02.04.2024, 14:00 | czytano: 4713

Nastolatka na motocyklu miała wypadek w Długopolu

15-latka kierowała motocyklem nie mając uprawnień. W trakcie jazdy straciła panowanie nad pojazdem i wywróciła się. Dziewczyna z urazem głowy została przewieziona do szpitala. Motocykl nie był dopuszczony do ruchu oraz nie posiadał ubezpieczenia OC. Z uwagi na wiek, sprawa nieletniej zostanie przekazana do sądu rodzinnego.
- To kolejne zdarzenie w ostatnim czasie z udziałem osoby nieletniej kierującej motocyklem bez wymaganych uprawnień na terenie powiatu nowotarskiego -podkreśla podkom. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.
w świąteczny poniedziałek w Długopolu 15-latka w trakcie jazdy motocyklem straciła panowanie nad pojazdem i doprowadziła do jego wywrócenia. Dziewczyna nie miała założonego kasku ochronnego i z urazem głowy została przewieziona do szpitala. Motocykl, który nie był dopuszczony do ruchu, ani nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC był własnością jej ojca. Dziewczyna zabrała pojazd bez wiedzy rodziców i pojechała na przejażdżkę. 15-latka była trzeźwa, ale nie posiadała uprawnień do kierowania.

Kierowanie samochodem bez wymaganych uprawnień to wykroczenie i jest karane przez sąd, a nie w postępowaniu mandatowym i grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna od 1 500 nawet do 30 tysięcy złotych. Orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdów. Z uwagi na wiek, sprawa nieletniej zostanie przekazana do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Nowym Targu.

Osoby po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 lat odpowiadają przed sądem rodzinnym za popełnione czyny karalne, czyli przestępstwo, przestępstwo skarbowe, wszystkie wykroczenia lub wykroczenie skarbowe. Wszystkie osoby po ukończeniu 17 lat odpowiadają już jak osoby dorosłe.

Zgodnie z nowelizacją ustawy wobec nieletniego sąd rodzinny może zastosować środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze.
Środkami wychowawczymi są upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego, nadzór organizacji społecznej, nadzór kuratora sądowego, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, przepadek przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego, umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym.
Środkiem leczniczym jest umieszczenie w zakładzie leczniczym, a środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Z uwagi na brak ubezpieczenia policjanci poinformują Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny o braku polisy.

Źródło: KPP Nowy Targ, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
AM02.04.2024, 15:22
Ukarać rodziców. Tatuś jak jeździł bez ubezpieczenia i przeglądu. To może był to gadżet kolekcjonerski.
hej02.04.2024, 14:36
Nastepna która ma ,,pasje,,
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl