13.03.2024, 11:10 | czytano: 7009

Starostwo Nowotarskie przeszło na pełną obsługę cyfrową. Ewenement w skali kraju

Zespół informatyków Starostwa Powiatowego w Nowym Targu. Fot. Z archiwum BSI
Zespół Informatyków Starostwa Powiatowego w Nowym Targu zbiera same pochowały za swoją pracę. Praktycznie każdą sprawę mieszkaniec powiatu może w urzędzie załatwić przez internet. Na cyfrowe dokumenty przerzucili się również urzędnicy.
Procesy cyfryzacji np. w bankach już dawno nikogo nie dziwią - robimy przelew z telefonu, przez komputer zakładamy konto, płacimy cyfrowymi pieniędzmi w kasie sklepu. A co z urzędami? Urzędy od 2008 roku rozpoczęły proces drogi do cyfryzacji usług. ePUAP został uruchomiony 14 kwietnia 2008 r. i od tego dnia teoretycznie wszędzie można złożyć wniosek do urzędu drogą elektroniczną. Ale mamy 2024 i nie we wszystkich urzędach ePUAP już działa.
- Jesteśmy w pełni elektroniczni, obsługujemy elektroniczne projekty budowlane (można składać projekt budowlany elektronicznie) i wszystkie nasze jednostki mają ePUAP oraz co ważniejsze - uruchomione, działające skrytki e-doręczeń - podkreśla Radosław Jastrzębski, Główny Specjalista ds. Systemów Informatycznych w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu.

Urząd przyjmuje elektroniczne wnioski o pozwolenie na budowę, wydaje i wysyła cyfrowe decyzje. Dodatkowo bez wizyty w urzędzie można dzięki usłudze paczkomatu m.in. wymienić tablice w samochodzie czy nadać pismo lub przesłać dokumenty do Starostwa Powiatowego w Nowym Targu za 5,99 zł (za pomocą dedykowanego kreatora na stronie www starostwa).

- W przypadku tablic rejestracyjnych odbiór następuje tylko w paczkomacie przy siedzibie urzędu – bo tylko ten paczkomat jest specjalnie dostosowany do wymiaru tablic rejestracyjny. Stare tablice razem z wypełnionymi wnioskami i drukami wysyłając do nas można oczywiście zgiąć – natomiast nowe muszą być wydane nienaruszone. To ogromny skok technologiczny – przyznaje Jastrzębski.

Teraz urząd i podległe mu jednostki przeszły również na elektroniczną obsługę dokumentów. Każde pismo papierowe, jakie wpływa do starostwa, jest skanowane i dalej procedowane już w formie elektronicznej – kartka papieru zaś trafia od razu do archiwum, a naturalne pismo elektroniczne obsługiwane jest w swojej cyfrowej postaci.

Taką możliwość daje system EZD RP (czyli elektroniczne zarządzanie dokumentacją w administracji publicznej). Powiat Nowotarski wziął udział w pilotażowym programie prowadzonym przez NASK (tj. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) mającym na celu wypracowanie dobrych praktyk dla bezpiecznej usługi chmurowej SaaS EZD RP dla samorządów (SaaS to skrót od Software as a Service czyli oprogramowanie jako usługa – to forma udostępniania oprogramowania w chmurze, w którym dostawca rozwija i utrzymuje aplikacje, zapewnia ich automatyczne aktualizacje i udostępnia oprogramowanie za pośrednictwem Internetu).

- Dlaczego przystąpiliśmy do projektu? Bo nie każdy, szczególnie mały samorząd, może pozwolić sobie na wdrożenie EZD RP na własnej infrastrukturze lub nie może liczyć na pomoc NASK-u. A my takie wsparcie możemy realizować. Zaś jako dostawca usługi SaaS jesteśmy dla NASK partnerem i jesteśmy objęci wsparciem serwisowym – mówi Radosław Jastrzębski. - System EZD RP pozwala na pełną transparentność obiegu dokumentów – w systemie EZD nie da się podmienić kartki papieru – wszystko jest ewidencjonowane i nie da się nic skasować, bo po każdej akcji odnotowywany jest ślad w systemie, zaś same procedury przetargowe realizowane są za pomocą platformy przetargowej, uniemożliwiającej jakakolwiek ingerencje w proces zamówienia publicznego.

- Nasz powiat jest chyba jedynym powiatem w kraju, który przeszedł całkowicie na pełną elektroniczną obsługę dokumentów zarówno u siebie jak i w jednostkach podległych. Jeszcze pozostał nam szpital, który jest już jednak na ścieżce wdrożeniowej - mówił na sesji powiatowej Radosław Jastrzębski. - To pionierskie rozwiązania w skali kraju. Nie ma samorządu, który na chwilę obecną jest w stanie innym samorządom świadczyć tego typu wsparcia.

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego były procedowane cztery uchwały przygotowane przez sekretarza powiatu Bartłomieja Garbacza, który koordynował i nadzorował pilotaż SaaS EZD RP, na mocy których sformalizowano pomoc w uruchomieniu systemu obiegu dokumentów przez Powiat Nowotarski pierwszym czterem samorządom.
- Chciałbym podziękować Zarządowi jak i Radzie Powiatu, że pozwalają nam w naszym powiecie tworzyć systemy cyfryzacji kraju, gdzie jesteśmy pionierem – dodał Jastrzębski.

Pod tym względem powiat nowotarski, jest liderem w kraju. W całym kraju obowiązek użytkowania systemów EZD będzie obowiązkowa m.in. dla wszystkim samorządów od końca 2026 roku.

W imieniu radnych zaangażowania i pionierskich działań pogratulował informatykom starostwa, radny Bartosz Leksander podkreślając, że są to wyjątkowe działania w dobie coraz częstszych zagrożeń cyfrowych. - My tego nie dostrzegamy, na szczęście starostwo ma sztab ludzi, który nad tym czuwa – zaznaczył. - Chylę czoła, wielki szacunek się należy.

- Mam wspaniały zespół pracowników, któremu chciałbym podziękować, bo bez niego nie osiągnęlibyśmy tego, co udało nam się osiągnąć - dziękował Radosław Jastrzębski.

Starosta Krzysztof Faber dodał, że całe to osiągnięcie to także zasługa zarządu oraz sekretarza powiatu Bartłomieja Garbacza, który bezpośrednio nadzorujące i koordynuje prace zespołu informatyków. Wspomniał także, że nawet na krakowskich uczelniach wyższych, w kręgach naukowych to, co robią informatycy Starostwa w Nowym Targu, jest zauważane i doceniane. - Są efekty ich pracy – podkreślił.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
...16.03.2024, 21:45
W komenatarzach jak zawsze tłum specjalistów z dziedziny krytykowania i nieróbstwa ????????
Jarosław polskę zbaw15.03.2024, 16:49
skoro cyfryzacja na całego to co drugi do zwolnienia teraz w pasjansy nie ma gry w czasie pracy
Ahoj15.03.2024, 13:44
Brawo sawuarek i wiwarek! Ewenement jak się patrzy, no naprawdę jest się czym chwalić!???? Oj lubice tam grać w takie gry???? czekać tylko na odpowiedniego przeciwnika. Wielki wyczyn w poście, jaja - istne jaja, które muszą znosić Ci, którzy tam faktycznie Pracują!
no p15.03.2024, 10:22
wstyd się chwalić kiedy w miescie sa dziury w zasiegu.kiedy coś zalatwialam w urzędach powiatowych, to słyszałam ;.jak to nie ma zasięgu.do tego popychanka od biura do biura.a w powiatowym domu kultury nic się nie dzieje,tylko zajęli budynek sokoła .
venti14.03.2024, 23:04
No i super Pytanie nasuwa się mi jedno .Ilu urzędników zwolniono dzięki systemowi elektronicznemu??? Wydaje misie skoro taki przeskok mamy to powinna zmniejszyć się ilość urzędasów!!!!
sponsor 500+14.03.2024, 21:24
kurczątko o małym mózgu
wyglądają najbardziej transparentnie
dzięki właśnie informatykom
to co brakuje to ściąganie opłat za banary na drogach powiatowych
przylepiane przez prawice i pis
o, kurczątko13.03.2024, 20:09
A jak teraz będą wyglądały przetargi w Starostwie i PZD?
Jola13.03.2024, 19:45
No i w końcu nie trzeba będzie się gimnastykować z nadętymi paniami, które łaskę robią że pracują...
sawuarek i wiwarek13.03.2024, 19:42
To wszystko to jest taka trochę sztuka dla sztuki i silenie się na wykorzystanie cudownych nowinek informatycznych, a popatrzmy na to wszystko tak trochę przyziemniej: ktoś w urzędzie musi ten wniosek online odebrać, podjąć decyzję (względnie podjąć decyzję o zezwoleniu na podejmowanie decyzji przez AI), przenosić te tablice z miejsca na miejsce, konserwować je, szmatką przecierać kurz, itd. Bardzo popularna była kiedyś przed laty powieść Waldemara Łysiaka "Szachista" w której to as angielskiego wywiadu, polujący na Napoleona, usiłował zwabić go na przynętę w postaci inteligentnej maszyny do gry w szachy w środku której siedział niewidoczny człowiek i ręcznie zawiadywał wszystkimi figurami na szachownicy za pomocą misternie przygotowanych dźwigni; niestety, ta tzw. "pełna obsługa cyfrowa" Starostwa bardzo mi przypomina tę 19-wieczną maszynę do gry w szachy - koniec końców to i tak człowiek w niej wszystko robi, od wprowadzenia danych do systemu aż po wzięcie służbowej odpowiedzialności za podejmowane decyzje i zaklejenie koperty z polizaniem znaczka przy wysyłaniu decyzji do klienta, czy też pozamiatanie rzeczywistą miotłą rzeczywistego kurzu który gromadzi się na rzeczywistej podłodze w rzeczywistym pomieszczeniu w którym przechowywane są rzeczywiste tablice.
Mieszkaniec N.T. - żeby ludzie wyrazili zgodę na czytniki to najpierw władza musiałaby zdobyć sobie taką mało sobie znaną rzecz jaką jest zaufanie, a to zaufanie póki co jest w społeczeństwie dowolnie bliskie zeru, po prostu nie mamy podstaw im ufać. Droga do prawdziwej cyfryzacji wiedzie poprzez zdobywanie sobie zaufania społecznego przez urzędy, co jest żmudną, mało efektowną, monotonną pracą u podstaw, a przed czymś takim nasi urzędnicy uciekają; oni wolą efektowne popisy.
autor13.03.2024, 18:57
Radek jeszcze do kwietnia.
Krevan Espane ae Junginklaine13.03.2024, 18:47
Radku! Gratulacje dla Twojej ekipy! Kawał dobrej roboty! A malkontenci niech się dalej grzebią w tym dole na pustyni - jak to było w tym dowcipie o słoniu :)
Interesant13.03.2024, 17:04
Szukam usługi tego paczkomatu i nic
Basia13.03.2024, 15:46
Brawo PAnie RAdku i całej ekipie informatyków za ich zapał pracowitość.OBy wszystkie jednostki i ich kierownicy to rozumieli że ta informatyzacja jest niezbędna .
Polaczek13.03.2024, 15:20
WP także maja EZD i nikt nie pisze ze to fenomen..
To nie kaplica, to urząd13.03.2024, 14:40
Nadal modlą się radni przed sesją rady powiatu nowotarskiego ?
Mikus13.03.2024, 14:30
Ja pi...Co najmniej jakby zaprogramowali system.Ludzie oni go tylko wdrożyli
e213.03.2024, 14:02
Wystarczy mała awaria i jesteśmy delikatnie mówiąc w "średniowieczu" - nic nie załatwimy!
Zdziwiony13.03.2024, 13:46
Kryptoreklama kierowników urzędu kandydujących w wyborach.
Janosik13.03.2024, 13:45
Za co ich chwalić. To jest ich obowiązek wdrażać programy, a nawet ich nie tworzą. Za to biorą pieniądze. A czy zasłużyli to się okaże w praniu. Jak do tej pory, żadnej redukcji etatów w starostwie nie widać. I w ogóle po co nam powiaty, skoro przy skali obecnej cyfryzacji z powodzeniem wystarczyłyby gminy. Należy zlikwidować ten niepotrzebny dodatkowy szczebel samorządu, jakim są starostwa.
orange13.03.2024, 12:32
Rozumiem ze teraz zostaną znacząco zredukowane etaty !!!
Pfffffffff.......13.03.2024, 12:31
no i teraz tylko prąd wyłączyć i wszystko idzie w las......
Osiol13.03.2024, 12:17
By ulżyć podatnikom (filansowo) wiadomo jaki jest następny krok
Im wyższy szczebel w urzedzie tym możliwe większe oszczednosci a później Al zero kosztów (a i nieprzekupna) urząd czynny 24/7 brawo brawo bardzo dobry kierunek
Buka13.03.2024, 11:59
Starostwa wdrożył pierwszą w 100% cyfryzację w Polsce, w celu nieskończonego przedłużania wydania decyzji o pozwoleniu budowy biogazowni w Rabie Wyżnej.

Brawo!
Jasiek13.03.2024, 11:55
Czyżby sukces przedwyborczy niektórych polityków wymienionych na końcu artykułu?
Szur13.03.2024, 11:47
Obsługa cyfrowa = cyfrowa kontrola. Jakoś wolę żeby partnerem w rozmowie/interesach był drugi człowiek, a nie maszyna.
wyborca13.03.2024, 11:38
Brawo za system, chociaż starostwo to zbędna instytucja. Organy gmin/miast są wystarczające. Duży minus za krypto kampanię wyborczą Garbacza. I chyba to nie po drodze z przepisami PKW.
Mieszkaniec N.T13.03.2024, 11:25
Ciekawe. Gdzie czytniki do e-dowodu. Za każdym razem na każdym wniosku trzeba wklepywac wszystkie swoje dane. Daleko jeszcze Wam do pełnej cyfryzacji, nie ma co więc się chwalic
korek13.03.2024, 11:14
trzeba przed wyborami sobie laurek narobic
autor13.03.2024, 11:13
Brawo!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl