28.05.2018, 15:00 | czytano: 751

Śladem Armii Krajowej i Mapa Akcji „Burza” w Nowym Targu

27 i 28 maja 2018 r. w Nowym Targu będzie gościć Muzeum Armii Krajowej. Na Rynku stanie mobilna wystawa prezentująca pamiątki i dokumenty dotyczące Akcji „Burza” przeprowadzonej w 1944 roku przez AK.

Podczas dwudniowego pikniku historycznego jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w wielkoformatowej grze edukacyjnej i podziwiać pokazy grup re-konstruktorskich. Zainteresowani historią II wojny światowej obejrzą repliki broni i unikatowe zdjęcia.

Pracownicy Muzeum AK będą zachęcać mieszkańców do przekazywania pamiątek i świadectw o wydarzeniach związanych z działalnością Armii Krajowej. Materiały te uzupełnią interaktywną mapę prezentującą aktywność AK w Małopolsce.

Akcja „Burza” rozpoczęła się w styczniu 1944 r. w związku z wkroczeniem Armii Czerwonej na Wołyń. Celem militarnym akcji było wyparcie armii niemieckiej z ziem II Rzeczypospolitej, samodzielnie lub wraz z armią radziecką, natomiast celem politycznym przejmowanie władzy przez cywilne struktury Polskiego Państwa Podziemnego na wyzwolonych spod okupacji niemieckiej terenach i wystąpienie przed Sowietami w roli gospodarza. Działania polskiego podziemia zaangażowały dziesiątki tysięcy osób i objęły swym zasięgiem znaczny obszar wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej.

W ramach akcji „Burza” w Obwodzie nowotarskim doszło do trwającej trzy dni bitwy pod Ochotnicą (18-20 października 1944 r.). Była to jedna z większych akcji obronnych na tym terenie, dzięki której nie dopuszczono do pacyfikacji wsi, grabieży i aresztowania mieszkańców. Partyzanci wykorzystywali znajomość górskiego, pokrytego lasami terenu. Działając z ukrycia, stosując element zaskoczenia, byli w stanie nawiązać walkę z niemieckimi formacjami. Innymi przykładami działań oddziałów partyzanckich na Podhalu było opanowanie budynku stacji kolejowej w Lasku k. Nowego Targu, zaatakowanie niemieckich posterunków granicznych w Czarnej Wodzie, Niedzicy, Harklowej, posterunku żandarmerii w Czarnym Dunajcu, placówek słowackich w Hyżnem i Suchej Horze. W Maniowach spalono most przerywając największą w rejonie arterię komunikacyjną.

Bohaterowie wielu z tych wydarzeń pozostali zapomniani przez historię, lecz często pamięć o nich przetrwała w przekazach rodzinnych utrwalonych materialnymi pamiątkami. Muzeum Armii Krajowej, podążając szlakiem żołnierzy AK, szuka wszelkich świadectw o wydarzeniach związanych z Akcją „Burza”.

Mobilna wystawa „Śladem Armii Krajowej i Mapa Akcji „Burza” w Małopolsce" pozostanie w Nowym Targu przez dwa dni. W niedzielę, 27 maja od 11.00 do 16.00 zaplanowano pokazy grup rekonstruktorskich, spotkania z historykami z Muzeum AK, zbiórkę pamiątek po żołnierzach AK, miniwystawę multimedialną i konkursy z nagrodami.

W poniedziałek 28 maja od 10.00 do 15.00 odbędą się spotkania dla dzieci i młodzieży szkolnej, szkolne drużyny będą mogły spróbować swoich sił w grze wielkoformatowej „Śladem Akcji Burza i AK”, odbędą się także spotkania z historykami i edukatorami z Muzeum AK. Udział w grze historycznej wymaga wcześniejszych zapisów pod adresem: akcjaburza@muzeum-ak.pl.

Szczegóły akcji na www.muzeum-ak.pl. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

organizatorzy
Zobacz pełną wersję podhale24.pl