15.03.2024, 14:55 | czytano: 3487

Staw rekreacyjny w Krościenku nabiera kształtów (zdjęcia)

zdj. UG Krościenko nad Dunajcem
Trwają intensywne prace przy budowie kompleksu sportowo-rekreacyjnego w sołectwie Zawodzie w Krościenku nad Dunajcem. Na przygotowanym odpowiednio podłożu wbudowywana jest geowłóknina i nieprzepuszczalna geomembrana PEHD, która stanowi barierę syntetyczną - uszczelniającą staw.
- Zakres prac obejmuje również budowę piaszczystej plaży, przebieralni plażowych, montaż ławek parkowych, koszy na śmieci, ścieżek pieszych oraz oświetlenie terenu - wymienia Krystyna Kubik z Urzędu Gminy w Krościenku nad Dunajcem.
Inwestycja jest współfinansowana w ramach konkursu Małopolska Infrastruktura rekreacyjno-sportowa „MIRS” 2024.

opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
marek18.03.2024, 10:31
Jak już tak ustawiacie parkomaty,żeby ludzie uciekali z Krościenka to ustawcie też parkomat na ul.Targowej przy tej wiacie zadaszonej.Parkują tam co dzień 3 auta już by jakiś pieniądz był!!!
Tadeusz17.03.2024, 21:53
Wiwarek,
No więc przyjeżdża turysta w zimie do Gminy. Jakie trakcje na niego czekają ? Stoki, ścieżki narciarskie biegowe ? Lodowisko (dobrze, że przedsiębiorca udowodnił, że można na tym zarobić)? Basen ? Może wieże widokowe w Gorcach (Marszałek) lub Beskidzie (Strajkową)Itd ? Nasycenie różnymi atrakcjami, w tym basenem, powoduje, że turyści wybierają określone miejscowości, i przede wszystkim: pozostają dłużej, niż 2-3 dni. A to przekłada się na zarobek miejscowych.

Wiek Wójta ? Ma znaczenie. I nikt.nie mówi, że to ma być 25 latek.
Ale nikt.nie wmówi mi, że (statystycznie) starszemu chce się więcej.Szanuje obecnego wójta, ale rządził on dwie kadencję, warto, by ktoś przejąl stery.

Pytanko: kiedy wygasła Strategia Rozwoju gminy Krościenko ? Chyba obecnie gmina nie ma.aktialnej strategii.. jeśli się mylę, niech mnie ktoś sprostuje. Ale, to taki drobny, nic nie.znaczący dokument..
Bogdan17.03.2024, 19:27
To jak tak Jan i jego Tadek sie promuje.To pokażcie piekne wiaty na ul.Targowej jak juz 3 auta parkuja w tym SUV Pochwalcie sie ile to kosztowalo a kto zaplaci za postoj Tadek czy Janek
sawuarek i wiwarek17.03.2024, 08:45
Tadeusz, budowa krytego basenu nie wydłuży ani trochę sezonu turystycznego, bo nikt ze Śląska czy Krakowa nie będzie jeździł specjalnie do Krościenka na basen w okresie od listopada do kwietnia. Zniszczono naturalne atuty Krościenka i teraz wszyscy kombinują jak koń pod górę. W tym konkretnie przypadku trzeba było po prostu zostawić tę starą "banię" tak jak była w spokoju, ze starą drewnianą kładką, okalającymi ją drzewami, itd. i zainstalować monitoring żeby w tym miejscu nie wyrzucano śmieci (bo jedynie z tym był problem). Najpierw niszczy się bezpowrotnie coś cennego, później gmina robi coś mało udolnie własnym sumptem, po czym 'zdobywane' są fundusze unijne na coś po realizacji tego czegoś wręcz płakać się chce gdy się na to coś popatrzy, vide budynek urzędu gminy: skoro tylko skończono jego kapitalny remont (sic) rozebrano go ponownie prawie do zera aby postawić zupełnie nie pasującą do otoczenia żelbetową konstrukcję (w części kina były zabytkowe piece, w podziemiach zabytkowe cele więzienne z czasów austriackich, itd.). Akurat nie po 'nowoczesności' wewnątrz budynku urzędu gminy turyści przyjeżdżali do Krościenka - czas przeszły dokonany.
Jeśli chodzi o wiek kandydata to poszperaj sobie w Internecie i dowiesz się że pominąwszy przypadki demencji czy alzheimera starszy wiek jest raczej atutem aniżeli przeszkodą do piastowania tego typu stanowiska jak wójt. Historia obfituje w przykłady tego jak to żółtodzioby dorwawszy się do władzy bezmyślnie niszczą dookoła siebie wszystko.
Mieszkaniec17.03.2024, 06:40
To fakt w jeziorze woda to już ściek. Jednak myślę że poniżej zapory Dunajec jest w miarę czysty. Jezioro to naturalny odstojnik ścieków z całego Podhala.
Tadeusz16.03.2024, 20:12
Gmina Krościenko potrzebuję na stanowisku Wójta kogoś młodszego, kto "lepiej" rozumie współczesny świat i zachodzące w nim zmiany. Nie stać nas na marazm. Aktualnie (nie wypominając nikomu wieku), wójt Dyda ma 66 lat. Za 5 lat będzie miał ponad 70. Zastępca -niewiele mniej. To spokojny, dobry człowiek, ale klapa:

1. W promocji: pan Dyda uaktywnia swoje konto FB 2-3 miesiące przed wyborami. Czyli widzi sens promowania swoich poczynań prz z FB itp. A popatrzmy: GCK ma zajmować się promocją Gminy. Ich zasięg ? 787 obserwujących/polubień (większość to osoby z gminy). Powala. Konto Gminy ? 950 osób.... też słabo... Nie ma promowana gminy przez fejsbuka czy Instagrama, tiktoka ? Brak postów, filmików, rolek, itp pokazujących migawki z gminy, ich walory turystyczne, ciekawych atrakcji... Z tego nie biorą się turyści... Nie walczymy o nich. I jest pusto...

2. Betonoza. Popatrzmy,.jak wygląda rynek i prezydium gminy po remoncie ? Beton, płyty.. Zero drzewek, cienia, tylko skwar. Turyści i mieszkańcy uciekają z takich miejsc.

3. Tak samo będzie wyglądał nowy plac targowy. Zobaczmy wizualizacje, beton, beton, może jedno drzewko.

4. Parking na Esperanto i koło szkoły podstawowej- były drzewa, pozostał tylko beton, asfalt i kamień. W lecie wszyscy będziemy szukać dla aut skrawka cienia.

5. Można się śmiać z przystanków autobusowych przy wyremontowanej drodze.na Nowy Targ. Ale w rynku nie ma żadnej wiaty przystankowej. Deszcz, wiatr, śnieg... kto nie jeździ autobusem, nie widzi problemu. Zapytajmy nasze dzieci lub turystów. Wójt prawdopodobnie nie widzi problemu, bo nie jeździ busami. Szkoda, że podczas remontu rynku nie pomyślano o tym.

6. Szeroko reklamowany staw kąpielowy. Oto została zamknięta możliwość wybudowania całorocznego basenu, z czystą, nadaną wodą, zapleczem, szatniami itp. Byłaby to atrakcja dla turystów (zimą)i mieszkańców. Czy mieszkańcy gminy nie zasługują, by posiadać całoroczny, kryty basen ? Władze gminy nie widzą zalet posiadania całorocznego basenu ? Zamiast tego otrzymamy oczko wodne, bez czyszczonej wody, z Dunajca, bez zaplecza sanitarnego itp. Wyobraźmy sobie,.jak to będzie wyglądało za rok, dwa. Czy zgadzamy się, żeby sezon turystyczny trwał 2 miesiące (jak to budowane oczko), czy cały rok ? To oczko spowoduje, że prawdopodobnie nie powstanie kryty basen.

Gmina potrzebuje na stanowisku Wójta kogoś młodszego, z wizją i chęcią jej realizacji. Dla dobra nas wszystkich, naszych dzieci. Kogoś, komu się chce i ma odpowiedni zapał i chęci. Kto będzie planował takie inwestycje, z myślą o przyszłości. Nie takie "po taniości". Czy nie zasługujemy na coś, co jest standardem w gminach (basen) turystycznych ? Bo taką gminą (turystyczną) chcemy być ???
Nowy, młodszy Wójt !!! Stop marazmowi. Czas na zmiany.
Zagadka16.03.2024, 17:51
Woda z czorsztyna?? No gratuluję bakterii
sawuarek i wiwarek16.03.2024, 15:53
Nie 'perła', tylko "Klejnot Zagubiony w Górach" - przepraszam za pomylenie tytułu tej wciąż najważniejszej monografii, już prawie sprzed 40 lat, autorstwa wieloletniego proboszcza parafii w Krościenku, ks. dr Bronisława Krzana.
Jono podkiwono16.03.2024, 13:00
Woda będzie z szamba jakim jest Dunajec, już są rury kopane,jeśli ta ,,ladaco ,,folia się przerwie to będzie największe bagno w Polsce ,także w przyszłym roku będzie duży przyrost naturalny w Kroscienku bo na tym Żabińcu zagnieżdża się setki bicianow
sawuarek i wiwarek16.03.2024, 12:24
To chyba jest w ogóle pierwszy raz, więc odnotujmy zmianę na plus, że tego typu inwestycja jest zapowiadana przez urzędnika, a nie przez tabuny lokalnych polityków, a więc bez zbędnej tromtadracji. Oczywiście możliwości zaabsorbowania przez Krościenko tego typu inwestycji są mocno ograniczone. Już w tej chwili osoby które powróciłyby po latach nieobecności w Krościenku czeka wielkie rozczarowanie. Z powodu nadmiaru tych inwestycji. Obramkowano, ogrodzono barierkami praktycznie wszystko. A miał być kontakt z przyrodą, turyści mieli się czuć swobodnie. Pewien dawny mieszkaniec po pół wieku nieobecności w Krościenku postanowił na starość odwiedzić swoje miasteczko i wykupił kilkudniowy pobyt. Przyjechał. Ale wskutek tego całego zadrutowania, zabudowania, zlikwidowania punktów w terenie, ścieżek, drzew, szop, ławeczek, itd. natychmiast wrócił do pensjonatu w którym miał wykupione noclegi i z żalem w sercu jeszcze tego samego uciekał z Krościenka, za którym skądinąd całymi latami za granicą tęsknił. Oto co zrobiono z 'Perły Zagubionej w Górach' jaką było to królewskie miasteczko! Za parę lat te wszystkie tzw. 'infrastruktury sportowo-rekreacyjne' będzie jedynie spowijał kurz, a my będziemy przez dziesięciolecia z wysokimi odsetkami co do centusia spłacali te długi. A rozrzuceni po świecie dawni mieszkańcy zaraz po przybyciu jeszcze tego samego dnia będą z Krościenka uciekać, gdy zobaczą że praktycznie nigdzie nie wolno im się ruszyć, zero swobody: metalowe taśmy, słupki, beton, blokady, kamery i zakazy wstępu. To jest za mała miejscowość by to wszystko wytrzymała.
bocian16.03.2024, 12:15
Przynajmniej będzie zbiornik przeciwpożarowy i wylęgarnia komarów. Będzie spokój od turystów.
Optymista15.03.2024, 18:39
To jest budowa związana z ochroną środowiska a dokładniej, to w tej kałuży będą rozwijać się żaby i jaszczurki oraz larwy komarów
Jaś15.03.2024, 15:52
A Pani już czasami nie wymieniała co będzie lata temu w parku na ul.Jagiellońskiej???? począwszy od pieknych alei,stawu i kręgielni???
i co powstał park który straszy z daleka!!!
Brawo!!!
QWERTY15.03.2024, 15:42
I po co to...
Jaw15.03.2024, 15:30
Po co, po jaką cholere staw. Drogi by połatali bo dzury na pare centymetrów głębokie.
Lucek15.03.2024, 15:20
ciekawe to to tylko skąd woda będzie brana do napełnienia tego bajorka???
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl