27.04.2024, 21:39 | czytano: 4124

Otwórz oczy, patrz: Miejsca o których prawdopodobnie nie słyszeliście (film)

"Było późne piątkowe popołudnie. Jechaliśmy do Niedzicy na spotkanie z profesorem Tadeuszem Trajdosem. Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, że spotkanie zaaranżowane przez Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Nowym Targu stanie się początkiem pięknej przygody z historią Niedzicy i Falsztyna" - zaczynają swoją opowieść członkowie grupy "Otwórz oczy, patrz".
Los pozwolił nam spotkać ludzi wyjątkowych, obdarzonych wiedzą historyczną, ale przede wszystkim pasją do historii. Nic nie może się równać, żadna książka, nie mówiąc już o internetowych wpisach od osobistej rozmowy. Każde z naszych trzech spotkań znacznie się przeciągło, każdy z naszych rozmówców nie szczędził nam wypowiedzi przed kamerą.

Naszymi rozmówcami byli profesor Tadeusz Trajdos, historyk, emerytowany pracownik PAN, Jacek Górecki, historyk pracujący na zamku Dunajec w Niedzicy oraz Paweł Kocańda, archeolog i dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu.


Zatem zapraszamy Was na przygodę z Niedzicą i Falsztynem i historią o miejscach tajemniczych i niezwykle ciekawych, a więc wzgórzem Mogiła, górującym nad Niedzicą Taborem oraz klasztorzyskiem lub kościelniskem w Falsztynie.Otwórz oczy, patrz
Może Cię zainteresować
komentarze
tadeusz30.04.2024, 11:25
Tylko,że w FALSZTYNIE jest jeszcze pochówek hrabiny jadąc od Frydmana byłem tam z moim tatą i pokazywał mi to osobiście to było naprzeciwko przystanku PKS. Były to lata 1971, myślę, że ten grób dalej istnieje. A dwór za zakrętem poniżej
w........mieszkaniec30.04.2024, 09:21
Gdyby panowie faktycznie zechcieli zobaczyć jak się cofnęła w rozwoju Niedzica to na pewno otwarły by wam się oczy i to bardzo szeroko! Ba nawet opadły szczęki ze zdziwienia że w tym wieku i przy takich dotacjach i podatku z Niedzicy gmina uprawia takie dziadostwo. Ale to też wina radnych - społeczeństwa że daje się robić w konia takiej bezmyślnie zarządzającej gminie! Co prawda zostali wybrani nowi radni to może który wpadnie na pomysł współpracy z Wami i otworzy oczy temu społeczeństwu między innymi z waszą pomocą! Też było by to moje pobożne życzenie!
Mieszkaniec Ciemnogrodu28.04.2024, 12:16
Może kiedyś zrobicie jakiś film o nowotarskiej strzelnicy z czasów zaboru austriackiego.
mieszkaniec Niedzicy!28.04.2024, 09:02
Szanowni Panowie duże podziękowanie za nagrania tego wspaniałego filmiku a tak w sumie to reklamującego tak piękną a obecnie już zaniedbaną przez gminę wioskę Niedzicę! Mam jednak prośbę proszę się zwrócić do wójta Łapszańskiej gminy jeśli to możliwe żeby to właśnie on szeroko otworzył oczy i parzył co gmina traci przez tak nieudolne inwestycje w tej miejscowości! Bo tak na dobrą sprawę to na radę gminy nie ma co liczyć! Jeszcze raz serdecznie dziękuje za zainteresowanie naszą miejscowością.
wreszcie!27.04.2024, 22:07
Czekałam za długo na kolejny film. Dziękuję.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl