15.04.2024, 08:09 | czytano: 2522

Co dalej z budową ośrodka narciarskiego Jarmuta? Na przeszkodzie - ekolodzy

Fot. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie, po rozpatrzeniu odwołań organizacji przyrodniczych, z uwagi na niepoprawne ustalenie kręgu stron postępowania, uchyliło decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy Centrum Przyrodniczo-Rekreacyjnego JARMUTA i skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia - poinformowało w komunikacie stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
To właśnie pracownia odwołała się od decyzji zezwalającej na inwestycję.
Inwestycja ma być zlokalizowana na 28 ha północnych zboczy masywu górskiego Jarmuta w Szczawnicy. W ramach ośrodka zaplanowano budowę: stacji dolnej z budynkiem usługowo-handlowym oraz usługowo-technicznym; górną stację kolejki linowej; ścieżkę widokową w koronach drzew z wieżą widokową oraz m.in. system oświetlenia stoku, system naśnieżania, letnia zjeżdżalnia grawitacyjna, zbiornik wodny, ujęcie wodne na potoku Grajcarek; parking dla samochodów i autokarów, ścieżki rowerowe i chodniki.

- Jest początek kwietnia a temperatury sięgają ponad 25 stopni. Jak w takich warunkach, postępujących zmian klimatycznych, a więc rosnących rocznych temperatur, można racjonalnie myśleć o budowie kolejnych ośrodków narciarskich? Będą one przecież wymagały sztucznego naśnieżania, a to z kolei jest drenowaniem górskich potoków, które często są jedynymi zasobami wodnymi dla lokalnych społeczności. Skutki już widać, bo wiele miejscowości od kilku lat ma problem z sezonowym dostępem do wody. Dlatego cieszymy się z uchylenia przez SKO decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla Jarmuta. To przedsięwzięcie to bardzo niebezpieczny i krótkowzroczny pomysł zarówno dla ludzi, jak i przyrody – komentuje Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

oprac. r/ Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Może Cię zainteresować
komentarze
Jono16.04.2024, 22:05
Po co ,jest palenica i w zimie świeci pustaki ,więc dla kogo te wyciągi w Szczawnicy miejscowi chytrzy chcą jeździć za darmo
z pod Jarmuty16.04.2024, 19:18
Odnośnie temperatur. w Dubaju dają radę i mają kompleks zimowy :) Musi w Szczawnicy powstać kompleks narciarski z zapleczem z prawdziwego zdarzenia, bo przez PKL Palenice turyści uciekają gdzie indziej. Jak ktoś chce inwestować to niech wydaje kase. I po co te krzyki na nie, a potem narzekacie że turystów w zimie nie ma. A co do tych ekoterrorytów, to szkoda słów...
sawuarek i wiwarek16.04.2024, 15:47
Już to widzę że ktoś kto ma tyle pieniędzy do wyłożenia na wypadek fiaska nie będzie w stanie wywrzeć presji na lokalnych polityków żeby mu stracone pieniądze w jakiejś formie zwrócono. Naśnieżanie odbywa się przez kilka dni, ale w ciągu tych kilku dni zabiera tyle wody co by starczyło na pół roku, później są niedobory wody przez całą zimę. Woda zużyta do naśnieżania wróci do potoków, tak, ale w formie deszczu po tym jak najpierw wyparuje ze stoków, zamieni w chmury i skropli się. To że Bałtyk zamarzał ma się nijak do prognozowania czy zimy w zimie wrócą czy nie.
Pinki15.04.2024, 20:28
Ten tam z pracowni na rzecz wszystkich idiotów niech nie uprawia demagogii. Woda zużyta do naśnieżania wróci do potoków na wiosnę kiedy śnieg się stopi. Ponadto naśnieżanie odbywa się przez kilka dni w zimie, a potem wody już się nie pobiera, a przy tym trzeba pamiętać, że pomimo wszystkich zawirowań pogodowych, normalnych od niepamiętnych czasów, (kiedyś na ziemiach polskich były winnice, a później Bałtyk zamarzał tak, że do Szwecji jeżdżono saniami, a na Bałtyku budowane były oberże dla podróżujących) zimy jednak wrócą. Jak ktoś chce zaryzykować i wyłożyć pieniądze, to mu pozwólmy. Najwyżej zbankrutuje.
Fakty15.04.2024, 18:16
Szkoda czasu i pieniędzy! Nikt nie finansuje w Alpach nawet stoków poniżej 1500 m npm. Nie ma to już sensu, ekolodzy nie mają nic z tym wspólnego. Wystarczy zdrowy rozsądek. Za mało lub brak śniegu, za krótka zima. Zbyt często zmiany temperatur na plus.
Szczawnica15.04.2024, 10:53
jest środek kwietnia, temperatura jutra bedzie koło zera i śnieg....
ekolodzy won
Mieszkaniec15.04.2024, 10:06
Dokłanie na stok narciarski to jest już wiele za późno, na tym biznesu już nie będzie.
mieszkaniec15.04.2024, 09:57
Bardzo dobrze bo ta banda dorobkiewiczów zabetonuje cały świat. Liczy się tylko pieniądz. Troszkę opamiętajcie się.
Jonek15.04.2024, 09:26
Niech budują inwestują ,ale zgodnie z prawem i poszanowanioem właścicieli terenów ,a nie prawem kaduka i cichaczem zawłaszczanie nieswojego terenu.
Jasiek15.04.2024, 08:30
Eko terroryści w natarciu.
Mięguszowiecki15.04.2024, 08:22
Ośrodek Narciarski ale po co ?, już za dwie dekady nie będzie narciarstwa na Kasprowym Wierchu, czy decydenci mają tego świadomość ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl