31.05.2024, 14:55 | czytano: 339

Minimalistyczne oświetlenie elewacji – jakie lampy wybrać? (art. sponsorowany)

Systemy oświetleniowe powinny się pojawiać nie tylko w domowych wnętrzach. Równie ważne jest zadbanie o ciekawe i praktyczne doświetlenie budynku z zewnątrz. Powinno być ono dopasowane do konkretnej roli, jaką mają pełnić w ramach posesji, a także wpływać korzystnie na jej estetyczny odbiór. Ma to szczególne znaczenie w przypadku minimalistycznej architektury, która wymaga właściwie dobranych lamp.
Jakie produkty powinny się pojawić na nowoczesnej elewacji? Czym muszą się wyróżniać i gdzie je umieścić? Więcej na ten temat przeczytacie w dalszej części artykułu.

Oświetlenie elewacyjne – gdzie umieścić lampy?


Lampy na elewacjach spełniają mocno zróżnicowane role. Przede wszystkim mają zapewniać wygodę i swobodę przemieszczania się w przydomowym terenie również po zapadnięciu ciemności. Minimalizują ryzyko potknięcia i nieprzyjemnego upadku, a także umożliwiają rekreację na świeżym powietrzu również wieczorową porą. W tej roli wykorzystuje się oprawy, które umieszcza się wzdłuż ścieżek przy ścianach domu, na gankach i przy drzwiach wejściowych, a także na balkonach i tarasach. Pamiętajmy, że niewielkim choć ważnym elementem oświetlenia budynku jest lampa przy numerze posesji, który zgodnie z przepisami prawa musi być zawsze widoczny.

Dodatkowo lampy elewacyjne służą celom typowo dekoracyjnym. Dopełniają aranżację i podkreślają ciekawe detale wykończeniowe. Nawet minimalistyczna elewacja potrafi zyskać nietuzinkowy klimat i charakter, podkreślany dobrze dobranym światłem.

Rodzaje opraw na elewację – jakie rozwiązania wybrać?


Dobór opraw oświetleniowych wynika oczywiście z kwestii typowo praktycznych. W zależności od strefy, do której mają one trafić, stawia się na nieco inne rodzaje produktów. Każdy z nich zapewnia choćby sklep internetowy z lampami: https://lightplus.pl
.
Jako podstawowe oświetlenie na elewacji wykorzystuje się przede wszystkim kinkiety i oczka wpustowe – o prostej formie, geometrycznych kształtach i jak najbardziej neutralnej barwie. Bywają one białe, czarne, w odcieniu metalu lub dopasowane do kolorystyki ściany. Na zadaszonych gankach, balkonach i tarasach chętnie uzupełnia się taki system o lampy sufitowe lub efektowne modele wiszące – zwłaszcza w przypadku stref wypoczynkowych. Pozwalają skutecznie doświetlić przestrzeń oraz zbudować w niej przytulny klimat.

Cechy oświetlenia zewnętrznego – o czym nie można zapomnieć?


Gdy wybiera się oświetlenie elewacyjne, należy dołożyć starań, by mieć pewność, że jest to produkt najwyższej jakości. Ze względu na bardzo trudne warunki, na które są nieustannie narażone oprawy (opady atmosferyczne, wilgoć, zmiany temperatury, promieniowanie UV), należy wybierać produkty odporne na uszkodzenia mechaniczne, czynniki zewnętrzne. Powinny być zrobione z materiałów nie ulegających korozji, o wysokim współczynniku ochrony IP. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość oświetlenia zewnętrznego.

Co jeszcze może się przydać? W przypadku lamp na elewację najlepiej zdecydować się na nowoczesne produkty LED. Zużywają niewiele energii, odznaczają się żywotnością. Występują także w wielu wariantach, by łatwo dopasować wersję do swoich indywidualnych potrzeb.

Świetnym pomysłem jest postawienie na modele z regulacją natężenia i temperatury barwowej dla poszczególnych produktów i grup oświetleniowych. W wielu przypadkach zyskuje się możliwość zdalnego sterowania w wybranych strefach – pozwala to dopasować warunki do konkretnej sytuacji, stworzyć nastrój czy doświetlić mocniej dany obszar. Warto połączyć system lamp z praktycznymi czujnikami – zmierzchu i ruchu. Dzięki temu lampy uruchamiają się automatycznie zawsze wtedy, gdy są rzeczywiście potrzebne.

Minimalistyczne oświetlenie na elewację – postaw na styl i praktyczność


Odpowiednie oświetlenie elewacyjne poprawia funkcjonalność terenu oraz wpływa na odbiór estetyczny całego budynku. Warto stawiać na trwałe produkty najwyższej jakości, które w optymalnej formie posłużą przez lata – dla przyjemności, wygody i bezpieczeństwa wszystkich domowników i ich gości.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl