20.09.2021, 15:40 | czytano: 603

Jakie dotacje można wykorzystać na instalację fotowoltaiki? (art. sponsorowany)

Postanowione - zakładamy u siebie fotowoltaikę. Policzone rachunki za prąd, cena zakupu i montażu paneli słonecznych, a nawet wiemy już też gdzie je zainstalujemy. Na sam koniec warto zainteresować się także różnymi dotacjami, które mogą odciążyć nas z kosztów i skrócić kosztu zwrotu inwestycji. W niniejszym artykule dowiesz się, jakie dofinansowania mogą być przydatne przy takim przedsięwzięciu.
Mój prąd 3.0
Do 20 grudnia 2021 roku istnieje możliwość składania wniosków do programu Mój Prąd 3.0. Szybsze zakończenie tej dotacji może być spowodowane ewentualnym wykorzystaniem budżetu. Udział w dofinansowaniu fotowoltaiki może wziąć każdy prosument, a maksymalną kwotą dopłaty do instalacji paneli jest 3000zł. Na rok 2022 jest przewidziany program Mój Prąd 4.0, jednakże nie jest to wciąż w 100% potwierdzona informacja.
Energia plus
Do 17 grudnia bieżącego roku można składać wnioski pod tym programem. W zadaniu ma on ograniczyć emisję zanieczyszczeń spowodowanych zużyciem energii. Tutaj można liczyć na pożyczkę w wysokości 85% kosztów kwalifikowanych lub dotację w wysokości maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych.
Ulga termomodernizacyjna
Od 2019 roku do teraz funkcjonuje ulga termomodernizacyjna. Ma ona służyć poprawie jakości mieszkań i zniwelowania ich wpływu pośredniego lub bezpośredniego na środowisko. Fotowoltaika również zalicza się do tego programu. Dzięki niemu możemy odliczyć odpowiednią kwotę w zeznaniu podatkowym za rok, w którym poniesiono wydatki. Maksymalną kwotą ulgi jest 53 000 złotych.

Źródło: https://www.jkt-solar.pl/


Czyste powietrze
Jest to specjalny program, w którym trzeba spełnić określone warunki finansowe, aby mieć możliwość wzięcia w nim udziału. Jest to maksymalny dochód 1960 złotych w gospodarstwach jednoosobowych oraz 1400 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Jednakże jest to program częściowo zwrotny. W takim sensie, że kwota dofinansowania może sięgnąć nawet 5000 zł, natomiast będzie ją trzeba w określonym stopniu spłacić - jak na zasadach kredytu.
Agroenergia
Dotacja przeznaczona głównie dla rolników indywidualnych, którzy posiadają od co najmniej roku obszar rolniczy o wielkości od 1 do 300 hektarów. W zależności od mocy instalacji, dofinansowanie może sięgać 20% kosztów (10-30 kW, maksymalnie 15 000 złotych) lub 13% całkowitej ceny inwestycji (30-50 kW, maksymalnie 20 000 złotych).
Programy regionowe i pożyczka w bankach
Kolejną formą uzyskania dofinansowania do fotowoltaiki jest możliwość wzięciu udział w konkursach oraz innych programach regionalnych, które oferują instalację paneli słonecznych w ulgowej cenie. Jest to jednak zależne wszystko od gminy, w której mieszkamy, dlatego w kwestii możliwości i zakresu dotacji lepiej konsultować się z urzędem danej gminy.
 
Ostatnią kwestią są pożyczki w bankach, które dzięki niskiemu oprocentowaniu nie będą aż tak bolały naszą kieszeń. Jednak to wciąż pewna forma kredytu, przez co nasz okres zwrotu inwestycji się przedłuży. Chociaż wciąż jest to lepsze, niż zwlekać z instalacją fotowoltaiki do momentu, w którym podrożeje zarówno ona sama, jak i prąd pobierany w sposób tradycyjny.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl