15.03.2024, 10:01 | czytano: 7278

Postępy prac przy budowie zakopianki w rejonie Nowego Targu (zdjęcia)

zdj. Podhale24
Dziś kończy się trzymiesięczna przerwa zimowa na budowach dróg krajowych. Wykonawcy nie zawiesili całkowicie prac i realizowali je na tyle, na ile pozwalała na to pogoda. Ze względu na ostrzejszy klimat do końca marca trwa przerwa na budowie górskiego odcinka nowej zakopianki z Rdzawki do Nowego Targu.
- Budowa ponad 16 km nowej zakopianki jest realizowana w górskim terenie. W najwyższym miejscu, w okolicy węzła Obidowa, inwestycja biegnie na wysokości 800 m n.p.m. Te specyficzne warunki terenowe wiążą się też z trudnymi warunkami klimatycznymi – zima w Gorcach przychodzi wcześniej i trwa dłużej niż na nizinach. Dlatego też przerwa kontraktowa na tej budowie trwa cztery miesiące, od początku grudnia do końca marca - przypomina Kacper Michna.
- Tej zimy na terenie budowy prowadziliśmy prace ziemne w zakresie przygotowania drenażu w pasie między jezdniami i rowów odwadniających. Wzmacnialiśmy stożki przy wiaduktach, betonowaliśmy płytę wiaduktu, montowaliśmy bariery energochłonne na wiaduktach i oświetlenie na estakadzie w Lasku - wymienia rzecznik GDDKiA.

Budowa jest zaawansowana w 88 proc. Według planów zakończona ma być w październiku.

W Nowym Targu, na węźle obok Castoramy zostało do wykonania kilka nasypów i pomalowanie linii na jezdni. Podłączone są już latarnie i w większości już jest położona warstwa ścieralna. Z kolei węźle koło dawnego kombinatu - trwają ostatnie prace ziemne i pierwsze prace wykończeniowe - montowane są barierki i latarnie. Warstwa ścieralna już jest wszędzie.

W Klikuszowej, gdzie powstaje największy węzeł pracy jest znacznie więcej. Część z wiaduktów wyrasta dosłownie w powietrzu - wciąż trwa nadlewanie betonowych łączników, usypywanie zjazdów i dowożona jest ziemia oraz kruszywo. Jednak poza samymi wjazdami na estakady - warstwa ścieralna jest wylana na większości węzła.

GDDKiA, kk, s/
Może Cię zainteresować
komentarze
z tąd16.03.2024, 20:28
@ zakopianka.W pomarańczowych kubraczkach mimo mrozów coś przy tym węźle robili.Skupiona byłaś tylko na prowadzeniu autka ,drodze, nie na otoczeniu drogi (szkoda,kierowcy to robią posiadacze prawo jazd nie ). Mierzyli,coś tam robili.
P.16.03.2024, 12:01
Przerwa zimowa to jakiś kosmiczny wynalazek GDDKiA.
No i ta jedna koparka oraz dwóch potpieraczy łopaty nie jest w stanie wyrobić się w terminie.
King of the Spisz16.03.2024, 11:36
W zdecydowanej większości grube roboty już zdobione, kwestie wykończeniowe to tylko kwestia mobilizacji większej ilości ludzi a komentujący szczekają... Choćby nawet była obsuwa to raczej w tygodniach liczona a nie miesiącach.
I tak pierwszy krok w odkorkowanie nowego tergu za niedługo stanie się faktem, mam nadzieję że po budowie zakopianki wysiłki i środki zostaną przerzucone na południową obwodnice
ale jajka,16.03.2024, 10:08
Poczekamy.Dobrze że przez 8 lat nie było przy tym Tuska,Nowaka i Wincentego.
zakopianka16.03.2024, 09:53
@z tąd jeżdżę codziennie kilkanaście razy obok węzła Klikuszowa. Od grudnia nie było tam ani jednego pracownika. Tam pozostało najwięcej pracy. Może na innym odcinku coś robili, ale tam nic.
z tąd15.03.2024, 21:19
Sami malkontenci komentują.Pracowali przy zakopiance całą zimę,widziałem.Pewnie marudy poruszają się autkami tylko po mieście(no bo nauki jazdy teraz uczą jazdy tylko na trasie egzaminacyjnej) generując korki,a można z buta te pre set metrów.Super.
qazwsx15.03.2024, 20:30
Nie wierzę w ten termin. Za dużo odcinków nie jest ukończonych. A zostało tak naprawdę pół roku, pół roku to na montowanie barierek, malowanie padów, kładzenie nawierzchni a nie lanie betonu. Chyba że będą się spieszyć tak jak Ci od kolei - parę miesięcy i będą do poprawki. Jak pojedzie się na wiosnę 2025 to będzie dobrze
Loko15.03.2024, 13:03
Ta droga miala byc oddana w sierpniu 2023. W tekscie ani slowa czemu pierwotny termin nie dotrzymany.
as15.03.2024, 10:54
Moze i otworzą chociaż jeden pas ale na pewno nie w tym roku , bardziej prawdopodobne to 2026 .
koalicjant15.03.2024, 10:48
tak do doprecyzowywania ,październik ale którego roku 25 czy 26 bo przy takim ślamazarnym prowadzeniu robót ciemno to widzę
zakopianka15.03.2024, 10:30
Zima w tym roku jest bardzo łagodna. Można było przez większość czasu prowadzić prace. Zmarnowano kupę czasu. Pewnie jeszcze będą chcieli wydłużyć termin oddania.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl