To ostatnie godziny kampanii. Cisza wyborcza zacznie się o północy z piątku na sobotę. Jej złamanie może skutkować grzywną sięgającą nawet miliona złotych. Grzywna grozi także za niszczenie materiałów wyborczych i nie ma związku z ciszą wyborczą.
Usuwanie, niszczenie lub zamalowywanie plakatów wyborczych jest karalne. Jeśli straty poniesione przez uszkodzenie banera wyborczego przekraczają 800 zł, sprawca może odpowiedzieć za przestępstwo (zniszczenie mienia) i może zostać skazany na karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat . Przy okazji przypominamy, że w niedzielę 9 czerwca odbędą się wybory do europarlamentu. Głosowanie rozpocznie się o 7:00. Poprzedza je okres ciszy wyborczej. Trwa ona od północy w nocy z piątku na sobotę (z 7 na 8 czerwca) - do zakończenia głosowania, czyli najprawdopodobniej do 21:00 w niedzielę 9 czerwca. Ciszę wyborczą można wydłużyć, jeśli z jakiegoś powodu wydłużone zostanie samo głosowanie.
Podczas obowiązywania ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, organizowanie manifestacji, rozdawanie ulotek, przemieszczanie się pojazdami oklejonymi materiałami wyborczymi, zawieszanie nowych plakatów, zrywanie plakatów, publikowanie w internecie nowych treści zachęcających lub zniechęcających do głosowania, udostępnianie sondaży na temat preferencji wyborców czy też prognozowanych wyników wyborów; te można publikować dopiero po zamknięciu lokali wyborczych.
s/