatu, a te 7-10 % zanieczyszczeń, czy dwutlenku węgla, gazów cieplarnianych emitowanych przez Europę nie uratuje klimatu na całej Ziemi. To musi być systemowo rozwiązane. My też jesteśmy za tym, żeby te zmiany powstrzymać, ale naszym polskim, czy europejskim hodowcom wprowadzają za duże zakazy. To będzie dotyczyło wszystkich. Zwierzęta emitują te gazy, ale to musi być rozsądnie robione, w wolniejszym tempie albo kompleksowo. Nie może tak być, że tylko Europa chce zarzynać rolnictwo, a całe Indie, Chiny, Rosja, a nawet Stany Zjednoczone mogą emitować bez żadnych konsekwencji. To nie za bardzo ma sens - mówił Józef Bobak.

e/r
Może Cię zainteresować
komentarze
fan09.03.2024, 20:42
@ niemądry i nieskromny
O co chodzi z tym kretyństwem nie wiedzą nawet jego twórcy, ciągle to zmieniają i coś dodają. Cel wprawdzie jakiś maja ale nie mają pojęcia jak to osiągnąć. Celem oczywiście jest - depopulacja.
abc08.03.2024, 20:43
Ile jest rolników na Podhalu, którzy utrzymają swoją rodzinę z gazdówki? i TO WIELCY ?
Patriota08.03.2024, 17:14
Do granatnik na komendzie - co ma jedno do drugiego? Rekrutacja i szkolenie a wydawanie rozkazów.
prawdaczyfałsz08.03.2024, 11:04
do Polski ład:nie wprowadzaj ludzi w błąd nie kłam, choć to teraz domena lewackich pajaców, Europosłowie koalicji 13 grudnia głosowali za Zielonym Ładem.Konkrety. Czarno na białym wyniki głosowania ws. rezolucji Parlamentu Europejskiego, popierającej Zielony Ład ? 15 stycznia 2020r.za: 482 (w tym 23 z Polski)

???? Bartosz Arłukowicz (KO)
???? Jerzy Buzek (KO)
???? Jarosław Duda (KO)
???? Tomasz Frankowski (KO)
???? Andrzej Halicki (KO)
???? Krzysztof Hetman (PSL)
???? Danuta Huebner (KO)
???? Adam Jarubas (PSL)
???? Jarosław Kalinowski (PSL)
???? Ewa Kopacz (KO)
???? Janusz Lewandowski (KO)
???? Elżbieta Łukacijewska (KO)
???? Jan Olbrycht (KO)
???? Radosław Sikorski (KO)
???? Róża Thun (KO; dziś Polska2050)
???? Marek Balt (Lewica)
???? Marek Belka (KO/Lewica)
???? Robert Biedroń (Lewica)
???? Włodzimierz Cimoszewicz (KO/Lewica)
???? Łukasz Kohut (Lewica)
???? Leszek Miller (KO/Lewica)
???? Bogusław Liberadzki (Lewica)
???? Sylwia Spurek (Zieloni)
Polski Ład08.03.2024, 10:12
Rolnicy i Podhale... Robienie biznesu pod przykrywką KRUS.

A rolnikom tym prawdziwym przypominam, że to PiS był za Zielonym Ładem
Granatnik w komendzie08.03.2024, 09:11
Do patriota .
A kto tych policjantów rekrutował i szkolił ?????
mieszkaniec08.03.2024, 08:46
Chcieliscie unie ;> To macie co chcieliście .
sawuarek i wiwarek07.03.2024, 22:19
Całymi latami, przez dziesięciolecia, poprzez bezduszne, na zasadzie po nas choćby potop, lekceważenie norm środowiskowych dla maksymalizacji zysku, skazili ekosystem i naruszyli równowagę przyrody na kuli ziemskiej, a teraz wymyślili nierealne ograniczenia żeby przerzucić na społeczeństwa odpowiedzialność za zatrucie toksynami pochodzenia przemysłowego wód w oceanach, gleb uprawnych, powietrza. Teraz ludzie zaprotestują, a oni, choć już dawno jest po fakcie i musztarda po kolacji, odwrócą się na pięcie o sto osiemdziesiąt stopni i nagle powiedzą nam prosto w twarz że to jest nasza wina, no bo byliśmy byli przeciwni ich wspaniałym rozwiązaniom proekologicznym w roku 2024, i że to przez nas dzieci teraz chorują, są alergie, skażone środowisko, itd. Oni przecież w roku 2024 chcieli te wszystkie złe rzeczy ograniczyć, przecież chcieli dobrze, proekologicznie, no ale niestety to my byliśmy przeciwni temu (dziś, w 2024 roku), więc to my odpowiadamy za powszechne skażenie, bo oni oczywiście chcieli temu zapobiec, i to nic że jest 2024 rok, a oni już w latach 1970-tych przenosili najbardziej rujnującą środowisko naturalne produkcję do dalekiego wschodu, zrujnowawszy uprzednio nasz stary kontynent.
Patriota07.03.2024, 20:46
Widziałem nagranie z drona - chłopak stoi spokojnie z polską flagą ok.10 m przed kordonem policji. W pewnej chwili kilku policjantów podbiega do niego i wciąga go do kotła. We trzech przygniatają go do ziemi. Co jest Tusk do cholery grane? I my mamy was wpuścić do samorządów?
Urlich von Pipke07.03.2024, 17:17
Oto treść "Będą kolejne protesty rolników i to coraz ostrzejsze. 20 marca planujemy blokady miast wojewódzkich i naprawdę ostrzegam, że cała Polska wtedy stanie - mówi WP Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Zapowiada, że w Warszawie odbędzie się kolejny protest. Jeszcze nie wiadomo kiedy."
Niektórzy rolnicy mówią, że będą musieli się przebranżowić ale nie chcą tego zrobić. A cóż miał do powiedzenia producent mioteł, szczotek. Przebranżowił się i tyle.  Zalecam ostrożność rolnikom nie zróbcie niczego co spowoduje, że cześć spoleczeństwa sie od was odwróci. Zbiegiem okoliczności, a może nie, jakoś ta sytuzcja z całą pewnością odpowiada Putinowi. Bez wątpienia protesty wspiera pis. Czy chcemy aby wojna wkroczyła do Polski?
Dotacja07.03.2024, 13:37
Ten z beczką do wywozu szamba to też Rolnik czy tylko zamaskowany szambiarz na kursie .
Gdzie i ile rolnicy z Podhalu oddają do skupówj jakiekolwiek plony i co my podatnicy mamy z tych darmozjadów bo my wszyscy na nich robimy
prawdziwa twarz07.03.2024, 12:14
Pałowanie, gazowanie, szarpanie i deptanie polskiej flagi. Takie sceny zafundowała protestującym rolnikom "nowa władza" tzw koalicja 13 grudnia,jeszcze na razie nie strzelali z broni gładkolufowej do rolników jak miało to miejsce za poprzednich rządów thuska gdzie ofiarami stali się protestujący górnicy?
Sikiera07.03.2024, 11:52
Jesce dobrze nie zacyni rzondzić a juz siy syćko sypiy tak robiyli downiyj tak robiom i teroz a motoły głosujom,dostaniyciy tak w ciyry ze bedziyciy beceć ja barany
a co!07.03.2024, 09:42
Z takim sprzętem to na pewno nas wyżywi taki z niego rolnik jak ze mnie astronom! Zabrać mu dotacje i zaraz będzie świecić gołym tyłkiem!
Zagadka07.03.2024, 08:07
Przypadkiem na trasie protestu wysypano dwie wywrotki kostki brukowej oj oj stary nr już zgrany
A rzucający kostka wszyscy prowokatorzy ubrani na czerwono to już tez przerabiane stary nr
oj prawda , prawda07.03.2024, 07:56
Niestety i na szczęście są zdjęcia na których policjant w chełmie schyla się po kostkę i rzuca w tłum ROLNIKÓW.Oj OJ ciężko będzie kierwińskiemu z tego się obronić . Podobnie jak płonąca budka przed am. rosija
Aga07.03.2024, 06:10
Zielony lad ,tylko dla niektórych ładnie brzmi a to zwykle dobicie ludzi nic już nie będzie wolno ogródka działki a już krowa ???? przecież jej odchody szkodą przyrodzie jeśli teraz się nie obudzimy będzie źle ,i nic z tych pięknych domów samochodów jak przyjdzie głód a przyjdzie UE zadba o to ,mają żyć tylko elity ......brawo rolnicy chłop musi pokazać panu gdzie jego miejsce
Aga07.03.2024, 06:10
Zielony lad ,tylko dla niektórych ładnie brzmi a to zwykle dobicie ludzi nic już nie będzie wolno ogródka działki a już krowa ???? przecież jej odchody szkodą przyrodzie jeśli teraz się nie obudzimy będzie źle ,i nic z tych pięknych domów samochodów jak przyjdzie głód a przyjdzie UE zadba o to ,mają żyć tylko elity ......brawo rolnicy chłop musi pokazać panu gdzie jego miejsce
Dbajmy o siebie07.03.2024, 05:43
Ciekawe ilu jest rolników takich którzy żyją z rolnictwa a ilu takich co tylko płacą KRUS żeby dostać emeryturę a tam gdzie są zatrudnieni to pracują na lewo.
Profeta06.03.2024, 21:51
Aby mieć pełny obraz rzeczywistości, trzeba obejrzeć i TV Republika, i TVN. Przeczytać "Gazetę Polską" i "Gazetę Wyborczą". A potem pomyśleć, posprawdzać, przyjrzeć się rzeczywistości, poczytać o historii i zacząć wyciągać wnioski.

A mój wniosek jest taki, że p.Tusk robi dokładnie to samo, co robił między 2007 a 2015, czyli bezrefleksyjnie realizuje politykę UE i za kilka miesięcy obejmie jakieś intratne stanowisko w tejże.

Tuska nie obchodzą ani rolnicy, ani sądy, ani media, ani żadna jakaś tam Polska. Miał do wykonania zadanie zrobienia "porządku" w Polsce i właśnie go robi w sposób sobie właściwy, otaczając się miernymi ministrami (na ich tle- Kołodziejczaka, Kotulo, Szłapki itd. rzeczywiście można uznać p. Tuska za męża stanu), stosując wręcz po mistrzowsku techniki manipulacyjne (wszystko jest winą pisu; oni rozkradli państwo, więc nie ma kasy; popierają ich tylko biedni, niewykształceni oraz ze wsi itp.) i nie przywiązując żadnej wagi do składanych obietnic.
Zuzula06.03.2024, 21:24
Pieniądze z UE to rolnicy biorę,ale UE to zło.Skoro tak niech przestaną brać dotacje i zaczną płacić normalne składki jak każdy przedsiębiorca,a nie grosze co 3 miesiące...powinny być większe kontrolę tych pseudo rolników, bo większość pół to stoi odłogiem.....
MAMUSIU RATUJ06.03.2024, 21:13
A co na to naczelny rolnik z pis wojciechowski?
jarek06.03.2024, 20:57
Zielony ład - to jest dobry zarobek dla wybranych
jarek06.03.2024, 20:52
Wytnijcie Rolników - będziecie żreć robale GMO i inne dziadostwo zrobione na drukarkach a płacić będziecie jak za woły.
skandal06.03.2024, 20:07
Do konsument.Opamiętaj się i nie pisz głupstw. To wstyd i hańba co ty wypisujesz. Oby twoje dziecko nigdy nie było bite przez rząd 13 grudnia. Módlce sie aby wasze 15 letnie dzieci nie brało tabletki - po
jaga206.03.2024, 19:51
W tle zadbane gospodarstwo ,jak takiemu pomóc
Vvvv06.03.2024, 19:43
Rolnicy na Podhalu z jednym hektarem pola i minimum dwoma pensjonatami i my na takich musimy zapie
do mówię jak jest06.03.2024, 19:34
Szanowny oglądaczu jedynej prawdziwej telewizji Republika.Tacy właśnie ludzie którzy lubią zakłamanie obłudę cynizm są przez tą TV manipulowani ,a wywoływane emocje mają prowadzić do takich zachowań jak dziś było widać czyli chamstwa i prowokacji.Najpierw otumaniało Polaków TVPINFO teraz skrajnie prawicowa nacjonalistyczna TV REPUBLIKA.Wiele lat mieszkałem za granicą i oglądałem wiadomości różnych telewizji ale kiedy przełączyłem na TVPINFO to wtedy dostawałem olśnienia i widziałem jak wygląda świat według autokratów PIS.Było to coś tak ohydnego że można było płakać .I jak teraz słyszę że TVREPUBLIKA jest dla kogoś autorytetem to na prawdę żal mi takich ludzi żal. A do Maćka...napisał Pan mnóstwo prawdy
S-40006.03.2024, 19:16
Maciek sPOKO z czasem tobie tez zabiorą samochód dom bo nie spełnia zielonego certyfikatu
ZUS-sowiec06.03.2024, 19:05
,,konsument? trafia Cię szlak , że co niektórzy ubezpieczają się w KRUS-się nie hodując nawet kury. Jaki ma problem obecny rząd aby to zmienić ? Obecna władza może dziś wszystko! Do kogo masz żal?
gazda06.03.2024, 17:59
A to w Zębie w Poroninie są rolnicy, chyba do dopłat. Szkoda tych maszyn traktorów kupionych za dolary lub euro bo przecież nie z rolnictwa, nigdy się nie z amortyzują
Maciek06.03.2024, 17:38
Dotacje unijne, dopłaty bezpośrednie, tańsze paliwo, preferencyjne kredyty, dopłaty do nawozów, KRUS i zboże 2,3 x droższe niż ukraińskie. A tym co mówią o zgniłym zbożu z Ukrainy: a ile pisiorskich firm sprowadzających je z Ukrainy zablokowaliście? Żadnej. Bo 87 % rolników głosowało na PiS?
Jako konsument wolę tańsze produkty, jeśli tylko będą trzymać się norm.
Wysypano z wagonów zboże. Pechowo tylko, że nie było tam jakoś zgniłego. Chyba złośliwie we wtorki przyjeżdża zdrowe.... kmiotki myślą, że już wszystkie rozumu pozjadały. Mnie nie stać nawet na jedno koło takiego ciągnika. Może dostanę unijną dopłatę. Biznes powinien podsumować straty w transporcie i wystąpić do sądu z roszczeniami do organizatorów blokad . Ładne te ciągniki za 600 tysięcy. Nawet jak na kredyt, to niezłe muszą mieć dochody, że im ktoś tyle pożycza. Moja, całkiem niezła płaca to za mało.
A czytam w komentarzach, że taki ciągnik to na wsi standard i żaden luksus.
I jeszcze wieś..... mają czelność jęczeć, że im źle? Bezczelność!
001506.03.2024, 17:02
Dopiero widziałem transmisję jak to milicjanci bili Polskiego rolnika nie mam i nie będę miał dobrego zdania o teraźniejszej milicji jak było za komuny jest i Teraz
Mówię jak jest06.03.2024, 16:54
Ty, "konsument" włącz sobie prawdziwe media (np. TV Republika) i zobacz jak policja Tuska rzuca kostką brukową do stojących za barierkami rolników. A potem pisz brednie.
PL06.03.2024, 16:50
Bardzo się rolnicy popisali w Warszawie wyrywając kostkę brukową i raniąc policjantów, no naprawdę sama kultura. Popierający protesty zobaczycie w sklepach jak się rolnikom zacznie opłacać.
Do z ostatniej chwili06.03.2024, 16:46
Przepraszać to powinien PIS za to co zrobił i robi dalej.Hipokryci i awanturnicy zniszczyli demokrację relacje międzyludzkie i wylasowali mózgi tym którzy tak jak Ty piszesz bzdury.Policja jest od robienia porządku a protestować to rolnicy mogą przeciw PIS który wpuszczał przez rok zboże do Polski stworzył zielony ład a teraz odwraca kota ogonem i prowokuje dla rozróby.Niech przeprosi Pan Terlecki z 1 miejsca na liście który tak bronił Pana Wojciechowskiego twórcę ruskiego zielonego ładu
konsument06.03.2024, 16:35
Najpierw tworzyli zielony ład a teraz napuszczają rolników na Państwo.Ot cały PIS.To co się stało przed chwilą w Warszawie to skandal!!!To tak protestuje Polski rolnik.Awantury petardy chamstwo i awanturnictwo to jest forma protestu?Rzucanie butelkami do Policji to jest protest?!!!To jest zwykła prowokacja ,ruska prowokacja rękami polskich naiwniaków.A tak nawiasem to szlag mnie trafia jak cała rzesza rolników ubezpiecza się na KRUS nie uprawiając nawet ara ziemi.Ba wielu z nich nigdy nie chowało nawet kury!Ale wszyscy gdzieś pracują ,a chodzi tylko o ubezpieczenie.Weź ekipę na budowę to o rachunku zapomnij tylko kasa.Ale podatku nie płaci nikt.Na krusie powinni być ubezpieczeni tylko ci co uprawiają rolnictwo i mają z niego dochód a nie farbowane lisy.Ale jakby Państwo miało zrobić z tym porządek to by dopiero były protesty.Tragedia
Anka06.03.2024, 16:21
Może w końcu ludzie przejrzą na oczy i zrozumieją czym jest ten "zielony ład" i cała UE!
orange06.03.2024, 16:08
nie dosyc ze bandera to jeszcze wywieszona na przyczepie do obornika..wstyd aha zeby nie bylo protest popieram !!
Z ostatniej chwili06.03.2024, 16:07
Policja w Warszawie dopuściła się prowokacji względem pokojowo protestujących rolników, użyto siły i gazów łzawiących. Może posłanka Platformy z Poronina Jagna Marczuajtis i inni działacze PO z Podhala /.../ przeproszą za to społeczeństwo?
Grzmot w nocniku06.03.2024, 16:01
Do konan ale ty jestes prosty człowiek...nie masz zielonego pojecia o Unii Europejskiej to glupot nie pisz.
zetor06.03.2024, 15:58
Po tym jak dziś rolnicy zaatakowali policję "protestując" w Warszawie wiedząc, że Zielony Ład został wstrzymany przez KE, to już raczej niewielu nie-rolników będzie popierać ich postulaty. Wstyd
Leszek06.03.2024, 15:50
A w Warszawie zomowcy tuska biją i gazują rolników!!! Ludzie obudźcie się!
Byly rolnik06.03.2024, 15:39
Jechać wpierw pod biura pisu w okolicy. To są sprawcy całego zamieszania. Tuska za kilka miesięcy będziecie rypać jeśli nic z tym nie zrobi
Konan Destylator06.03.2024, 15:23
Zawsze mówiłem że ta cała UE to przykrywa niemiec... Ktoś kiedyś powiedział że III rzesza kiedyś przejmie władzę bez wojny.A tak w ogóle to warto zasięgnąć wiedzy i sprawdzić że ojcom założycielom Unii nie o to chodziło co teraz się dzieje...
mądry i skromny06.03.2024, 15:07
Ciekawe czy choć jeden z tych rolników ma pojęcie o co chodzi z tym Zielonym Ładem.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl