13.06.2024, 15:07 | czytano: 6168

Szpital bez chirurgii. Kontrakt przerwany

Rabczański szpital przeniósł działalność do Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego. Fot. Piotr Kuczaj
Oddział chirurgii w Szpitalu Miejskim w Rabce-Zdroju został tymczasowo zamknięty. Z powodu "nie spełnienia koniecznych i obligatoryjnych wymogów" Narodowy Fundusz Zdrowia przerwał kontrakt.
Na czas budowy nowego budynku, rabczański szpital przeniósł działalność ze zrównanego później z ziemią budynku przy ul. Słonecznej do Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego. To tam, przy ul. Dietla, uruchomiono na nowo m.in. izbę przyjęć, oddziały wewnętrzny, paliatywny, ZOL itd. Problem pojawił się w przypadku oddziału chirurgii ogólnej.
- Szpital nie uzyskał zgody na zmianę miejsca udzielania świadczeń oddziału chirurgii ogólnej, ponieważ nie spełnił koniecznych i obligatoryjnych wymogów do realizacji świadczeń określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia (...). Szpital nie zapewnił w nowej, zaproponowanej lokalizacji niezbędnego bloku operacyjnego - informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa NFZ w Krakowie. - Małopolski OW NFZ w związku z brakiem zgody na zmianę miejsca działania oddziału chirurgii ogólnej poinformował szpital o konieczności zgłoszenia przerwy w udzielaniu świadczeń w tym oddziale.

- Zgłoszenie przerwy w realizacji świadczeń nie powoduje wygaśnięcia czy rozwiązania umowy, a wyłącznie czasowe jej zawieszenie - w tym przypadku do czasu zakończenia remontu siedziby szpitala i powrotu oddziału chirurgii ogólnej do lokalizacji przy ul. Słonecznej w Rabce-Zdroju lub zaproponowania lokalizacji oddziału chirurgii ogólnej spełniającej niezbędne wymogi. Wówczas nastąpi przekazanie (odtworzenie) odpowiednich środków finansowych na działalność oddziału chirurgii ogólnej - zaznacza rzecznika.

Jak dodaje, NFZ zaproponował szpitalowi czasowe rozwiązania, które z jednej strony pozwolą mu utrzymać poziom finansowania porównywalny z okresem sprzed zmiany miejsca udzielania świadczeń, a z drugiej strony pozostaną w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa.

- MOW NFZ w Krakowie pozostaje w stałym kontakcie ze Szpitalem Miejskim w Rabce-Zdroju w sprawach bieżących - zapewnia.
Prezes Szpitala Miejskiego w Rabce-Zdroju Witold Latusek uspokaja, że przerwa w działalności oddziału nie ma wpływu na bezpieczeństwo pacjentów. Wszystkie pozostałe oddziały funkcjonują normalnie, a pacjenci wymagający zabiegów chirurgicznych kierowani są do innych placówek. - Szukamy miejsca, gdzie te zabiegi możemy robić. Prowadzimy rozmowy z NFZ, żeby znaleźć rozwiązanie korzystne dla nas i dla pacjentów - zaznacza.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Taka tam14.06.2024, 21:17
Skandal i tyle! Zawieszenie? A co z pracownikami, w tym z lekarzami (czasowe zawieszenie wypłat, przerwa w ciągłości pracy, etc.)? A, może chodzi o zwiększenie konta na poczet budowy (kosztem pracowników)! Już tak przecież było: ile osób zwolniono z całego szpitala (w tym: rehabilitacja) i na co poszły pensje tych osób? Proste i zarazem sztraszne!
As14.06.2024, 09:37
Ciekawe kiedy ktoś się weźmie za to co się dzieje w szpitalu w NT. Folwark, personelu traktowany gorzej jak u prywaciarza a potem wszystko wygląda jak wygląda
Andrzej13.06.2024, 22:17
Ha ha, macie teraz rządy tuska!
Tutejsza13.06.2024, 17:14
Tak sie konczy jak najpierw sie burzy a potem dopiero mysli sie co z pacjentami
Broda13.06.2024, 17:06
"Pacjent" ma płacić podatki i składki a potem umierać.
Pacjent13.06.2024, 15:34
Fundusz nie ma kasy to najlepiej przerwać kontrakt to łaj..ki. Tak dbają o pacjenta
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl