20.04.2024, 09:10 | czytano: 1680

PSG i Gmina Czarny Dunajec rozpoczynają współpracę w zakresie wykorzystania wodoru

Czarny Dunajec LNG/ zdj. nadesłane
Polska Spółka Gazownictwa oraz Miasto i Gmina Czarny Dunajec podpisały porozumienie o współpracy. Celem jest długoterminowe partnerstwo w dziedzinie rozwoju technologii związanych z paliwami alternatywnymi, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru.
- Bardzo się cieszymy, że to właśnie Polska Spółka Gazownictwa będzie partnerem, który pomoże miastu i gminie Czarny Dunajec wykorzystywać wodór jako źródło energii na dużą skalę. Od kilku lat systematycznie jako spółka podnosimy nasze kompetencje, aby w przyszłości być największym operatorem systemu dystrybucyjnego wodoru w Polsce - mówi Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.
W ramach współpracy obie strony zobowiązały się do realizacji szeregu inicjatyw, przyczyniających się do poprawy jakości powietrza oraz ograniczenia emisji szkodliwych substancji. Wśród głównych punktów umowy znajdują się:
- wdrożenie technologii związanych z paliwami alternatywnymi, w szczególności dotyczących wodoru oraz innych gazów odnawialnych i niskoemisyjnych,
- prowadzenie prac rozwojowych i inwestycyjnych na terenie gminy Czarny Dunajec w zakresie paliw gazowych,
- realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych w obszarze niskoemisyjnych paliw alternatywnych,
- wdrożenie innowacyjnych technologii w ramach wspólnych projektów.

- Dążymy do tego, aby nasze miasto stało się uzdrowiskiem i liderem w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii energetycznych. Partnerstwo z Polską Spółką Gazownictwa otwiera przed nami nowe możliwości i przyspieszy realizację naszych ambitnych planów rozwojowych. Chcemy być pierwszą w Polsce gminą wykorzystującą wyłącznie wodór jako źródło energii - mówi Marcin Ratułowski, Burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec.

- Umowa o współpracy między PSG a Miastem i Gminą Czarny Dunajec jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji innowacyjnych na skalę całego kraju rozwiązań energetycznych. Ta partnerska inicjatywa nie tylko przyniesie korzyści środowiskowe dla mieszkańców i turystów, ale jest także przykładem synergii pomiędzy największym w Polsce Operatorem Systemu Dystrybucyjnego gazu ziemnego a jednostką samorządu terytorialnego, stanowiąc inspirację dla innych miast i gmin do podejmowania podobnych działań - podsumowuje Paweł Firlej, dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Krakowie.

Polska Spółka Gazownictwa zrobiła w marcu br. duży krok w kierunku dystrybucji wodoru, uzyskując dla pierwszego w Polsce gazociągu Świadectwo Oceny Technicznej w zakresie przesyłu gazu ziemnego z jego domieszkami do 20 proc. objętości. Również w pierwszym kwartale tego roku PSG rozpoczęła współpracę z niemieckim operatorem dystrybucji gazu Gasnetz Hamburg. Jej celem jest m.in. rozwój w spółce kompetencji związanych z budową wodorociągów.

mat. nadesłany, opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
zaciekawiony podatnik21.04.2024, 19:41
dwa zasadnicze pytanka mam ,ilu spółka ma prezesów i po ile miesięcznie ci prezesi zarabiają ? za odpowiedź byłbym bardzo wdzięczny resztę sam już sobie dopowiem
sawuarek i wiwarek21.04.2024, 11:23
Alien: Chcielibyśmy poznać dokładniej technologię w oparciu o którą ten wodór jest wykorzystywany w autobusach. Być może jest wykorzystywany jeden z pierwiastków ziem rzadkich (zapomniałem w tej chwili jego nazwy), który ma zdolność wchłaniania wodoru niczym gąbka wodę i w ten sposób umożliwia stabilne, stopniowe uwalnianie tego wodoru. Jest to pierwiastek niesłychanie ciężki, rzadki i drogi. Wodór nie potrzebuje zaprószenia ognia żeby gwałtownie zaczął się spalać, wystarczy nawet najmniejszy dopływ powietrza. Ponadto wciąż nic nie wiemy o rachunku ekonomicznym, tj. czy przypadkiem nie okaże się że żeby wyprodukować 1kwh energii z wodoru potrzebujemy kilkunastu kwh energii z innego źródła.
kasa: Przydomowe generatory wodoru, a za chwilę "przydomowe reaktoreczki jądrowe" czy coś o podobnej nazwie. Po prostu musimy stale trzymać rękę na pulsie i w porę przebijać im te medialne balony, bo jeśli nie, to rozrosną się one do takich rozmiarów że wyprą wszystko powietrze z pomieszczenia i nie będziemy mieli czym oddychać. Wystarczy że na początek 50 procent populacji łyknie tę bzdurę z tym wodorem to za jakiś czas będzie za późno na zatrzymanie tego.
kasa21.04.2024, 09:17
@suwarek, jak myślisz, dlaczego Polakom wcisnęli tyle fotowoltaiki że sieci nie są w stanie przyjąć produkcji ze słońca? Za chwilę producenci słonecznej energii będą musieli płacić żeby sieć odebrała wyprodukowany prąd. Wtedy będzie promocja na magazyny energii i przydomowe generatory wodoru. Biznes musi się kręcić. Kasa musi się zgadzać.
ALIEN21.04.2024, 06:05
W Krakowie jeżdżą od kilku lat autobusy wodorowy. Nic nie wybucha, nic się nie pali. Już straszcie.
sawuarek i wiwarek20.04.2024, 22:06
Pochodząca z innego źródła energia (węgiel, gaz, prąd, drewno, etc.) włożona w to aby wyodrębnić daną objętość wodoru wielokrotnie przekracza wartość energetyczną jaką ta dana objętość wodoru może nam później dać przy spalaniu (dużo więcej energii trzeba najpierw włożyć aniżeli później się uzyska z tego wodoru, być może będą to energetycznie kosztowne ale i tak konieczne reakcje utylizujące jakieś odpady, w których to reakcjach wodór będzie produktem ubocznym?). Prawda, produktem spalania wodoru jest czysta woda, więc ekologicznie jest ok, ale najpierw trzeba ten wodór wyodrębnić (zapewne także skroplić), a to nie są energetycznie tanie reakcje, poza tym jest problem ze składowaniem, transportem i używaniem wodoru jako źródła energii, ponieważ przy jakimkolwiek, najmniejszym nawet kontakcie z powietrzem wodór gwałtownie łączy się z tlenem i natychmiast wybucha. Jest olbrzymi problem z równomiernym, stabilnym uwalnianiem wodoru. W warunkach laboratoryjnych to wszystko może wyglądać wspaniale, ale na masową komercyjną skalę trudno powiedzieć jak to będzie.
rzucający jajami20.04.2024, 19:21
Brawo, brawo , brawo.
Gazownia20.04.2024, 16:35
Od 2027 r. Będzie obowiązywał zakaz palenia gazem ziemny ale będzie można palić do us....j śmierci paliwem gazowym. Czyli Dunajec jako 1 w Polsce nie będzie się musiał martwic czy ma paliwo gazowe. P.S. paliwo gazowe to 90% gazu ziemnego i 10% wodoru lub biogazu. To tak samo jak z benzyną. Teraz jej nie kupisz czystej na stacji masz E5 i E10 czyli benzynę z dodatkiem biopaliwa. A kto zyska na tym? Hub wodorowy to wydatek 10 mln zł. Podatek od takiej stacji to 2% czyli rocznie 200 tyś. zł dla gminy.
kasa20.04.2024, 14:16
Ja też wiem że nic nie wiem. Ale ktoś na pewno na tym zarobił i będzie zarabiał. Na pewno nie mieszkańcy.
Neymar20.04.2024, 13:30
O kurde, niech jeszcze połącza drużyny i czarny Dunajec zagra w półfinale LM ????????????
Zagadka20.04.2024, 13:29
Czy oni nie wyrwali się 100lat za wcześnie z tym wodorem....
STAŚ20.04.2024, 10:08
Z tego pisma wiem, że nic nie wiem!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl