20.01.2022, 14:59 | czytano: 728

Czym jest Android TV? Jak działa i jakie możliwości daje ta telewizja? (artykuł partnera)

Nowoczesne telewizory, oprócz płaskich kineskopów i dostarczania obrazu w jakości Full HD lub nawet 4K, zapewniają również szereg innych udogodnień. Każdy z nich dysponuje obecnie funkcją Smart TV, która ułatwia m.in. korzystanie z telewizji na żądanie. Usługą, która umożliwia rozbudowanie funkcji Smart TV, jest Android TV. Jak działa ten system i dlaczego warto z niego skorzystać?
Co to jest Android TV?
W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do wygodnych w użytkowaniu usług, takich jak mobilny internet czy telewizja bez zobowiązań. Dostępne na rynku oferty obejmują coraz więcej wariantów i dodatkowych udogodnień, które umożliwiają nam jeszcze przyjemniejsze korzystanie z możliwości, jakie dają media. Jedną z wartych rozważenia usług tego typu jest Android TV. Jak działa ten system?
Jego główną funkcją jest możliwość instalowania na telewizorze aplikacji, które znajdują się w ofercie Google Play. Oznacza to, że każde oprogramowanie, z jakiego korzystasz za pomocą swojego smartfona, może być dla Ciebie dostępne na dużym ekranie. Dotyczy to nie tylko dostępu do platform streamingowych i VOD, lecz także np. do gier! Google Play udostępnia również szeroki wybór aplikacji komunikacyjnych, edukacyjnych oraz rozrywkowych.
Główna różnica pomiędzy telewizorem z Android TV a zwykłym Smart TV polega na liczbie dostępnych aplikacji. W przypadku Smart TV wybór jest ograniczony wyłącznie do tych usług, które są fabrycznie zaprogramowane przez producenta. System Android TV umożliwia samodzielne wybieranie aplikacji przez konsumenta. Synchronizuje też stan obecny w urządzeniach mobilnych z tym, który jest widoczny na telewizorze po zalogowaniu do profilu danego użytkownika.

Dlaczego warto wybrać Android TV?
Przede wszystkim należy podkreślić, że Android TV jest usługą rozszerzającą Smart TV. Jeżeli korzystasz z nowoczesnego telewizora z tą funkcją, możesz dodatkowo podnieść jego możliwości. Szczególnie sprawdza się to w przypadku urządzeń obsługujących komendy głosowe.
Dzięki Android TV możesz łatwo połączyć swój smartfon z telewizorem. Logowanie na Twoje konto z poziomu obu urządzeń odbywa się za pomocą tych samych danych (nazwy użytkownika i hasła). Przyjazna forma logowania i obsługiwania systemu sprawia, że nawet starsi oraz mniej zaawansowani użytkownicy są w stanie szybko przyswoić zasady korzystania z tej usługi. Jednocześnie istnieje możliwość sprawowania kontroli rodzicielskiej wobec najmłodszych.
Android TV ma intuicyjny i estetyczny interfejs, a konfigurowanie usługi i zarządzanie nią przebiega w podobny sposób, jak w przypadku Smart TV. Przejrzysty podział na sekcje, który jest widoczny na ekranie głównym, umożliwia łatwe rozeznanie się w możliwościach systemu i wybieranie opcji, które w danym momencie interesują Cię najbardziej.
Oprócz łatwej obsługi ważną cechą Android TV jest również ogrom możliwości, jakie otrzymujesz dzięki korzystaniu z tego systemu. Co to oznacza w praktyce? Z poziomu swojego telewizora możesz m.in.:
  • oglądać programy, filmy i seriale na żądanie,
  • korzystać z aplikacji do streamingu muzyki i podcastów,
  • tworzyć własne playlisty i planować odtwarzanie nagrań w czasie,
  • komunikować się z innymi za pomocą aplikacji społecznościowych,
  • grać w mobilne gry online i offline na dużym ekranie,
  • uczyć się języków obcych oraz korzystać z innych aplikacji edukacyjnych,
  • prowadzić kalendarze, dzienniki, notatki,
  • oglądać mecze sportowe na żywo,
  • korzystać z aplikacji treningowych i motywacyjnych.
Wszystko to jest możliwe nie tylko z poziomu niewielkiego ekranu smartfona czy tabletu. Dzięki Android TV te same treści, które masz na swoim telefonie, możesz wyświetlać w dużej rozdzielczości na telewizorze. Jeśli grasz w gry, możesz wygodnie wykorzystywać do tego celu pad lub nawet pilot do telewizora, zamiast ekranu dotykowego. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest lepsze odwzorowanie kolorów i szczegółów, jeżeli kineskop został wykonany w technologii 4K.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl