15.03.2024, 19:30 | czytano: 3253

Szpital Płucny "Odrodzenie" im. Klary Jelskiej w Zakopanem powiększył się o nową przestrzeń (zdjęcia)

fot. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. W szpitalu "Odrodzenie" w przeciągu ostatnich lat powstał oddział intensywnej terapii, zakład radiologii z tomografią komputerową i nowoczesny blok operacyjny z trzema salami, oddział pooperacyjny z dziewięcioma łóżkami, a także kilkanaście łóżek na oddziale pulmonologii. Dziś otwarto całe nowe skrzydło.
W prezentacji pomieszczeń i nowoczesnego urządzenia udział wzięli samorządowcy z województwa małopolskiego oraz z Podhala. Przypomnimy - w grudniu 2023r. szpital został przejęty przez samorząd województwa małopolskiego.
- Wspólnie z kierownictwem szpitala i władzami powiatu otwieramy nowe skrzydło, które zostało wybudowane ponad 20 mln zł. My dofinansowaliśmy to kwotą ponad 18,5 mln zł, natomiast szpital z własnych środków wygospodarował 2 mln zł. Szpital jest tak specjalistyczny, że wychodzi poza ramy szpitala powiatowego - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Szpital "Odrodzenie" świadczy wysokospecjalistyczne usługi, nie tylko dla mieszkańców Małopolski, bo ok. 30% spoza naszego województwa.

Witold Kozłowski przekazał dziś dodatkowe 5 milionów zł na zakup tomografu. Do nowego skrzydła zostanie przeniesiona działająca od roku pracownia biologii molekularnej.

- Obecnie mamy już zakład patomorfologii, a w niej pracownię pracownię biologii molekularnej. Ona istnieje od roku czasu i wykonujemy w niej badania dla potrzeb naszych pacjentów pod kątem profilowania genetycznego, czyli wskazujemy u których pacjentów zadziała opracowana terapia. Jeżeli komórki nowotworowe są nośnikiem mutacji, które wykryjemy za pomocą nowoczesnej biologii molekularnej - możemy wprowadzić celowaną terapie, która może spowodować zahamowanie rozwoju nowotworu. Maksymalnie skracamy czas. W ciągu 3 tygodni pacjent ma pełną informację - nie tylko o rozpoznaniu, ale także jak się leczyć. Sekwencjonowanie nowej generacji pozwala na równoczesne testowanie wielu pacjentów. Mamy taki aparat, który w ciągu 24 godzin jest w stanie sprawdzić 16 osób. W większości modeli dostępnych na rynku ten czas analizy wynosi ok. tygodnia - tłumaczy Artur Barczak, kierownik zakładu Patomorfologii
- Nasz szpital, to przerobione przedwojenne sanatorium płucne. Warunki nie były takie, jakbyśmy tego sobie życzyli, bo były to wieloosobowe sale i po dwie łazienki na oddziale. W nowym skrzydle są 42 nowe łóżka szpitalne, gdzie pacjenci leżą w salach z łazienkami. To poprawia komfort opieki nad pacjentem. Jest też bardzo ważna część - czyli poradnie. Wcześniej mieściły się one w sąsiednim budynku. Teraz cały parter i pierwsze piętro w tej nowej części będą przeznaczone na dla poradnie - wyjaśnia dr dr Marcin Zieliński.

Dyrektor "Odrodzenia" dodaje: - Szpital opiera się na dwóch fundamentalnych działaniach. To diagnostyka - a śmiem twierdzić, że możemy rywalizować z jakimkolwiek szpitalem w Polsce jeśli chodzi o diagnostykę chorób układu oddechowego. Uważam, że jesteśmy najlepsi w Polsce. Druga część - to leczenie chorób płuc. 70% pacjentów, to pacjenci z Podhala i różne trudne przypadki z Polski. Jest oddział torakochirurgii, czyli moje oczko w głowie, bo jestem tam ordynatorem. Tam też są pacjenci z całej Polski. Jest pracownia patologii i genetyki, mamy ultranowoczesną pracownię genetyki biologii molekularnej. Chciałbym , żeby powstała chirurgia robotyczna.

s/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Stały pacjent17.03.2024, 18:54
I dobrze ze juz oddali do użytku resztę budynku bo na pulmonologi było mało miejsca może nareszcie będą mieli więcej sal do dyspozycji bo naprawdę są bardzo potrzebne na tyle pacjentów co się tam przewinie to każde dodatkowe łóżko się liczy podziękowania dla personelu za super opieke
co wolno wojewodzie17.03.2024, 11:30
A co tam robią "samorządowcy" jak oddali szpital wojewodzie? Wstydziliby się, miajcie odrobinę honoru... aha zapomniałem...
Swój16.03.2024, 13:31
Do belajzy! Obyś nigdy nie musiał korzystać z usług szpitala. Zastanów się co piszesz.
be lajzy16.03.2024, 07:02
Fundusze europejskie pisze z plecami roześmianego starosty Bonka
cyli unijne .... och ta unia tfe tfe tfe

widać faryzeusze byli nie tylko w Judei ...
tu nastąpiło ich cudowne ... rozmnożenie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl