12.06.2024, 11:34 | czytano: 12292

Ruszyła zabudowa ostatniego zielonego terenu w centrum Nowego Targu. Na Sybiraków powstają bloki

Fot. Szymon Pyzowski
Kilkuhektarowy teren przy ul. Sybiraków, położony koło zjazdu na zakopiankę, był ostatnim niezabudowanym terenem zielonym w centrum Nowego Targu. Ale to już się zmienia.
Choć już w latach 80-tych ub. w. planowano tu budowę bloków, nigdy do niej nie doszło. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przeznacza te tereny pod zabudowę wielorodzinną, ale atrakcyjny teren, w centrum miasta, z doskonałą komunikacją, borykał się z problemem dużego rozdrobnienia działek i dużą liczbą właścicieli. Przez lata żadnemu inwestorowi nie udało się skupić wystarczającej ilość terenu i rozpocząć budowy osiedla mieszkaniowego. W ostatnich latach trwała i trwa nadal natomiast konsekwentna zabudowa Polany Szaflarskiej i terenów w kierunku Szaflar.
To się jednak zmieniło. Pojawiło się dwóch inwestorów, którzy ruszyli z budową budynków mieszkaniowych. Są to spółki Livoria i Gliniki - obie z Nowego Targu. Planowany termin zakończenia budowy to w jednym przypadku 2025, a w drugim 2026 rok. Prace już trwają. Za blaszanymi ogrodzeniami rosną mury.


- Jeśli mieszkania będą się sprzedawać, to pewnie tak jak to się dzieje na Polanie Szaflarskiej, inwestorzy będą dokupywać teren i budować kolejne budynki - uważa burmistrz Grzegorz Watycha.

Teren został skomunikowany z ul. Marii Pajerskiej. Miasto dokupiło tu potrzebną działkę i przejazd jest drożny. Tędy, a nie od "ślimaka" czy bezpośrednio z ul. Ludźmierskiej, prowadzić będzie dojazd na powstające osiedle.


- W mieście nie ma nowych obszarów pod zabudowę wielomieszkaniową - przyznaje burmistrz. - Trwa zabudowa Polany Szaflarskiej i trwać będzie nadal. Jedynymi terenami, które mogą być zabudowane i są do tego czynione przygotowania, to teren dawnej zajezdni PKS przy ul. Ludźmierskiej i teren byłej mleczarni, po drugiej stronie miasta. O tym się dyskutuje.

- Terenów pod handel, usługi, mamy w mieście dużo, ale pod budownictwo nie ma. Ta sytuacja będzie przedmiotem analiz, bo to wyzwanie, które przed nami stoi - dodaje Grzegorz Watycha.

Budowa osiedla ruszyła w styczniu:r/
Może Cię zainteresować
komentarze
senior15.06.2024, 19:37
Czy p. burmistrz zastanowił się nad swoimi decyzjami?
W N.T. przy każdym blokowisku i nie tylko tam, powinien być P A R K aby mieszkańcy mogli odetchnąć świeżym powietrzem. Przecież drzewa zabezpieczają swoimi korzeniami wodę a ich liście oczyszczają powietrze. W naszym klimacie musimy dłużej niż w innych regionach kraju ogrzewać mieszkania, co powoduje koszmarny smog. Co MIASTO robi aby smog się zmniejszył?
Czy nasze miasto jest wydolne aby zabezpieczyć ludność w wodę?
Czy ktoś pomyślał aby przynajmniej w nowym budownictwie była osobna woda do użytku gospodarczego (łazienka i pralka) a osobna woda np. głębinowa do celów kulinarnych.
Miasto powinno budować bloki pod wynajem dla ludzi, których nie stać na kupno mieszkania.
Wzdłuż zakopianki obok bloków na os. Wojska P. wskazane jest dosadzenie drzew iglastych aby były przynajmniej dwa szpalery. To jest konieczne i to bardzo, bo ludzie duszą się od spalin samochodowych.
Życzymy burmistrzom i radnym rozwagi w podejmowaniu decyzji.
Proszę wziąć pod rozwagę moje propozycje i DO DZIEŁA!!!
Moi przedmówcy poruszyli inne kwestie - również bardzo ważne, dlatego się nie powtarzam.
Komu przeszkadza lotnisko w N. Targu niech sobie założy słuchawki ochronne na uszy. Nasze lotnisko ma swoją historię i WARA od niego. Lotnisko nie ukrywało się za parawanem, więc nie trzeba narzekać, że niektórym to przeszkadza. W dużych aglomeracjach są lotniska pasażerskie
i mieszkańcy nie narzekają.
Dziękujcie Bogu, że tylko takie samoloty fruwają na naszym miastem a NIE
bombowce.
Żabi Koń15.06.2024, 13:05
Bedzie super beton jak w Zokopanem
Natka14.06.2024, 23:01
Jaki ostatni zielony?
Tosiek14.06.2024, 21:04
A co ma miasto do byłej zajezdni PKS skoro tego nie wykupiło za marne 6 milionów kiedyś tam a dziś żeby to odkupić trzeba dać co najmniej 10 razy tyle
Taa14.06.2024, 13:20
Tytuł tendencyjny
miejski14.06.2024, 09:40
@Przystojny niczym Di Caprio

W Gorcach ciszy nie ma - wakmundziany i inne wsie zrobiły tam sobie tor do rajdów terenówkami i motorami. Szlak na Turbacz nawet koparką orali
Przystojny niczym Di Caprio13.06.2024, 22:56
Zielone tereny, parki kieszonkowe, betonoza, patodeweloperka, glosno bo samoloty, brudno bo leje, brudno bo śniegu nie było juz w lutym, złe bo watycha rządzi, dobrze ze tokarz nie rządzi, Grel zamknięty skandal, PiS wygrał, dobrze ze PiS nie przegrał, dobrze ze Po wygrało, kwietna dama piekna, kwietna dama brzydka jak noc listopadowa, nie ma gdzie mieszkac, drogo, tanio, kostka brukowa zła, lepszy żwirek. Wam ludzie nie dogodzi. W gorcach duzo zieleni, byliscie ? Kilka szlaków z NT jest. Spróbujcie, poszukajcie, wejdźcie w tryb offline.
Obserwator13.06.2024, 21:25
Blokowisko na Polanie, blok przy bloku, ludzie zaglądają sobie do talerza, ceny z kosmosu bo nie na obiecane każdemu ,Tatry, ryk samolotów do późnej nocy w soboty, niedziele, okna nie otworzy się, własnych myśli nie słychać. Pytanie dla kogo te mieszkania, bo młodych w Nowym Targu nie stać a starsi już maja, dla kogo? pod wynajem? czy za 10tys za metr 2 do kupna? w Nowym Targu gdzie ludzi mniej bo przemysłu nie ma..to ma być polityka zachęt do zamieszkania w tym mieście? czy w ogóle ktoś to ogarnia? polityka, polityka i polityka a potrzeby ludzkie gdzieś, jedynie mięso wyborcze, o to tak, wtedy widać obywatela i to nie zawsze bo la wyborcy na wózku inwalidzkim w większości lokale są niedostępne. Słów szkoda
Otwórz oczy13.06.2024, 09:43
Bałagan przestrzenny. To funduje nam od dłuższego czasu panująca ekipa. Wystarczy spojrzeć dookoła i zacząć racjonalnie myśleć.
Zadbana trzydziestka13.06.2024, 08:54
Do nowych powstających bloków już uchodźcy się szykują , będziemy mieć urozmaicenie jak we Francji ,
Jo13.06.2024, 07:40
Zagadka - a kto był sponsorem burmistrza w kampanii?
Droga przez Pajerską - spróbujcie nią przejechać, a o mijance zapomnijcie.
Henryk12.06.2024, 23:09
Zagadka - popieram twój pomysł likwidacji lotniska i tam budowania bloków. A lotnisko z jego rykiem samolotów przenieść 10km od Miasta!
Janosik12.06.2024, 19:07
Atrakcyjny teren w centrum miasta z doskonałą komunikacją. Ludzie trzymcie mnie bo pęknę ze śmiechu. Przy stanie komunikacji na dzień dzisiejszy, wyjazd z tego terenu na którąkolwek stronę miasta to kilkudziesięcio minutowa wyprawa, chyba, że na nogach albo na rowerze. A w ogóle co to za atrakcja tam mieszkać przy najbardziej ruchliwej drodze w N.T. Jak ktoś lubi dźwięk karetek i straży pożarnych pędzących do zdarzeń kilka razy dziennie, to proszę bardzo. To osiedle nadaje się tylko na wynajem lokali Ukraincom i inżynierom z Afryki którzy znajdą pracę w okolicznych Biedronkach i małych lokalach gastronomii. To poroniony pomysł, jeszcze jedna kupa zrobiona w centrum miasta. I to nie kilka hektarów jak się tu pisze, tylko niecały hektar. Zresztą ten artykuł śmierdzi mi reklamą.
Mieszkaniec12.06.2024, 17:49
A co z terenami na Sikorskiego na obwodnicy .
Ogromny teren wolny czeka na inwestycje.
Można zmienić plan na osiedla mieszkaniowe.
Optymista12.06.2024, 16:49
Budujecie bloki. Dużo bloków. Jeszcze więcej bloków.
I co. I pustostany. Zabetonujecie wszystko, bo liczy się tylko bezrozumny biznes. Młodych coraz mniej, starzy odejdą a w pustostanach będą meliny.
kuba12.06.2024, 16:17
bloki są przy samej ulicy 10m z mapowanym wyjazdem i ma być zamknięty.
w wyjazd planoway dookoła ; 200m Sybiraków 100m jednostka 200 MPajerskiej.
panie burmistrzu a co z logiką ?????
com12.06.2024, 15:57
King of the Spisz: teren wykupił jakiś czas temu wielbiciel letniego vel łazienkowego obuwia ;)
Zagadka12.06.2024, 14:39
Podpowiem zlikwidować lotnisko i tam budowac(kilka osób tam się bawi)
Jeśli to prywatna inwestycja to dlaczego miasto dokupuje grunt na drogę dojazdowa... czyzby szlaban płatny na nim chciało postawić? Jak ta,,uregulowana prawnie'' droga dojazdowa w akcie notarialnym będzie figurowac?jako co?
Dlaczego taki ukłon w stronę tego inwestora?
Grzmot w nocniku12.06.2024, 14:13
Jeszcze niedawno pasly sie tam sarny.
Prawo i sowieci12.06.2024, 14:11
Watycha jest przeciwnikiem zieleni w miescie wiec tylko czekac na moment kiedy bedzie brał sie za wycinke lasu na os Bór...
.....12.06.2024, 13:59
ul. Marii Pajerskiej chyba
mieszkaniec12.06.2024, 13:57
Mieszkańcy ul M. Pajerskiej napewno są i bedą przeszczęśliwi. Juz teraz TiRy do magazynów Lewiatana jeżdzą non stop. Droga dziurawa jak ser szwajcarski. A korki to dopiero będą jak mieszkańcy nowych osiedli bedą skręcać z Alei na ul Sybiraków. Ale kto myśli do przodu. Jakoś to będzie
Tubylec12.06.2024, 13:33
cyt: ,,Teren został skomunikowany z ul. Marii Majerskiej. Miasto dokupiło tu potrzebną działkę i przejazd jest drożny. Tędy, a nie od "ślimaka" czy bezpośrednio z ul. Ludźmierskiej, prowadzić będzie dojazd na powstające osiedle. " Tak, a w którym miejscu ? Codziennie tam przechodzę i jakoś drogi łączącej ul. Sybiraków z
ul. M. Pajerskiej nie widzę. A może chodzi o powstałą dziurę w ogrodzeniu, którą prowadzi wyjeżdżona, nie utwardzona droga, raczej dla pojazdów budowy a nie mieszkańców. Jeżeli to jest ta drożność to raczej nikt z UM nie ma pojęcia o czym mówi/pisze.
Osiol12.06.2024, 13:29
By to miało sens :jeden blok to 60 mieszkań razy średnio 2 dorosłe osoby więc potrzebujemy 120 miejsc pracy(jeden blok) razy ilość bloków.....
Więc trzeba zacząć tworzyć nowe skrzydła istniejących urzędów, filie zamiejscowe urzędów wojewodzkich, agencje czegokolwiek..... i to juz bo gdzież ci ludzie się podzieją(zarobią).
Nawet komuniści to rozumieli pierwsze,, nowa huta''a później bloki dookoła szkoły przedszkola żłobki sklepy przychodnie....
Więc pierwsze rozbudować,, miejsca pracy''jako że żaden inwestor tu fabryki już nie wybuduje iwestujmy w miejsca pracy w budzetowce
as12.06.2024, 12:38
W czwartki i soboty będzie problem z dojazdem .
King of the Spisz12.06.2024, 12:37
A ten wymieniony plac PKS czyj jest? Miasta? Czy może więcej właścicieli jest?
A12.06.2024, 12:29
Wszystko jest już całkiem powykrzywiane. Przez chciwość. Mieszkańców miasta jest mniej niż w latach 80tych, ale to dziś mamy więcej bloków, zabudowany Grel, Nowe, Kokoszków. Więc jak to? Ano tak to. Na polanie Szaflarskiej są całe piętra zdominowane przez jednego właściciela, niektóre klatki lub korytarze działają jak hotel, bo jest dwoje mieszkańców reszta najem. Mądre miasta z tym walczą, walczą z patodweloperami i patoinwestorami,u nas się wszyscy cieszą. Tymczasem ceny mieszkań nadal rosną przyprawiając ludzi którzy rzeczywiście chcą mieszkać o paliptacje serca i wyjazd z miasta.
Mieszkaniec Ciemnogrodu12.06.2024, 12:20
Tak to jest szanowna władzo jeżeli blokuje się rozwój miasta niefortunnymi lokalizacjami cmentarza czy sortowni śmieci, jeżeli buduje się obwodnice miasta w mieście to potem dochodzi się do ściany z problemem jaki mamy.
maniek12.06.2024, 12:09
zielony teren, szuwary osty suche trawy...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl