Czytniki ebooków to rozwiązania bardzo funkcjonalne. Coraz więcej osób chętnie po nie sięga. Zanim dokonasz zakupu, poświęć jednak trochę czasu, aby znaleźć model, który będzie pasował do twoich oczekiwań.
Czytniki e-booków - moda czy praktyczne rozwiązanie?
Czytnik ebooków to urządzenie, którym zainteresowanie rośnie z roku na rok. Widać to także po stopniowym wzroście sprzedaży tego typu rozwiązań. Niektórzy twierdzą, że jest to efekt mody na e-booki, natomiast wiele wskazuje na to, że mowa jednak o znacznie trwalszym trendzie na zmieniającym się rynku wydawniczym. Każdy, kto choć raz kupił ebooka doskonale wie, że znacznie łatwiej czyta się go na specjalnym czytniku niż laptopie lub tablecie, nie mówiąc już o ekranie smartfona. Wszystkie te urządzenia mają co prawda ekran dotykowy, jednak wyłącznie czytniki ebooków posiadają ekrany i podświetlenie ekranu zaprojektowane z myślą o długim kontakcie wzroku ze znajdującymi się na ekranie ciągami liter, cyfr, uzupełnionych ewentualnie grafikami lub zdjęciami. Ekrany komputerów, laptopów czy smartfonów muszą być bardziej uniwersalne, co przekłada się na szybsze zmęczenie wzorku przy czytaniu ciągłym. Czytniki mają odpowiednią rozdzielczość ekranu, sam typ szkła, jego odpowiednie podświetlenie — to wszystko sprawia, że wzrok zdecydowanie mniej się męczy podczas takiej lektury.
Konieczność redukcji zużycia papieru, ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na środowisko, niechęć części użytkowników do noszenia w torebkach i plecakach kilogramów, jakie ważą tradycyjne wydane książki — to wszystko sprawia, że rynek ebooków będzie tylko rósł.
Jak powinien być idealny czytnik ebooków?
Nie ma jednego idealnego modelu czytnika, który pasowałby każdemu użytkownikowi. Dlatego warto sprawdzić różne rozwiązania, zanim wybierze się ostateczny zakup: https://www.empik.com/elektronika/czytniki
Niektórzy wypowiadają się bardzo entuzjastycznie o czytnikach Kindle, inni są wobec nich bardzo krytyczni. Podobna sytuacja dotyczy np. Onyx czy PocketBook. Wybór nie jest więc prosty, są jednak kryteria, które warto wziąć pod uwagę, szukając modelu najbardziej dopasowanego do twoich potrzeb.
- Przede wszystkim warto zacząć od wielkości i rozmiaru czytnika; różnice między poszczególnymi modelami nie są jakieś ogromne, ale między 6 a prawie 10 calami jest jednak różnica. Nie każdemu odpowiadać będą te nieco większe ekrany, inni z kolei 6'' mogą uważać za czytnik zbyt mały. Dobrze jest więc się im uważnie przypatrzeć i zobaczyć, który model odpowiada twoim potrzebom.
- Z wielkością będzie się też często wiązać waga czytnika. Producenci kładą duży nacisk na to, by poszczególne modele były jak najlżejsze, natomiast są między nimi różnice i one przy osobach, które chcą zabierać czytnik w podróże (codzienne do pracy, wakacyjne itd.), te kilka gramów w jedną lub drugą stronę może mieć znaczenie.
- Z pewnością typ ekranu, rodzaj podświetlenia, bardzo sensoryczne odczucia związane z korzystaniem z czytnika będą przy wyborze miały niemałe znaczenie.
- Dla wielu użytkowników ważne mogą się okazać dodatkowe funkcjonalności, jak np. możliwość robienia notatek na czytanych pozycjach, wygodne między nimi przechodzenie.
- Niektóre czytniki pozwalają także na odtwarzanie audiobooków. Jeśli ma to dla ciebie znaczenie, koniecznie warto sprawdzić, który z modeli posiada taką funkcjonalność. W tym przypadku warto także upewnić się, czy system pozwala na wgrywanie każdego audiobooka, czy na przykład odtwarzanie tylko tych z konkretnej platformy.
- W końcu dla wielu znaczenie będzie miała pamięć wbudowana, a przede wszystkim jej wielkość. Jeśli często bywasz offline i niekoniecznie chcesz bazować wyłącznie na platformach umożliwiających czytelnie online, sprawdź ten parametr.