01.12.2022, 19:13 | czytano: 2136

Biela i Ciupka ponownie w stawce Barbórki - wyjątkowy samochód na jubileusz

Nieubłaganie zbliża się finał polskiego sezonu sportów motorowych. Ostatnią areną rywalizacji tradycyjnie będą odcinki specjalne warszawskiej Barbórki, ale w tym roku wszystko odbędzie się w wyjątkowej oprawie.
Legendarny i jeden z najstarszych rajdów w Polsce odbędzie się już po raz sześćdziesiąty. Nie ma w sportowym kalendarzu bardziej kultowej i medialnej imprezy niż Kryterium Asów w Warszawie. Rajd, mimo że rozgrywany na krótkim dystansie, co roku wzbudza ogromne emocje wśród zawodników i tłumów kibiców.
Konrad Biela nie mógł wybrać lepszego momentu, by zgotować swoim kibicom piękną niespodziankę. Dla zawodnika z Szaflar najbliższy weekend (2-3 grudnia 2022) będzie debiutem w samochodzie z najwyższej rajdowej półki. Start przyniesie sporo nowości, ale niezmienny pozostanie skład załogi - na fotelu pilota nie mogło zabraknąć doświadczonego i utytułowanego Ryszarda Ciupki. Duet Biela / Ciupka, w swoim szóstym starcie w Barbórce wybrał topową Skodę Fabia Rally2 evo, przygotowaną przez cieszyńską firmę Car Speed Racing.

Od początku wspólnej przygody z Barbórką w 2016 roku, osiągnęli kilka cennych wyników – trzykrotnie stając na podium w swoich klasach. Również trzy razy awansowali do Kryterium Karowa, zawsze kończąc swój przejazd w czołowej trójce załóg samochodów 2WD. Najbardziej udany był jak do tej pory sezon 2017, gdy w „ośce” nie mieli sobie równych. Debiut w Skodzie Fabia Rally2 evo nie będzie należał do łatwych, ale mistrz Polski w wyścigach górskich nie raz wykazał się umiejętnościami i walecznością.

W najbliższym wyzwaniu, ponownie będzie mógł liczyć na wsparcie długoletnich partnerów: Kotelnica Białczańska, TrackTech, Fit Bite Catering Dietetyczny, BielaPlast - producent dla profesjonalistów, DawidStachoń krucy_fit, HQ Automotive, Firma Budowlana Hebda, LisCar, Pralnia Białka, Szyby Folie Samochodowe Domalik, AMS Stopka Race & Rally Car Service, 4turbo, 4motorsport.pl, Gmina Szaflary Serce Podhala, TVP 3 Kraków, Podhale24.pl, Agencja UMA, Buchti.pl Promotion oraz AMK Limanowa.

Jubileuszowa Barbórka, to w sumie sześć sportowych prób i dystans niespełna 24 km. Organizatorzy oparli harmonogram na zeszłorocznej edycji z 2021 roku. Wszystko rozpocznie się w piątkowy wieczór w Pruszkowie, gdzie po oficjalnej ceremonii startu załogi ruszą na przejazd wieczornego prologu wytyczonego przy centrum handlowym Nowa Stacja (SZNAJDER Batterien Pruszków, 3,60 km). Nie zabraknie widowiskowego fragmentu trasy na górnej części parkingu.
Sobota to główna część rywalizacji, a załogi rozpoczną dzień w Słomczynie - po dwóch przejazdach asfaltowo-szutrowej próby na Autodromie (3,85 km). Dwie godziny później przyjdzie pora na kolejny „barbórkowy” klasyk. Odcinek wytyczony na terenach Toru Służewiec będzie zdecydowanie najdłuższy w jubileuszowej edycji (5,38 km). Tradycyjnie, na Bemowie wytyczono nie tylko park serwisowy, ale także odcinek, który zaplanowano w formie pojedynku równoległego. Na mecie odcinka Bemowo Duet poznamy nieoficjalnych zwycięzców 60. Rajdu Barbórka, ale mimo wszystko będzie to dopiero wstęp do najważniejszych rajdowych wrażeń.

Na najwyżej sklasyfikowane załogi czekać będzie najbardziej rajdowa z polskich ulic i Kryterium Karowa. To właśnie na kostce brukowej i na nawrotach „na beczce” w centrum Warszawy będzie chciała zakończyć sezon każda ze 130 zgłoszonych załóg. Konrad Biela i Ryszard Ciupka o swoją kwalifikację powalczą z 42 konkurentami w najmocniejszej klasie R1, przeznaczonej dla samochodów z napędem 4WD.

Od 18:00, wspólnie z telewizyjną transmisją na żywo, rozpocznie się walka o jedno z najcenniejszych trofeum polskiego motorsportu. Niezależnie od temperatury i warunków pogodowych, gwarantowane są tłumy kibiców, ogromne emocje i jedyna w swoim rodzaju atmosfera motoryzacyjnego święta!
W tym roku szczególnie mocno czekałem na ten weekend. Zawsze chętnie wracam na Barbórkę, ale to będzie start po dłuższej przerwie, więc emocje już są ogromne. Zwłaszcza po pierwszych kilometrach w Skodzie Fabia Rally2 evo. Dzięki moim partnerom dostałem szansę by wsiąść do topowej konstrukcji Rally2 i to niesamowite, jakie możliwości ma samochód przygotowany przez Skoda Motorsport! - mówi Konrad Biela

Wiem, że czeka na mnie duże wyzwanie, ale ekipa Car Speed Racing przygotowała doskonały samochód, a ja będę mógł na odcinkach liczyć na wsparcie doskonałego pilota. Starty wspólnie z Ryśkiem Ciupką to już nasza tradycja, więc w tym szczególnym momencie, nie mogło być inaczej. Dla mnie to ogromna przyjemność, że znów razem możemy rzucić wyzwanie Barbórce.

Za nami kilka dni testów, więc zdążyłem się już trochę zaprzyjaźnić z samochodem. Liczę na ogromną frajdę i że swoją jazdą damy kibicom wiele emocji. Mamy z tego rajdu dużo pozytywnych wspomnień, więc w ten weekend postaramy się dopisać kolejne. Trzymajcie kciuki!


To już szósty rok, gdy mam okazję startować z Konradem Bielą - mówi Ryszard Ciupka. Wszystko zaczęło się w 2016 roku, z polecenia mnie przez Jacka Rathe - i tak nasza rajdowa przygoda i znajomość trwa do dnia dzisiejszego. Mimo, że nie mamy zbyt wielu okazji do startów, to zawsze jest to ogromna przyjemność, ponieważ w samochodzie panuje świetna atmosfera. Konrad to przede wszystkim kierowca z ogromnym doświadczeniem w wyścigach górskich, ale ma w swoim dorobku kilka cennych rajdowych wyników – w których miałem szczęście mieć swój udział. W Barbórce, często miał przed sobą wymagający debiut w nowym samochodzie, ale mimo to sięgaliśmy po wynik na podium.
Tak było w pierwszym starcie, w Renault Clio R3 Maxi w 2016, czy dwa lata później w pięknym Peugeot 306 Maxi. Najlepszy wynik to zdecydowanie 2017, gdy na Karowej byliśmy załogą najszybszej „ośki”. Nawet jeśli dopadał nas pech, to wspólnie staraliśmy się, jak najlepiej odwdzięczyć kibicom za ich wsparcie. Niepowtarzalnych momentów mamy naprawdę dużo, a kolejne tuż przed nami. Teraz pora na emocje i wyzwanie zupełnie innego formatu, ze Skodą Fabia Rally2 evo w roli głównej. Czeka na nas wszystkich piękne święto sportu samochodowego. Serdecznie zapraszamy na 60. Rajd Barbórka i do zobaczenia na odcinkach!


mat. prasowe, fot. Grzegorz Kozera
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl