23.11.2023, 20:55 | czytano: 425

Zaawansowane systemy wspomagania prowadzenia - czym jest system ADAS? (art. sponsorowany)

Ciągły rozwój oraz zażarta rywalizacja na rynku motoryzacyjnym motywuje producentów i projektantów do poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych do samochodów. Innowacyjne technologie nie tylko podnoszą komfort codziennego prowadzenia auta, ale także przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. W artykule wyjaśnimy, czym dokładnie jest system ADAS.

Jakie układy wspomagania znajdziemy w samochodzie?

Każdy samochód wyposażony jest w szereg funkcjonalności, które pozwalają na bezpieczne prowadzenie pojazdu. Wyposażenie i elementy konstrukcji składają się na bezpieczeństwo bierne i czynne. Pierwsze z nich odpowiada za minimalizowanie skutków wypadków i kolizji. Jego głównym celem jest zmniejszenie obrażeń, na jakie narażony jest kierowca i pasażerowie. Do najpopularniejszych elementów biernego bezpieczeństwa zaliczamy napinacze pasów, poduszki powietrzne oraz strefę kontrolowanego zgniotu.
Bezpieczeństwo czynne obejmuje natomiast technologie i elementy konstrukcyjne, których celem jest zmniejszanie ryzyka wypadku. Należą do nich wszelkiego rodzaju systemy wspomagania prowadzenia pojazdu, w tym jeden z najbardziej zaawansowanych systemów ADAS. Kierowcy najczęściej mogą korzystać z układu przeciwblokującego (ABS), układu przeciwpoślizgowego (ASR) oraz układu stabilizacji jazdy (BAS). Większość z nich znajdziemy we współcześnie produkowanych pojazdach osobowych.


Jak dokładnie działa system ADAS?

System ADAS (Advanced Driver Assistance Systems), czyli zaawansowany system wspomagania kierowcy obejmuje wszelkiego rodzaju usprawnienia, z jakich możemy korzystać podczas jazdy. Ich działanie opiera się na wykorzystywaniu licznych kamer i czujników, które znacznie ułatwiają prowadzenie pojazdu. System znajduje zastosowanie zarówno w przypadku mniej, jak i bardziej doświadczonych kierowców. ADAS będzie różnić się w zależności od zaawansowania i wyposażenia pojazdu.
Najczęściej kierowcy mogą korzystać z kamer umieszczonych na przedniej i tylnej szybie, które przydają się podczas cofania, zawracania i parkowania. Niektóre samochody posiadają dodatkowe monitorowanie martwego pola oraz podgląd na samochód z każdej strony. W tym celu wykorzystuje się praktyczne kamery 360 stopni. System ADAS znacznie ułatwia wyprzedzanie oraz zmiany pasa ruchu.
Ważnym elementem wyposażenia są ultradźwiękowe czujniki umieszczone na karoserii. To właśnie one informują o przeszkodach, zmniejszając ryzyko kolizji. Odpowiadają jednocześnie za uruchomienie awaryjnego hamowania. Przydane w codziennej jeździe okazują się także dodatkowe czujniki umieszczone na kierownicy. Wśród udogodnień możemy wymienić również tempomat, który ułatwia utrzymanie pożądanej prędkości jazdy. Najczęściej znajduje zastosowanie na autostradzie, stanowiąc ważne ułatwienie dla kierowców regularnie pokonujących dłuższe trasy. Kierujący pojazdem może znacznie ograniczyć wciskanie gazu.

Jak zadbać o sprawność systemu ADAS?

System ADAS obejmuje najważniejsze udogodnienia, które znacznie podnoszą komfort przemieszczania się. Warto jednak podkreślić, że ewentualne zaburzenia pracy systemu uniemożliwiają korzystanie ze wszystkich dostępnych funkcjonalności. W takiej sytuacji konieczne może okazać się przeprowadzenie kalibracji kamer i czujników. Sam proces zależeć będzie od modelu samochodu i posiadanych systemów. Najczęściej samodzielna regulacja okazuje się niemożliwa i wymaga odwiedzenia wyspecjalizowanego mechanika.


Odpowiednio wyposażony warsztat będzie posiadał wszystkie narzędzia niezbędne do przeprowadzenia kalibracji. Pamiętaj o tym, że wszelkiego rodzaju dysfunkcje znacznie obniżają poziom bezpieczeństwa. Czujniki i kamery mogą w nieprawidłowy sposób określać odległość od przeszkody oraz błędnie wykrywać pasy ruchu. Bardzo często kalibracja i wymiana czujników stanowi obowiązkową część naprawy po kolizji.

Jak jeszcze zadbać o bezpieczeństwo jazdy samochodem?

Każdy kierowca powinien zatroszczyć się również o zakup odpowiedniej polisy. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC warto sięgnąć również po ubezpieczenie AC. Jego głównym celem jest zmniejszenie strat materialnych poniesionych wskutek zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży pojazdu. Komfort psychiczny na drodze zapewnia także ubezpieczenie Assistance. Pomoc po wypadku będzie obejmować m.in. holowanie pojazdu oraz samochód zastępczy. W ten sposób znacznie zmniejszysz stres związany z prowadzeniem auta oraz uchronisz się przed wysokimi kosztami.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl