26.10.2023, 10:28 | czytano: 588

Co zrobić w przypadku awarii samochodu? (art. sponsorowany)

Co zrobić w przypadku awarii samochodu? To pytanie, które każdy kierowca zadaje sobie przynajmniej raz w życiu. Dowiedz się, jakie kroki warto podjąć, aby bezpiecznie wrócić na drogę.
Awaria samochodu na środku drogi to sytuacja, której żaden kierowca nie chce doświadczyć. Jednak przy dłuższym użytkowaniu pojazdu lub nieprzewidzianych okolicznościach może się to zdarzyć każdemu. Ten artykuł pomoże ci zrozumieć, jakie kroki należy podjąć w przypadku awarii samochodu, jak ocenić stan pojazdu, a także jakich błędów unikać. Zapraszamy do lektury!

Pierwsze kroki po awarii samochodu


W przypadku awarii samochodu upewnij się, że jesteś bezpieczny i – jeśli to możliwe – przestaw samochód na pobocze lub w inne bezpieczne miejsce. Włącz światła awaryjne, aby ostrzec innych uczestników ruchu o twoim problemie z pojazdem. Jeżeli posiadasz trójkąt ostrzegawczy, ustaw go w odpowiedniej odległości za pojazdem.

Jeżeli dostrzeżesz jakiekolwiek uszkodzenia czy wycieki płynów, nie próbuj uruchamiać pojazdu! Ważne jest też, abyś nie podejmował natychmiastowych decyzji dotyczących naprawy samochodu na miejscu, jeśli nie jesteś pewien przyczyny awarii. Zamiast tego wezwij pomoc drogową i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

Jak ocenić stan pojazdu?


Po zabezpieczeniu miejsca awarii przystąp do oceny stanu pojazdu. Sprawdź, czy nie ma widocznych uszkodzeń mechanicznych lub wycieków płynów. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, nie próbuj kontynuować jazdy.
W takim przypadku najlepiej skorzystać z pomocy assistance twojego ubezpieczyciela. Jednym z takich rozwiązań jest https://hdi.pl/ubezpieczenie-assistance-pojazdu/, które umożliwi ci uzyskanie pomocy w razie awarii.

Czego unikać podczas awarii?


Podczas awarii samochodu ważne jest, aby nie tylko wiedzieć, co robić, ale również, czego unikać. Oto kilka kluczowych wskazówek:
  • nie opuszczaj pojazdu na ruchliwej jezdni – jeśli twoje auto zatrzymało się na autostradzie lub ruchliwej drodze, nie opuszczaj go, chyba że jesteś absolutnie pewien, że to bezpieczne. Stój za barierką lub daleko na poboczu;
  • nie próbuj naprawiać samochodu na drodze, chyba że jesteś pewny przyczyny awarii i masz niezbędne narzędzia. Jednak naprawa auta na drodze może być niebezpieczna zarówno dla ciebie, jak i innych uczestników ruchu;
  • nie ignoruj sygnałów – jeśli zauważyłeś, że coś jest nie tak z twoim samochodem (np. dziwne dźwięki, migające kontrolki), nie ignoruj tego. Kontynuowanie jazdy może doprowadzić do poważniejszej awarii;
  • nie zostawiaj samochodu bez opieki w niebezpiecznym miejscu – jeśli musisz opuścić pojazd, upewnij się, że jest on zabezpieczony i nie stanowi zagrożenia dla innych kierowców;
  • nie polegaj wyłącznie na telefonie – chociaż smartfony są niezwykle przydatne, w niektórych miejscach może nie być zasięgu, baterie także lubią rozładowywać się w najmniej odpowiednim czasie. Zawsze miej w samochodzie zestaw awaryjny, w tym latarkę i podstawowe narzędzia;
  • nie wdawaj się w konflikty z innymi kierowcami – stresująca sytuacja awarii może wywołać różne reakcje u ludzi. Zachowaj spokój i unikaj konfrontacji;
  • nie zapomnij o procedurach ubezpieczeniowych – w przypadku kolizji lub wypadku, w którym uczestniczy inny pojazd, nie unikaj wymiany informacji z drugim kierowcą. Równie pomocne mogą okazać się zdjęcia miejsca zdarzenia i uszkodzeń. W takich sytuacjach przydaje się dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://hdi.pl/ubezpieczenie-assistance-pojazdu/.

Co zrobić w przypadku awarii w trudnych warunkach?


Awaria samochodu w trudnych warunkach, takich jak ekstremalne mrozy, intensywne opady czy gęsta mgła, może być wyjątkowo stresująca i niebezpieczna. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, jeśli auto odmówi posłuszeństwa w takich okolicznościach:
  • włącz światła awaryjne – niezależnie od warunków powinieneś ostrzec innych kierowców o problemie;
  • zjedź z drogi – jeśli to możliwe, staraj się bezpiecznie zjechać na pobocze lub w inne miejsce z dala od ruchu. W trudnych warunkach kierowca innego pojazdu może nie zauważyć twojego samochodu;
  • pozostań w pojeździe – w warunkach takich jak silny deszcz czy śnieżyca najlepiej pozostać w samochodzie. Jeśli jesteś na autostradzie lub ruchliwej drodze, opuszczanie pojazdu może być skrajnie niebezpieczne;
  • ustaw trójkąt ostrzegawczy – postaw trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości za swoim pojazdem, aby ostrzec nadjeżdżających kierowców;
  • kontakt z pomocą drogową – jeśli masz przy sobie telefon komórkowy, skontaktuj się z personelem pomocy drogowej;
    ogranicz zużycie energii – jeśli nie jesteś pewien, kiedy nadejdzie pomoc, wyłącz światła, radio i ogrzewanie, aby zachować energię akumulatora.

Postępowanie w sytuacji kolizji lub wypadku


Jeśli awaria jest wynikiem kolizji lub wypadku, na początek upewnij się, że nikt nie jest ranny. Jeśli ktoś potrzebuje pomocy medycznej, natychmiast wezwij karetkę!
Zachowaj spokój i wymień informacje z drugim kierowcą – dane osobowe, numer polisy ubezpieczeniowej i dane kontaktowe.

Informowanie o awarii i zgłaszanie szkody


Po zabezpieczeniu pojazdu, pasażerów oraz po opuszczeniu miejsca zdarzenia skontaktuj się ze swoją firmą ubezpieczeniową. Poinformuj o zdarzeniu, przedstaw zgromadzone informacje i dowody. Wiele firm oferuje specjalne linie telefoniczne do zgłaszania szkód, które działają całą dobę. Mając ubezpieczenie w HDI, szkodę możesz zgłosić również online.

Jak przygotować się na ewentualną awarię?


Najlepszym sposobem na uniknięcie stresu podczas awarii jest bycie przygotowanym. Warto mieć w samochodzie zestaw narzędzi podstawowych, latarkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy i ładowarkę do telefonu (z przejściówką). Regularne przeglądy techniczne i dbanie o stan pojazdu również znacząco zmniejszają ryzyko awarii.

Podsumowanie informacji


W obliczu awarii samochodu każdy kierowca staje przed wyzwaniem. Jednak odpowiednie przygotowanie, znajomość kluczowych kroków postępowania i posiadanie niezbędnych akcesoriów mogą uczynić tę sytuację zdecydowanie mniej stresującą. W sytuacjach kryzysowych ważne jest, aby zachować spokój, działać z rozwagą i korzystać z dostępnych zasobów. Niezależnie od okoliczności warto regularnie edukować się na temat bezpiecznego postępowania na drodze i dbać o swój pojazd, aby unikać niespodziewanych komplikacji.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl