23.03.2024, 09:56 | czytano: 887

Podpisanie listu intencyjnego, który umożliwi rozbudowę Szkoły Sportowej w Zakopanem

Fot. UMWM
Województwo wykupi od Zakopanego za 15 milionów złotych budynek Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem. List intencyjny w tej sprawie w Zakopanem podpisali w czwartek Witold Kozłowski marszałek Małopolski i starosta tatrzański Piotr Bąk.
Podpisany na sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego list intencyjny, to zielone światło dla dokonania zakupu przez Województwo Małopolskie wspomnianej nieruchomości za około 15,6 mln złotych. Pozwoli to na rozbudowę Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, o nowoczesną część o charakterze m.in. dydaktycznym.
Województwo Małopolskie od lat jest organem prowadzącym Szkołę Mistrzostwa Sportowego im. Stanisława Marusarza w Zakopanem. Dzięki podpisanemu porozumieniu placówka zyska nowoczesne centrum treningowo-naukowo-badawcze. Powstanie ono właśnie na tej blisko hektarowej działce obok szkoły.

- To bardzo ważny dzień dla rozwoju Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Podpisany przeze mnie list intencyjny, to przede wszystkim deklaracja z naszej strony, że sfinansujemy zakup blisko hektarowej działki obok terenu placówki, której obecnym właścicielem jest Powiat Tatrzański. Rozmowy w tej sprawie ze starostą tatrzańskim Piotrem Bąkiem prowadziliśmy od dawna i obaj uważamy, że naszym wspólnym priorytetem jest dalszy rozwój tej szkoły sportowej. I efektem naszych negocjacji jest dokument, w którym Województwo deklaruje chęć zakupu terenu, a Powiat zgadza się na sprzedaż tej atrakcyjnej działki położonej w Zakopanem o powierzchni 1 hektara. Umożliwi to dynamiczny rozwój Szkoły Mistrzostwa Sportowego, który jest dla nas priorytetem. Jeśli dane nam będzie dalej odpowiadać za województwo Małopolskie to oświadczam, że powstanie tam super nowoczesne centrum treningowo-naukowo-badawcze z tunelem aerodynamicznym. To inwestycja, która sprawi, że młodzi sportowcy będą dysponować zapleczem do swojego rozwoju na światowym poziomie. Reprezentując Zarząd Województwa Małopolskiego dodam, że planujemy też zakup dwóch dużych pojazdów dla szkoły – obecnie trendy światowe są takie, że sportowcy jadąc np. na zawody mają do dyspozycji mobilne zaplecze, które umożliwia osiąganie np. lepszych wyników w zawodach. Ekipa sportowców i ich trenerzy mogą korzystać z nazwijmy to ruchomego laboratorium, ale pod ręką jest też niezbędny sprzęt jak np. narty i centrum serwisowe. W przypadku naszej zakopiańskiej szkoły umożliwi to lepsze efekty treningów, prowadzonych np. poza terenem Podtatrza – podkreśla Witold Kozłowski marszałek Małopolski.

- Nieruchomości, których status prawny w zakresie właścicielskim wymaga szybkich decyzji jest wiele. Chodzi np. o tereny wokół Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem, czy przyległych do filii Muzeum Tatrzańskiego. Dokument otwiera drogę do uporządkowania właśnie takich kwestii własnościowych. Mam nadzieję, że jeszcze w tej kadencji, czyli do końca kwietnia uporamy się kwestiami notarialnymi i zamkniemy temat – podkreśla marszałek Małopolski.

List intencyjny zakłada np. uregulowanie statusu prawnego terenu, na którym znajduje się inna, ważna dla regionu szkoła. Dzięki temu możliwa będzie w przyszłości jej modernizacja i rozbudowa. Chodzi oczywiście o Zespół Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego – której tutaj organem prowadzącym jest tym razem Powiat Tatrzański. Projekt rozbudowy jest już praktycznie gotowy, a na przeszkodzie jego realizacji stały m.in. właśnie nieuregulowane sprawy własnościowe terenu, na którym stoją budynki należące do tej placówki oświatowej.
- Dzisiejszy list intencyjny, a także dwie uchwały podjęte przez Radę Powiatu Tatrzańskiego otwierają drogę do szeregu poważnych przedsięwzięć, które są zadaniami obu samorządów. Województwo Małopolskie uzyskuje ponad hektarową działkę, która umożliwi dalszy rozwój Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego i zlokalizowanie tam nowoczesnej bazy treningowo- badawczej. Z kolei Powiat Tatrzański będzie miał uregulowany status prawny działki na której zlokalizowany jest Zespół Szkół Budowlanych. To najstarsza placówka oświatowa w Zakopanem, ale równocześnie mając 150 lat działalności to również najstarsza techniczna szkoła w Polsce. Niestety prowadzi zajęcia dydaktyczne i praktyczne w większości w zabytkowym, drewnianym budynku. To znacznie ogranicza nasze możliwości, jeśli chodzi o poprawienie warunków do prowadzenia nauczania. Chcemy wybudować nowy zespół warsztatowo- edukacyjny dla tej szkoły i umożliwią nam na to środki, które uzyskamy ze sprzedaży działki przy Szkole Mistrzostwa Sportowego. Jeżeli uzyskamy zgodę konserwatora zabytków na rozebranie dawnego internatu wpisanego do gminnej ewidencji w tym zakresie, to możemy rozpoczynać inwestycję. Powstanie nowoczesny kompleks, który będzie nawet posiadać parking podziemny. Wybudowana zostanie nowoczesna baza warsztatowa, która umożliwi prowadzenie zajęć praktycznych w zakresie technologii budowlanych dla uczniów szkoły – mówi Piotr Bąk starosta tatrzański.

Podpisany w Zakopanem w czwartek 21 marca List Intencyjny zakłada, że Powiat Tatrzański w drodze bezprzetargowej sprzeda Województwu Małopolskiego działkę przy Szkole Podstawowej za kwotę ponad 15,6 mln złotych, ale jednocześnie udzieli przy transakcji 22 procentowej bonifikaty. Zarządy Województwa Małopolskiego i Powiatu Tatrzańskiego w podpisanym dokumencie złożyły deklarację, że przedłożą odpowiednio Sejmikowi Województwa i Radzie Powiatu Tatrzańskiego stosowne projekty uchwał w tym zakresie. Oczywiście wtedy, gdy będą tego wymagać obowiązujące przepisy prawne.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Jarema24.03.2024, 19:32
Gość kończy kadencję i podpisuje listy intencyjne masakra to tylko w pisie brak przyzwoitości. Jeszcze jedno wszystkie banery przez tego kandydata wieszane bezprawnie będą dokumentowane i naliczane kwoty za bezprawne wieszanie bez zgody właściciela działki. Zagrażające bezpieczeństwu zgłaszane na milicję
be lajzy24.03.2024, 08:53
ochroniarzem będzie były marszałek u starosty ...
chyba że to też będzie była starosta Piotra...
kukumamuniu23.03.2024, 13:52
Ciekawe czy Bąk u siebie w gabinecie też trzyma ochraniacza w szafie?
Harnaś23.03.2024, 11:06
Jeśli chodzi o ścisłość to były marszałek województwa.
Wg23.03.2024, 10:39
To miasto sprzedało MKiDN stare gimnazjum za 12 mln, a powiat szkołę, internat, salę i duży obszar ( wszystko w dobrym stanie) tylko za 15?
krasnoludek23.03.2024, 10:31
Na szczęście list intencyjny nic nie kosztuje i jest wart mniej niż kartonowe czeki rozdawane przez pisiorów. ale to bardzo dobra okazja do promocji przedwyborczej i robienia papki z mózgu wyborców.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl