08.04.2024, 12:46 | czytano: 4550

Jachymiak: Mecze na Spisz wrócą

Maciej Jachymiak. Archiwum autora
FELIETON. Moi Drodzy! Temat dziś oczywiście wyborczy. Byłem w sobotę na Słowacji, jako niezależny obserwator wyborów prezydenckich. Spiska Nowa Wieś. Niedaleko, jak do Krakowa. Przez miasteczko płynie rzeka Hornad, której pobliski przełom stanowi najpiękniejszą część tzw. Słowackiego Raju. Na rynku najwyższy w państwie raju kościół. Wyborczych billboardów niewiele. Może nie oszukują na tym. Wynik kiepski. Putin szczęśliwy – pisze Maciej Jachymiak, lekarz i nowotarżanin, były samorządowiec i polityk.
- Moi Drodzy! Temat dziś oczywiście wyborczy. Byłem w sobotę na Słowacji, jako niezależny obserwator wyborów prezydenckich. Spiska Nowa Wieś. Niedaleko, jak do Krakowa. Przez miasteczko płynie rzeka Hornad, której pobliski przełom stanowi najpiękniejszą część tzw. Słowackiego Raju. Na rynku najwyższy w państwie raju kościół. Wyborczych billboardów niewiele. Może nie oszukują na tym. Wynik kiepski. Putin szczęśliwy. Smutne. Kolejny kraj, w którym wygrywa populistyczna swołocz. Co prawda my, Polacy, udowodniliśmy, że da się tendencje odwrócić, ale w entuzjazm bym nie popadał. Wstępne wyniki samorządowe u nas mało optymistyczne. Ale przynajmniej jest spokój. Demokracja zarządzana przez mafie trzyma się dzielnie.
W związku z tym pozwoliłem sobie pójść na półfinał słowackiej ligi hokeja, który akurat, przypadkiem, w Spiskiej Wsi się odbywał. Wieśniaki prowadziły większość sezonu, potem mieli kolaps, ale się odrodzili i wygrali w play off 6 razy z rzędu. W tym w sobotę z Koszycami. Hala z czasów jak nasza, ciut większa. Gruby socrealizm. Na jednej ze ścian efektowna ceramika. U nas stał kiedyś wielki chłoporobotnik.

Na Słowacji mają jednak większy sentyment do komuny. Rządzi postbolszewia. W miasteczku jest ulica Gorkiego. A zwycięzca wyborów grzmi z plakatów, że nie wyśle na Ukrainę żadnego żołnierza. No, grubo… Zdaje się, że nasz sąsiad kwestię ewentualnego ruskiego najazdu zamierza rozwiązać jak za drugiej wojny. My się tak przejmujemy tym Goralenvolkiem, a na Slovensku całe państwo, na czele z przywódcą, katolickim księdzem Tiso, wsparło Hitlera. I co? I nic.

Wróćmy jednak do hokeja. Poziom ligi słowackiej tak między czeską a polską. Gra szybka, płynna. Nie ma stania za bramką. Obcokrajowcy w mniejszości i na wyższym poziomie niż nasi. Swoi bramkarze. Dobre sędziowanie. Gra twarda, gwizdków mało. W polskiej lidze wystarczy się ładnie przewrócić. Tu nie. W 1.tercji nie było żadnej kary, ale gdyby to gwizdał sędzia Baca, byłoby z pięć. Spięć było dużo, ale gracze nieskorzy do boksu. Jeden był taki Kojot, ale do bitki trza przynajmniej dwóch.

Kibicowanie pierwsza klasa. Dwie głośne funzony. Miejsca numerowane, ale można swobodnie chodzić po trybunach. Defilowałem w koszulce Podhala, odbierając wyrazy uznania. Szarotki to ciągle znana marka. Kiedyś my walczyliśmy z Koszycami, a Nova Ves uczyła się od nas jeść widelcem…

A były czasy, że walczyliśmy na równo także z kadrą słowacką. Potem drogi się rozjechały. Oni zdobyli nawet mistrza świata, a my tak 2-3 liga. Aż wyrzucili kacapów i się zrobiło wolne miejsce. Gramy w elicie. Strach się bać. I to jest nasza szansa. Bo jak przed kwalifikacjami olimpijskimi zaczęliśmy się puszyć, od razu wzięliśmy w tutkę…
Mecze na Spisz wrócą. Bilety są bez problemu w sieci. Najlepiej kupić wyżej, bo podobnie jak w Nowym Targu z pierwszych rzędów kiepsko widać. Parkingów przy hali nie ma, ale w pobliżu kilka mercado, nie robią problemów. I jeszcze można zakupić cuda słowackiej gastronomii.
W drugiej parze Nitra prowadzi 2:1 z Michalovcami Tomka Valtonena. W lidze czeskiej zacięty półfinał Trzyńca z Pragą. Niestety, zeszłoroczni mistrzowie („Polska Q” jak mówią w Czechach) płyną 1-3. Biletów od dawna nie ma. Są natomiast cały czas na Polaków w Ostrawie, z wyjątkiem… boju ze Słowacją :)

*
HK Spiska Nova Ves – HK Kosice 4:0 (0:0, 2:0, 2:0), stan play off 2:0
*
p.s.

Wczoraj w polskim finale szalony Unia – GKS 7:6. Od meczu bardziej szalony był tylko wywiad z Krystianem Dziubińskim na zakończenie. Rzucił mięsem. Różnie nam się z kol. Dziubkiem układało, ale rękami i nogami podpisuję się pod tym co powiedział. Zachęcam do zapoznania…

Maciej Jachymiak
Może Cię zainteresować
komentarze
mieszkaniec09.04.2024, 19:44
Gratulacje panie Jachymiak z wyboru do Rady Miasta Nowy Targ.
taka prawda09.04.2024, 09:33
Słowacy to rozsądny naród. Nie będą wysyłali swoich żołnierzy do Ukrainy skoro Ukraińcy szaleją wypasionymi furami i bawią się ile wlezie a nie myślą o patriotycznym obowiązku. Polecam naszym rządzącym podobne podejście.
jarek09.04.2024, 08:20
Słowacy obudzili się i wraca normalność . Normalni Polacy będą emigrować do normalnych krajów .
Skinheads 6909.04.2024, 05:57
U nas w Polsce taka partia.Jaka byla prawa i sprawiedliwa to wszyscy wiemy.
Gulasz Juliusz Zeżarł08.04.2024, 23:02
@Zagadka

W Nowym Targu codziennie wydaje się kilkaset gulaszy w barach i restauracjach-to moje poparcie.
Ale ja nie startowałem, więc głosy się nie zliczyły:)
Gabryś08.04.2024, 22:40
Macieju tęsknię za tobą w radzie
Wektor08.04.2024, 22:01
:D.
Kicia08.04.2024, 21:16
Najlepszy tekst jaki Pan napisał. Gratulacje
Kolega Maciusia08.04.2024, 21:07
No Macieju pełen szacun?
Sprawdz przyjaciół - Dyrektor szpitala wszedł, Pan Starosta wszedł.
Za mało pacjentów Macieju, za mało? Nie wystarczyło głosów
Zagadka08.04.2024, 19:40
A was popiera 100osob???ile głosów byście dostali?
Sierota PO platformie08.04.2024, 19:27
Sto głosów to bardzo dobry wynik ale gdyby był bardziej agresywny to mógł dostać więcej. Taki szaman Bjern za akcje z wiatykiem dostał 57 głosów więcej. Ale nikt nie PObije kandydata z gminy Cz. Dunajec, tego od akcji plakatowej "PiS= drożyzna" mistrz otrzymał uwaga 2 głosy, słownie dwa głosy.
Sikiera08.04.2024, 18:43
Nościy pokozoł we wyborak poparciy mociy fest paniy
Tamtejszy08.04.2024, 15:44
Komentarze żałosne jak żałosne były wybory... Najlepszy wynik w szpitalu, bo tam głosowali chorzy ludzie...
Olga08.04.2024, 14:12
Za to ty ze swoją lewacką swołoczą chętnie posłałbyś w bój Polaków, do czego raczej dążycie. Dopiero wtedy putin się ucieszy.
Osiol08.04.2024, 14:07
Doktor nieuchronnie nabiera lat i myli wyrazy uznania(koszulka) z politowaniem i litoscia
Co do polityki to Węgry, slowacja,francja(le pen),Niemcy (afd) to idioci którzy nie chcą wysłać wojska polskie obiecane 90tys zolnierzy przy obecnym zaangażowaniu 1,5mln po dwóch stronach starczy na miesiąc Francuzi bezpiecznie zaczeli od 20tys a już jest 1,5tys może a może...
Ale rozumiem doktora mln U mają czekać w ue aż 90 tys Polaków wyzwoli im kraj godne to i......
Starosc nie radość a może tez wpływ zboża, jajek, kurczaków, oleju sprowadzanego......
Kondolencje szczere za wynik wyborczy ale głowa do góry jeszcze wybory do uni europejskiej przed nami tam są dochody choryzonty adekwatne.... A nie użeranie się o przyziemne rzeczy i wyciąganie miasta na drogę rozwoju
piotrek08.04.2024, 13:10
wieśniaki - sam jesteś wieśniak ...
Gulasz Juliusz Zeżarł08.04.2024, 13:04
Ciekawe, czy to tylko zabawna koincydencja, że Słowacy znani z poparcia dla Putina i swojej walecznej armii w czasach księdza Tiso, będą mieli za prezydenta niejakiego pana Pellegriniego, potomka równie walecznej armii włoskiej, będącej po tej samej stronie w tych zamierzchłych czasach, czy może coś więcej.

p.s. sprawdziłem, felietonista zdobył w wyborach samorządowych 100 głosów poparcia i muszę uczciwie przyznać, że nie spodziewałem się aż takiego sukcesu. Są tacy, którzy dostali głosów mniej.
Jednak wielka potęga medialną jest podhale24. Hej!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl