20.04.2024, 17:26 | czytano: 3810

Flisacy uroczyście rozpoczęli sezon. W uroczystościach wziął udział abp Marek Jędraszewski

fot. Marcin Szkodziński
Flisacy pływają już od 1 kwietnia, jednak dzisiaj (20 kwietnia) uroczyście rozpoczęli 192 sezon. Uroczystości rozpoczęły się w kościele w Sromowcach Wyżnych, gdzie w mszy świętej przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Następnie flisacy i duchowni udali się na przystań, gdzie metropolita krakowski poświęcił łodzie.
Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich świętuje 90-lecie założenia, jednak historia spływów przełomem Dunajca sięga roku 1832. Pierwsze flisackie łodzie wyglądały inaczej niż obecne.
- Poprzedniczki tych łodzi, na których dzisiaj flisacy pływają były kopane w jednym pniu. Początkowo łączono ze sobą dwa wydrążone pnie, a później były to trzy. Niestety były one wywrotne i często flisacy kąpali ludzi w przełomie Dunajca. Pod koniec XIX w dołożono czwartą łódkę, a w połowie XX wieku piątą. W takich zestawach pięcioczęściowych pływa się do dzisiaj - opowiada Adam Grywalski, flisak z 42-letnim doświadczeniem. - Wcześniej takie łodzie stosowano do połowu troci i łososi, które wpłynęły od Bałtyku na tarliska w górę Dunajca. Na takich łodziach tu łowiono ryby - dodaje.

Rocznie z atrakcji spływu przełomem Dunajca korzysta 300-350 tys. turystów. Obsługuje ich grupa ok. 500 flisaków, którzy pływają na 250 łodziach. - Był jeden wypadek w roku 1960. Później już nie było żadnego wypadku. Tu nie ma takich niebezpieczeństw. Poza tym flisacy są przeszkoleni. Przez trzy lata najpierw pływają z mistrzem. Trzeba przerobić każdą możliwą sytuację. Po trzech latach jest egzamin, który jest obowiązkowy dla wszystkich. Jeżeli któryś nie zaliczy, to mu się dziękujemy - mówi Adam Grywalski. Poza szkoleniem z technicznych aspektów spływów flisacy przechodzą także szkolenia, które pozwalają im opowiadać o przyrodzie Pienińskiego Parku Narodowego oraz krążące o regionie legendy.

e/r
Może Cię zainteresować
komentarze
Jo21.04.2024, 10:31
A co tam robiła Gwiazda Pienin? PKS przyjechała???
karamba20.04.2024, 19:11
do wystraszona;masz na myśli biskupa z sekty świadków Jehowy?
wystraszona20.04.2024, 17:29
nasuwa się tylko jedno pytanie czy nie ma innych biskupów tylko ten pan zawsze wszędzie na każdej uroczystości? flisacy pomyslego sezonu
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl