27.03.2024, 08:39 | czytano: 2330

Gmina Czarny Dunajec obawia się uchwały krajobrazowej. Zagrożenie dla uzdrowiska

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
- W audycie krajobrazowym województwa małopolskiego chcą zakazać wydobycia borowiny - alarmuje Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca, cytowany przez "Gazetę Krakowską". Tymczasem leczenie borowiną, wydobywaną na pobliskich torfowiskach, ma być fundamentem uzdrowiska, do uruchomienia którego od lat dąży gmina.
- Nasza borowina ma bardzo wysokie właściwości lecznicze. Posiada odpowiednie świadectwo o walorach leczniczych. Zalecane jest stosowanie jej do leczenia m.in. schorzeń reumatologicznych. I do takich zabiegów też chcemy stosować tą borowinę w uzdrowisku w Czarnym Dunajcu – mówi "Krakowskiej" Bogusław Sroka z Zakłady Torfowego w Czarnym Dunajcu.
Temat uruchomienia uzdrowiska ciągnie się od ok. 10 lat, ale władze gminy podkreślają, że jest aktualny. W ostatnim czasie, jak podaje burmistrz, gmina uzyskała decyzję ministerstwa zdrowia, by móc w przyszłym uzdrowisku leczyć także choroby kobiecie.

Zniweczyć to może audyt krajobrazowy dla województwa małopolskiego. W audycie zapisano zakaz wydobycia torfu i borowiny. - Teraz jednak, gdy audyt wejdzie w życie, uzdrowisko w Czarnym Dunajcu nie będzie miało racji bytu – mówi Ratułowski. - To zablokuje możliwości rozwoju Czarnego Dunajca. Nie możemy się na to zgodzić.

Władze gminy zabiegają o zablokowanie zapisów i pomoc w tej sprawie ze strony rządu oraz parlamentarzystów. - Temat nie został jeszcze skierowany do komisji sejmiku. W tej kadencji mamy jeszcze tylko jedną sesję. Wszystko więc wskazuje na to, że temat wróci, ale już po wyborach samorządowych, pod obrady nowego składu sejmiku województwa małopolskiego – zaznacza radny wojewódzki Jan Piczura.

oprac. r/ źródło: "Gazeta Krakowska"
Może Cię zainteresować
komentarze
Stach03.04.2024, 09:01
Jasiu czeka po wyborach, bo już Go ludzie nie rozlicom. Tu nie trzeba czekać na komisję, tylko jak Barnaś od razu interweniować.
Aaaa29.03.2024, 21:17
Ciekawe czy tylko torf tom wydobywajom na worki foliowe na śmieci
ole29.03.2024, 20:38
No przez lata górnicy trochę zdewastowali teren, więc nic dziwnego, że teraz urzędnicy chcą objąć tren ochroną. Było nie pozwalać, żeby tak cenny "towar" sypali do worków i sprzedawali z parę złotych, żeby później ktoś mógł sobie wysypać na grządkę. No ale jak szło w tonach to i do budżetu gminy coś wpadło z opłat eksploatacyjnych. Pytanie czy uzdrowisko faktycznie będzie czynnikiem do rozwoju Czarnego Dunajca? Myślę, że spektakularnego efektu raczej nie przewiduję. Oczywiście podatki od nieruchomości dla budżetu gminy, zrealizowana jakaś dodatkowa infrastruktura (oby tak było), czy ewentualne miejsca pracy typu sprzątaczka, konserwator no może jakiś rehabilitant.
hole29.03.2024, 20:06
@Osioł
Może tak kilka tygodni bez FB i YouTube i w ogóle bez Internetu, a wolnym czasie polecam spacery np. torfowiskach to może jest szansa wyjdziesz z swojego obłędu i tych natręctw.
A.T.29.03.2024, 07:23
W/g zielonego eurokołchozu Polska mamy być parkiem krajobrazowym , a mieszkańcy zamknięci jak indianie w rezerwatach USA
Mydlenie oczu28.03.2024, 18:27
Przecież z Burmistrzem startuje Pani która zbierała podpisy m.in za wprowadzeniem parku krajobrazowego!
Zed27.03.2024, 22:39
Czarnodunajczan można śmiało nazywać Ciemnogrodzianami.
Sofi27.03.2024, 18:26
Co ważniejsze trzeba wybrać nową radę miasta i gminy czarny Dunajec wybrać takich radnych którzy nie siedzą i patrzą swoich interesików tylko są dla dobra gminy i ludzi
Cz mieszkaniec27.03.2024, 14:02
Przecież Burmistrz za prosił tych z ochrony srod. bo mówił ile to będzie pieniędzy na park krajobrazowy a teraz zdziwiony albo udaje że się troszczy o uzdrowisko nie przemyślał sobie a to robi na wybory?!
pamiętający27.03.2024, 10:19
Dla przypomnienia - kto chciał przyłączyć czarnodunajeckie torfowiska do TPN i prowadził w tym kierunku rozmowy ?. (szukaj w archiwum podhale24.pl) Nie od dzisiaj wiadomo, że w TPN, jak powiedział Pan Pitoń - rządzą "eko-terroryści, którzy w planie mieli objąć ochroną - zakaz eksploatacji, wydobycia torfu i borowiny, tworząc na tym obszarze rezerwat" Obszary torfowe - puścizny, to żyła złota dla budżetu miasta i gminy Czarny Dunajec.
przyrodnik27.03.2024, 09:20
Gmina Czarny Dunajec ma rację co do tego audytu, ale już np. Waksmund chce wykorzystać do ingerencji w przyrodę i krajobraz i zabudowywać tereny wokół wsi. Gdyby nie wcześniejsze prawo chroniące takie tereny to teraz nie mielibyście nic, ani torfowisk, ani nierozjeżdżonych Gorców (gdzie prawo nie działa tam samochód za motocyklem i za quadem pomyka). Trzeba protestować i działać z głową, a nie w imię prywatnych interesów kosztem przyrody. Wydobywanie borowiny i uzdrowisko Czarny Dunajec - jak najbardziej za.
nieten27.03.2024, 09:18
Uzdrowisko w Czarnym na pewno przyciągnęłoby tłumy, zwłaszcza przy słabym dojeździe, rozjechanym centrum, i braku bazy noclegowej. Może jeszcze promenadę zbudować na wszelki
Osiol27.03.2024, 09:10
Zamiast stać w miejscu i pobierać uposazenia zacznijcie wychodzc z kołchozu czyli zbierać podpisy pod referendum w całym kraju
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl